کوچ ماشینی عشایر در سال کرونا ۶۵ میلیارد تومان اعتبار می‎خواهد
کوچ ماشینی عشایر در سال کرونا ۶۵ میلیارد تومان اعتبار می‎خواهد

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: ستاد ملی کرونا بر اساس مصوبه‌ای کوچ ماشینی عشایر را در سال جاری اجباری کرده که برای اجرای آن به بیش از ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهپور علائی مقدم» افزود: ۲۴۷ هزار خانوار عشایری در کشور داریم […]

5180962 - کوچ ماشینی عشایر در سال کرونا ۶۵ میلیارد تومان اعتبار می‎خواهد

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: ستاد ملی کرونا بر اساس مصوبه‌ای کوچ ماشینی عشایر را در سال جاری اجباری کرده که برای اجرای آن به بیش از ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهپور علائی مقدم» افزود: ۲۴۷ هزار خانوار عشایری در کشور داریم که اگر به هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان بابت کوچ ماشینی و استقرار در میان‌بندها کمک شود، به مبلغ ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیازخواهیم داشت.

رییس سازمان امور عشایر ایران اظهارداشت: ستاد ملی کرونا و ستادهای استانی برای آن که عشایر هنگام کوچ و جابجایی دام‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا وارد محدوده های شهری و روستایی نشوند، اجبار کرده اند که عمده کوچ در سال جاری به صورت ماشینی انجام شود.

وی، تعداد جمعیت دام سبک عشایر را نزدیک به ۲۱ میلیون راس و دام سنگین را یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس عنوان کرد و گفت: همه این دام ها در مسیر کوچ حرکت می کنند.

علائی مقدم با بیان این که کوچ ماشینی از سال ها پیش به دلایل مختلف از جمله تجاوز به ایل راه های عشایری انجام می شود، خاطرنشان کرد: براساس آمار سرشماری سال ۸۷ بیش از ۸۷ درصد خانوار عشایر در دوره کوچ از مناطق ییلاقی به قشلاقی و ۱۶.۳۷ درصد آنها از مناطق قشلاقی به ییلاقی از وسیله نقلیه ماشین استفاده کردند.

رییس سازمان امور عشایر ایران افزود: برخی از ایل راه های عشایری به منظور ساخت و ساز و کارهای عمرانی مورد تجاوز قرار گرفته و از این رو، عشایر مجبورند مسیرشان را تغییر دهند و از جاده های آسفالتی حرکت کنند.

وی ادامه داد: ۶۶ هزار کیلومتر در کشور ایل‌راه داریم که اطلس آن نیز تهیه و به تمام واحدهایی که عملیات عمرانی، ساخت تاسیسات و توسعه معدن انجام می دهند، ابلاغ شده است و بر این اساس برای هرگونه اقدام در حریم ایل‌راه‌های عشایری باید استعلام از سازمان امور عشایر اخذ شود تا تجاوزی به این ایل راه ها صورت نگیرد.

علائی مقدم درباره شرایط کوچ ماشینی اظهارداشت: برای جلوگیری از مسایل مربوط به قاچاق دام، کوچ ماشینی نیازمند مجوز است و پلیس راه در جاده های کشور بر مسیر کوچ نظارت می کنند و عشایر باید مجوز تردد و کارت شناسایی داشته باشند.

وی گفت: در کارت شناسایی هوشمند عشایر، تاریخ و مسیر کوچ قید شده است و اگر آنان کارت شناسایی هوشمند نداشته باشند، نمی توانند حرکت کنند.

رییس سازمان امور عشایر ایران این موضوع را که کوچ ماشینی منجر به چرای زودهنگام در مراتع مناطق ییلاقی می شود، منتفی دانست و گفت: چرای زودهنگام عشایر در مناطق ییلاقی به علت تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت علوفه صورت می گیرد.

علائی مقدم در مورد پایش جمعیت عشایر در زمینه ابتلا به کرونا نیز اظهار داشت: سال گذشته ۷۲۰ هزار نفر از عشایر در مسیر کوچ از نظر ویروس کرونا و سایر بیماری های خاص با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پایش شدند.

وی افزود: میزان فوتی بر اثر بیماری کرونا در جامعه عشایری از انتهای سال ۹۸ تا ابتدای ۹۹ تعداد پنج نفر در کل کشور بوده است.

۲۲۳۲۲۳