امروز: 6 آذر 1401 ساعت: 14:45

کوچری اناربار را زنده کرد

ایسنا/مرکزی با باز شدن آب سد کوچری، رودخانه اناربار که در پایین دست سد قرار دارد و از شهرستان‌های خمین، محلات و دلیجان و سد ۱۵ خرداد می‌گذرد، زنده شده است.

۳۱ فروردین ماه گزارش" تشنگی اناربار در هزارتوی حقابه کوچری" بر روی خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت، گزارشی که کشاورزان و اهالی روستاهای مزاین، قیدو و جلماجرد در آن به باز نشدن آب سد کوچری و خشک شدن روخانه اناربار اعتراض داشتند و معتقد بودند با وجود پر آب شدن سد باید این آب باز شود، اما نه تنها دریچه های سد باز نمی‌شود بلکه کشاورزان گلپایگانی هم برداشتی بیش از حد مجاز از حقابه دارند و این امر باعث می شود که آب به پایین دست نرسد.

تهرانی فرماندار خمین نیز سهم و حقابه استان مرکزی از این سد را سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب دانست و اظهار کرد: در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی های بسیار، سد کوچری و سد گلپایگان به حد نصاب لازم جهت تامین آب شرب هم نرسیدند و شهرستان‌های ذینفع دچار خشکسالی شدند. آنزمان پیگیری برای حقابه هم مقدور نبود و به کشاورزی ضربه وارد شد، اما در دو سال اخیر با افزایش بارندگی ها اولین اقدام ما درخواست حقابه زیست محیطی روستاهای پایین‌دست همچون قیدو، مزاین و جلماجرد و روستاهایی از شهرستان محلات بود. با پیگیری مستمر در سال گذشته و با توجه به سرریز شدن کوچری، از ۱۰ اردیبهشت ماه تا پایان فصل زراعی حقابه زیست محیطی دریافت شد و قول باز شدن دریچه های سد از ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۹ را نیز داده‌اند.

بخوانید  افزایش ۳ و نیم درصدی تردد در محور‌های برون شهری نسبت به روز گذشته

بر اساس این گزارش، خوشبختانه با رسیدن صدای کشاورزان به گوش مسئولین و پیگیری آنان بالاخره از میانه اردیبهشت‌ماه دریچه‌های سد باز شد و سرریز سد کوچری جان دوباره‌ای به رودخانه اناربار داد و حالا حال کشاورزان منطقه خوب است.

خاموشی چاه های کشاورزی

رییس شورای اسلامی روستای مزاین که در واقع اولین روستا پس از سد کوچری است، در خصوص وضعیت کنونی رودخانه به ایسنا گفت: در حال حاضر سد ۹ مترمکعب در ثانیه سرریز دارد که در رودخانه جاریست و مشکلی برای کشاورزی منطقه وجود ندارد به همین دلیل تمامی چاه‌های کشاورزی خاموشند و از آب رودخانه برای آبیاری استفاده می شود.

برداشت گلپایگانی ها همچنان عادلانه نیست

بهروز صفری با اشاره به بازدید جمعه هفته گذشته "نظری" منتخب مردم خمین در مجلس یازدهم و جمعی از کشاورزان از سد کوچری، افزود: با وجود اینکه سد سرریز دارد، اما همچنان شاهد برداشت ناعادلانه گلپایگانی‌ها از سد هستیم به طوری که اگر این میزان برداشت ادامه یابد، با کم شدن حجم میزان سرریز ممکن است مجددا با کمبود دبی آب رودخانه مواجه شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با سرریز سد حجم آب خوبی در رودخانه جریان دارد و روستاهای مزاین، قیدو، جلماجرد و روستاهای در مسیر رودخانه تا سد ۱۵ خرداد از آن بهره مند هستند، گفت: دو روز پیش استاندار مرکزی نیز از رودخانه و وضعیت آن بازدید کرد و قول داد که تا پایان سال جریان آب در رودخانه اناربار ادامه خواهد داشت و با توجه به حجم آبگیری سد کوچری، در صورت ادامه‌دار بودن بارندگی قطعا رودخانه پرآب خواهد بود، اما لازم است که مشکل برداشت اضافه کشاورزان گلپایگانی حل شود.

بخوانید  یکی از علل کاهش جمعیت کم کاری در حوزه فرهنگی است

صفری افزود: قطعا اگر برداشت ها عادلانه باشد، مشکل آب شرب برخی از روستاهای پایین دست مانند مزاین نیز رفع می شود.

فقط می ماند، آب شرب

وی در توضیح این مسئله گفت: مزاین و قیدو از سد کوچری دارای سهم آب شرب هستند، اما از روز اول لوله کشی و سیستم انتقال آب به شکلی ضعیف اجرا شد و لوله کشی انجام شده امکان انتقال ۱۷۰ لیتر بر ثانیه را دارد در حالی که میزان مصرف بیشتر است و اگر حجم آب کم شود روستای قیدو و مزاین باید از چاه برای آب شرب استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، آقازاده استاندار مرکزی روز گذشته نیز در جلسه شورای حفاظت از آب استان در خصوص حقابه رودخانه قمرود یا همان اناربار از سد کوچری بیان کرد: با توجه به اینکه امسال وزارت نیرو ۴۴ میلیون مترمکعب سهمیه حقابه از سدکوچری پیش بینی کرده، این حقابه در حال رهاسازی است و تا آخر سال ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد که درخصوص جلوگیری از برداشت های غیرمجاز از سوی گلپایگان نیز، هماهنگی لازم با استاندار اصفهان انجام خواهد شد.

پس از رفع مشکل تخصیص حقابه، پیگیری توقف برداشت های اضافی از اناربار توسط گلپایگانی ها در قالب تعامل با استاندار اصفهان خبر خوبی برای کشاورزان پایین دست کوچری است که اگر محقق شود بسیاری از مشکلات را رفع خواهد کرد و در نهایت آنچه می ماند رفع مشکل آب شرب قیدو و مزاین از محل منابع سرشار کوچری است که امید است رفع این مشکل نیز بزودی در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد.

بخوانید  سند راهبردی بانکداری اسلامی تدوین و به زودی ابلاغ می‌شود

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت