امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 11:49

شیوع ویروس کرونا تجارت «ویاگرای هیمالیا» را متوقف کرد

چیدن قارچ کرم ابریشم، معروف به ویاگرای هیمالیا به دلیل قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا در نپال امسال ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این قارچ با نام محلی (تبتی) یارتسا گونبو (به معنای گیاه تابستانی حشره زمستانی) در چین از طلا گران‌تر است. قارچ کرم ابریشم را تنها در چند هفته فصل بهار و در ارتفاعی بالاتر از ۳۵۰۰ متر می‌توان چید تا قابل استفاده باشد.

هر سال و در میانه فصل بهار هزاران نفر از مردم هیمالیا و به‌ویژه دانش‌آموزان در منطقه باجهانگ در شرق نپال برای چیدن این گیاه نادر به کوه‌ها می‌روند. ولی امسال و با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا این کار امکان‌پذیر نیست.

زمان معمول چیدن قارچ کرم ابریشم در اواط ماه آوریل (اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت) است اما امسال به دلیل باقی ماندن برف روی کوه‌ها، این دوره یک ماه به عقب افتاده است.

ممنوعیت اعمال شده از سوی دولت نپال، زندگی و معیشت بسیاری از خانواده‌ها را با مشکل جدی مواجه کرده است. به گفته بانک مرکزی نپال هر ساله حدود ۳ تن قارچ کرم ابریشم در این کشور «برداشت» می‌شود.

قارچ ابریشم یا ویاگرای هیمالیا در طب سنتی آسیای شرقی برای افزایش توانایی جنسی و کمک به درمان سرطان و بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود. با این حال هیچ پژوهشی موثر بودن آن را اثبات نکرده است.

حیات این گونه گیاهی نادر به دلیل گرم شدن کره زمین در معرض تهدید قرار داد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت