به گزارش عصرکشاورزی:

اهواز – ایرنا – مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت:۳۴ میلیون و ۴۳۳ هزار لیتر الکل طبی در دوره یکساله بهره برداری (اول مهرپارسال تا پایان شهریور امسال) در این شرکت تولید شد که ۱۰درصد بیشتر از ظرفیت اسمی این واحد صنعتی بود.

شهرام فرحمند روزشنبه در گفت‌وگو با خبرنگارایرنا با بیان اینکه این کارخانه ۸۰درصد الکل طبی مورد نیاز کشور را تامین می کند افزود:الکل تولیدی این شرکت قابلیت صادرات دارد اما با شیوع کرونا اولویت اصلی این شرکت تامین نیاز داخلی کشور است و این محصول در ۳۱ استان کشور توزیع شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت: تولید این محصول در کارخانه الکل رازی در حالی روندی پایدار و اطمینان بخش یافته که تحریم‌ها از یک سو و قطعی برق از سوی دیگر، این شرکت را با مشکلاتی روبه رو کرد ولی با برنامه ریزی و غلبه بر مشکلات و همت و همدلی کارگران و کارکنان ، این میزان تولید محقق شد.

تولید بیش از ۹ هزار تن خمیرمایه  
مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی ادامه داد: در دوره یک ساله بهره برداری ۹ هزار و ۵۴ تن خمیرمایه که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد در این شرکت تولید شده است.
فرحمند افزود:۳۲ درصد نیاز مصرفی کشور به مایه خمیر در این شرکت تولید می‌شود.
“ملاس” نیشکر، ماده اولیه این دو محصول راهبردی در شرکت خمیرمایه و الکل رازی است. این ماده از پسماند نیشکر در کارخانه‌های شکر کشت و صنعت‌های هفتگانه توسعه نیشکر به دست می‌آید.

بخوانید  دپوی سیب اهر کنار جاده‌ها/ سود اصلی به جیب دلالان می‌رود

سالانه ۱۸۰ هزار تن ملاس نیشکر در این شرکت برای تولید خمیرمایه و الکل طبی به مصرف می‌رسد.

نیشکر از جمله محصولاتی است که از پسماند آن برای تولید دیگر فرآورده‌ها از جمله کاغذ، الکل، خمیرمایه، ام.دی.اف، کمپوست استفاده می‌شود.

شرکت های کشت و صنعت نیشکر امام خمینی(ره) ، دهخدا ، میرزاکوچک خان ، سلمان فارسی ، فارابی ، امیرکبیر و دعبل خزاعی، از واحدهای وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی هستند و سالانه حدود ۶.۵ تا هفت میلیون تن نیشکر تولید می کنند.