به گزارش عصرکشاورزی:

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی نظیر خرما ضمن ایجاد اشتغال زمینه ساز رونق اقتصادی در استان می‌شود.

به گزارش ایرنا حسین مدرس خیابانی شامگاه شنبه در نشست شورای معاونان و مدیران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت توسعه صنایع تبدیلی و غذایی اظهارداشت: وجود چنین صنایعی شرایطی را فراهم خواهد کرد که در زمان افزایش تولید محصولات و کاهش تقاضا برای تولیدات خام، مانع از ضایع شدن آن و نوسانات منفی قیمت می‌شود.

وی ادامه داد: صنایع تبدیلی از میزان بیکاری­‌های دائمی و فصلی در مناطق روستایی کم کرده و زمینه مناسب برای توسعه بخش کشاورزی را فراهم می‌کند و به افزایش تولیدات، بهره‌وری، ایجاد فرصت­‌های شغلی، تامین نیازهای اساسی، پیوند با دیگر بخش‌های اقتصادی و کاهش نابرابری­ های منطقه‌ای منجر می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سالیانه افزون‌بر پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید می‌شود، بیان کرد: بسیاری از محصولات کشاورزی دارای زمان تولید و مصرف محدودی هستند و تولید یا برداشت محصولات این بخش معمولا در یک زمان مشخص و کوتاه ولی مصرف در زمان طولانی‌تری انجام می‌شود و صنایع تبدیلی می‌توانند با حفظ و نگهداری محصولات در آنها به گونه‌ای تغییر و تبدیل ایجاد کند که امکان مصرفشان در تمامی ایام سال میسر باشد.

وی افزود: هرچند سیستان و بلوچستان جزو استان‌های کم بارش و در شرایط نرمال بارندگی نیست ولی برای توسعه بخش کشاورزی باید بیشتربه تقویت فرصت‌ها و ظرفیت‌های خاص منطقه پرداخت.
مدرس خیابانی توجه خاص به تولید خرما و توسعه زنجیره ارزش آن،بهره‌گیری از تمام ظرفیت بازارهای سطح کشور برای فروش محصولات تولیدی استان، توسعه کشت میوه‌های گرمسیری بویژه موز وانبه و کشت‌های گلخانه‌ای را خواستار شد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های دامپروری بویژه پرورش شتر، دام و طیور بومی گفت: بکارگیری فرصت همجواری با کشورهای همسایه در این زمینه‌ها می‌تواند موجبات رونق بخش کشاورزی و توسعه پایدار در منطقه شود. 
استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این استان فضای مناسبی برای توسعه صنایع کوچک دارد که نیاز به سرمایه گذاری آنچنانی نیست.
وی بر ارتقا و افزایش ظرفیت انبارش و مخازن بندر تجاری چابهارتاکید کرد و افزود: تلاش مسوولان بر این است که بخش کشاورزی جایگزین نفت شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان توانمندی‌های استان در زمینه شیلات،تولید گوشت قرمز، تولید محصولات گرمسیری، گلخانه‌ای و باغی بویژه خرما و محصولات خارج از فصل و گیاهان دارویی گفت: این استان دارای رتبه برتر در سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی است و مزیت‌های بی‌نظیری دارد که با حمایت همه دست اندرکاران می‌تواند به استان برخورداری تبدیل شود.
محمد علی نیکبخت افزود: نباید بگوییم سیستان و بلوچستان محروم است بلکه با برنامه‌ریزی و حذف محدودیت‌ها  شرایط سرمایه‌گذاری را تسهیل تا آهنگ توسعه استان رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. 
وی تصریح کرد: برای تحول در بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف سند توسعه‌ای تدوین  و محور برنامه‌های کاری سازمان جهادکشاورزی قرار گرفته است. 
رییس سازمان جهاد کشاورزی گفت: با رفع محدودیت توسعه واحدهای مرغداری ،تلاش مضاعفی برای ایجاد واحدهای جدید صنعتی پرورش مرغ گوشتی در راستای افزایش ضریب خوداتکایی استان به گوشت مرغ صورت گرفته و حدود ٣٠٠ متقاضی در مسیر سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند. 
وی توسعه کشت‌های قراردادی و فعال سازی بازارچه‌های مرزی را فرصت ممتاز برای ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان ذکر کرد.
 

بخوانید  ۶۰ طرح کشاورزی همدان در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد