موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های قم گزارش نشده‌است “مهدی رفیعی” روز چهارشنبه در ستاد مقابله با بحران استانداری قم، با تشریح گزارشی از روند شناسایی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در باغ پرندگان گفت: ۱۹ بهمن ماه گزارشی از مسئولان باغ مبنی بر مرگ تعدادی بوقلمون،‌ قرقاول و مرغ شاخ دار به این […]

موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های قم گزارش نشده‌است157756845 - موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های قم گزارش نشده‌است

"مهدی رفیعی" روز چهارشنبه در ستاد مقابله با بحران استانداری قم، با تشریح گزارشی از روند شناسایی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در باغ پرندگان گفت: ۱۹ بهمن ماه گزارشی از مسئولان باغ مبنی بر مرگ تعدادی بوقلمون،‌ قرقاول و مرغ شاخ دار به این سازمان گزارش شد که بلافاصله تیم های اعزامی دامپزشکی، از این پرندگان نمونه برداری و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شد.

وی ادامه داد: ۲۰ بهمن ماه آزمایشگاه ابتلای این پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد را تایید کرد که با تایید این موضوع،‌ تیم های دامپزشکی در این باغ مستقر، باغ قرنطینه و روند جمع آوری،‌ معدوم سازی و دفن پرندگان آغاز شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ضدعفونی کردن کل این باغ انجام شده و محل قرنطینه شده است، گفت: بر اساس دستورالعمل های بهداشتی سازمان دامپزشکی، این باغ باید تا مدتی پس از گندزایی همچنان در قرنطیه باقی بماند.

مدیرکل دامپزشکی قم با اشاره به وجود واحدهای متعدد مرغداری صنعتی و روستایی در این استان افزود: شیوع این بیماری در باغ پرندگان موجب شد تا حساسیت ها برای رصد مرغداری ها افزایش یابد به همین دلیل سیستم پایش مراقبت فعال و غیرفعال در استان اجرایی و جلسه های هماهنگی در سطح استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه رصد تلفنی و حضوری کلیه مرغداری ها در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از هیچ یک از مرغداری های صنعتی و روستایی استان گزارش نشده است و کلیه واحدها و روستاهای قم عاری از این بیماری هستند.

رفیعی با تاکید بر اینکه مراقبت ها در سطح هشدار بالا در استان در حال انجام است افزود: امیدواریم با همکاری خوب مرغداران و دستگاه های مختلف در استان، وضعیت پاک بودن واحدهای مرغداری استان تا پایان سال ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه راه اندازی آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی قم برای شناسایی به موقع بیماری مرتبط با پرندگان در این استان بسیار موثر بوده است، گفت: هم اکنون آزمایش های پی سی آر در داخل استان انجام می شود که این موضوع سرعت در تشخیص بیماری ها را موجب شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم نیز در این جلسه آخرین وضعیت باغ پرندگان قم پس از شناسایی موارد ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد و معدوم سازی پرندگان این باغ را تشریح و ابراز امیدواری کرد که با پایین قرنطینه، فعالیت این مجموعه از سر گرفته شود.

"امیر سامع" با تاکید بر اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از قم و یا باغ پرندگان این شهر آغاز نشده است گفت: این بیماری همه ساله با آغاز فصل سرما و شروع مهاجرت پرندگان در کل کشورها شیوع می یابد و از دو ماه پیش نیز نمونه هایی از پرندگان مهاجر بیمار در استان های شمالی کشور شناسایی شده بود.

وی با بیان اینکه تعهد سرمایه گذار باغ پرندگان، نگهداری سه هزار و ۷۰۰ قطعه پرنده در این باغ بوده است گفت: با توجه به شرایط کرونا و همچنان سرمای هوا با وجود افتتاح این باغ، امکان بهره برداری از آن در عمل وجود نداشت به همین دلیل با درخواست سرمایه گذاری برای نگهداری پرندگان خاص خود در مرکز فعلی نگهداری آنها در خارج از این باغ توسط شهرداری پذیرفته شد.

معاون شهردار قم ادامه داد: بر این اساس، تنها ۶۹۲ قطعه پرنده در باغ پرندگان در زمان شیوع این بیماری در این باغ نگهداری می شد که این تعداد کمتر از ۲۰ درصد کل ظرفیت نامی این باغ است.

سامع با اشاره به قرارداد دائم سرمایه گذار باغ پرندگان قم با یک دامپزشک، افزود: این دامپزشک به صورت مستمر وضعیت این پارک را تحت نظر داشته و بر اساس دستورالعمل های بهداشتی اقدام های لازم را انجام می داده است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی، تست چهار نمونه از پرندگان تلف شده مثبت و ابتلای آنها به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تایید شد که بلافاصله باغ قرنظینه، تمام ۶۹۰ پرنده موجود در پارک معدوم و به صورت بهداشتی مدفون شدند.

گفتنی است: روابط عمومی دامپزشکی کشور روز ۲۱ بهمن ماه طی اطلاعیه ای، بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در تعدادی از پرندگان باغ پرندگان شهر قم را تایید کرد. در این اطلاعیه همچنین از تمام صاحبان واحد های مرغداری، مدیریت باغ‌های پرندگان، پرورش دهندگان طیور زینتی و طیور بومی درخواست شده است تا نسبت رعایت کامل ضوابط بهداشتی در واحدهای خود اقدام کنند.

انتشار این اطلاعیه علاوه بر برانگیختن واکنش های مختلف، شایعه ها و اظهارنظرهای متعددی را به همراه داشته است که تعطیلی همیشگی این باغ از جمله گمانه زنی های مطرح شده در روزهای اخیر بوده است.

مجموعه باغ پرندگان شهر قم، با مساحت ۷۰ هزار متر مربع آذرماه امسال به بهره برداری رسید . این مجموعه در بلوار شهید سید مرتضی آوینی، جنب باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم واقع است.عملیات ساخت باغ پرندگان با هدف افزایش سرانه فضای سبز و توسعه اماکن تفریحی و گردشگری قم از تیرماه سال ۹۶ آغاز شده بود.

مقرر شده بود در این مجموعه انواع پرندگان در ۱۱ قفسه و یک سوله ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربعی نگهداری شود.

همچنین در حال حاضر حدود هفت هزار قطعه بوقلمون گوشتی، ۶ میلیون و ۴۹۴ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار، ۲ میلیون قطعه مرغ گوشتی و ۲ میلیون قطعه جوجه مرغ تخم‌گذار(پولت) در سطح استان قم در حال تولید و پرورش است.

۲۸۴ مرغداری گوشتی با ظرفیت پنج میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه، ۱۷۷ مرغداری تخم‌گذار با ظرفیت ۹۳۰ هزار قطعه، ۷۹ مرغداری پرورش پولت با ظرفیت چهار میلیون و ۵۰ هزار قطعه، چهار واحد مرغداری مرغ مادر گوشتی و یک واحد مرغداری مرغ مادر تخم‌گذار در استان قم فعال است./