آخرین اخبار از آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی
آخرین اخبار از آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد یک فقره آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خامی بین دو شهرستان گچساران و باشت از ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۱ آغاز شد که همچنان تلاش‌ها برای مهار این آتش سوزی ادامه دارد. “علیرضا نیکروز”، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: […]

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد یک فقره آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خامی بین دو شهرستان گچساران و باشت از ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۱ آغاز شد که همچنان تلاش‌ها برای مهار این آتش سوزی ادامه دارد.

“علیرضا نیکروز”، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: در حال اعزام ۶۰ نفر نیرو به محل آتش سوزی برای کمک به مهار آتش و اطفای حریق هستیم.

وی افزود: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خامی همچنان ادامه دارد و امیدوارم که امروز آتش مهار و خاموش شود.

همچنین “روانبخش دیهیم خوب”، فرماندار شهرستان گچساران در خصوص آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: متاسفانه با توجه به اینکه شاهد وزش باد شدید در ارتفاعات هستیم آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

وی افزود: امیدواریم تا عصر امروز آتش سوزی مهار شود البته تا دیروز ۹۰ درصد کنترل شده بود.

دیهیم خوب تصریح کرد: برای پایش منطقه نیروهای از محیط زیست و منابع طبیعی یکی دو روز در منطقه حضور خواهند داشت تا از شعله ور شدن مجدد آتش کنده های باقی مانده جلوگیری کنند.

62359282 - آخرین اخبار از آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی

فرماندار شهرستان گچساران خاطرنشان کرد: بالگرد جعیت هلال احمر نیز در حال کمک به اطفای حریق در منطقه است.

دیهیم تصریح کرد: منطقه دچار آتش سوزی صعبالعبور و کوهستانی است و نمی توان دقیق میزان خسارات وارد را فعلا اعلام کرد بلکه پس از مهار کامل آتش بررسی و ارزیابی می شود.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۳ مورد آتش سوزی در سطح شهرستان گچساران رخ داده که با حضور به موقع نیروهاف به موقع مهار شدند اما این آتش سوزی بعلت صخت گذر بودن و صخره ای بودن منطقه طولانی شده است.

گفتنی است که منطقه حفاظت شده خامی ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار وسعت دارد و این منطقه کوهستانی در سال ۷۸ با هدف حمایت از جمعیت جانوری به عنوان منطقه حفاظت شده مورد حفاظت قرار گرفت. کوه خامی با بیش از ۳۰هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه های کمیاب گیاهی و جانوری از جمله پلنگ، کل، بز و کبک است و پوشش غالب آن از بلوط، بنه، ارژن، کیکم و زالزالک است. کوه سه هزار و ۱۷۲ متری خامی با ۱۰ قله بالای سه هزار متر ارتفاع، یکی از کوه های رشته کوه زاگرس است و بین دو شهرستان گچساران و باشت واقع شده است.

62359367 - آخرین اخبار از آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی

نادر گرامی، فرماندار شهرستان باشت ساعت ۲۲ و ۴۰ دقیقه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: حدود ساعت ۱۴ آتش سوزی منطقه حفاظت شده خامی در حوزه این شهرستان کاملا اطفا شده است.

وی با بیان اینکه سه نفر از نیروهای امدادی که در حال کمک به مهار آتش بودند مصدوم شدند، افزود: یک نفر که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوده بر اثر سقوط شاخه درخت از ناحیه سر دچار مصدومیت شد، یک نفر نیز دیروز هنگام پیاده شدن از بالگرد از ناحیه پا دچار شکستگی و مصدوم شد و یک نفر نیز عصر امروز بعلت گرمازدگی با مشکل مواجه شد که هم اکنون فرمانده یگان حفاظت محیط زیست و فرد گرمازده در بیمارستان شهید رجایی گچساران بستری هستند.

گرامی اظهار کرد: حدود ۱۲نفر در منطقه جهت پایش تا فردا حضور دارند.

همچنین علیرضا نیکروز، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ساعت ۲۲ و ۵۰ در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خامی گفت: ۹۵ درصد آتش در منطقه مهار شده است در یکی دو نقطه نیروها در حال تلاش هستند.

وی افزود: پایان مهار و خاموشی کامل آتش سوزی پس از پایش منطقه، فردا اعلام می شود.

نیکروز تصریح کرد: هم اکنون قریب به ۲۰ نفر در ارتفاعات و محل آتش سوزی جهت پایش منطقه مشغول هستند و حضور دارند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: وضعیت عمومی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست که در حین کمک به مهار آتش مصدوم شده و در بیمارستان شهید رجایی گچساران بستری می باشد، مطلوب است.

انتهای پیام