صید ۵۰۲ هزار تن آبزی در آب های شمال و جنوب کشور به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « پرویز محبی» افزود: امسال از ۱۱ هزار و ۷۱۷ فروند شناور صیادی در شمال و جنوب کشور، هشت هزارو ۵۰۰ فروند قایق، حدود سه هزارو ۱۶۳ فروند لنج صیادی و ۱۳۰ فروند کشتی صیادی است. […]

صید ۵۰۲ هزار تن آبزی در آب های شمال و جنوب کشور157680209 - صید ۵۰۲ هزار تن آبزی در آب های شمال و جنوب کشور

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « پرویز محبی» افزود: امسال از ۱۱ هزار و ۷۱۷ فروند شناور صیادی در شمال و جنوب کشور، هشت هزارو ۵۰۰ فروند قایق، حدود سه هزارو ۱۶۳ فروند لنج صیادی و ۱۳۰ فروند کشتی صیادی است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران اضافه کرد: ۹۳ فروند از این کشتی ها فانوس ماهی، ۲۱ فروند ماهی یال اسبی، ۹ فروند ماهی مرکب در دریای عمان و هفت فروند ماهی صنعتی صید می کنند.

محدودیت صید تجاری فانوس ماهیان به مدت دو سال

وی تصریح کرد: صید تجاری فانوس ماهی در نتیجه جلسات و تبادل نظر میان اعضا و مشاوران فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و کارشناسان بخش تحقیقات سازمان شیلات ایران از آذرماه امسال به مدت دو سال محدود شد.

محبی توضیح داد: این اقدام به منظور ایجاد فضایی برای مطالعه ذخایر گونه های صید هدف در فانوس ماهی و گونه های صید ضمنی، رفع نگرانی ها بابت کاهش ذخایر دریایی و همچنین آیش و پایش صورت گرفته است.

معاون صید و بنادر ماهیگری سازمان شیلات ایران، صید فانوس ماهی در دو ماهه امسال را ۱۰ تا ۱۱ هزار تن عنوان کرد و گفت: سال ۹۸ نزدیک به ۳۱ هزار تن صید فانوس ماهی و هشت هزار تن صید ضمنی در آب های جنوب کشور صورت گرفت.

محبی افزود: صید هدف در مورد فانوس ماهی به بالای ۸۰ درصد رسیده و صید ضمنی به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: سازمان شیلات ایران از تمام ابزارهای قانونی استفاده می کند تا شناورها از محدوده صیدگاه خود خارج نشوند و در این راستا نظارت های زیادی بر ناوگان های کشتی های صیادی انجام می گیرد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران تصریح کرد:کشتی های صیادی به سامانه کنترل پایش تردد شناورها مجهز شدند و از این رو در استان و نیز در مرکز می توان آنها را کنترل کرد.

وی افزود: خروج کشتی های صیادی از محدوده صیدگاه خود موجب می شود تا در کمیسیون تخلفات صیادی با آنها برخورد قانونی شود و در مواقعی متخلفان به دادگاه معرفی می شوند.

محبی، تعداد شناورهای متخلف که تاکنون به دادگاه معرفی شدند را ۱۴ فروند بیان کرد و گفت: تاکنون بیش از ۷۰ مورد از تخلفات کشتی های صیادی و حتی شناورهای سنتی متناسب با نوع تخلف به کمسیون تخلفات صیادی معرفی شده اند.

وی تصریح کرد: ناظران شیلاتی در کشتی های صیادی استقرار یافته اند و ناظران شیلاتی اطلاعات و داده های کشتی های صیادی و محدوده صیدگاه را ثبت می کنند، ضمن آنکه بر ابزار و ادوات صید شناورها نظارت دارند.

به گفته محبی، سال ۹۹ برای اطمینان بیشتر و افزایش ضریب دقت در کار به استان ها توصیه شد که تعاونی های صیادی سنتی نیز در امر نظارت در کشتی های صیادی استفاده شوند.

اتصال ۴۶۰ فروند قایق و لنج به سامانه سجاد

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران از تجهیز ۴۶۰ فروند قایق و لنج صیادی به سامانه سجاد تا پایان امسال خبرداد و گفت: این اقدام به منظور نظارت، کنترل و ردیابی بر شناورهای کوچک تر انجام می گیرد.

محبی اضافه کرد: اکنون، سامانه سجاد با توجه به الزام های دریابانی در تعدادی از شناورهای کوچک در استان بوشهر نصب شده است.

وی با اشاره به طرح مشترک میان سازمان شیلات ایران با شرکت دانش بنیان به منظور مطالعه و طراحی سامانه ای برای قفل کردن ابزار صیادی شناورهای متخلف، گفت: براساس برنامه ای که به این سامانه داده می شود، ابزار صید شناوری که از صیدگاه خود خارج شود، قفل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته (۱۳۹۸) یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، تراز تجاری این بخش از ۴۴۰ میلیون دلار عبور کرد.

طبق آمارها تولیدات شیلاتی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ ۴۰ برابر رشد یافته که روند شتابنده‌ای را در حوزه آبزی‌پروری نشان می‌دهد.