امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:53

الزامی شدن خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گوی اینترنتی با استدیوی شبکه ایران کالا گفت: خرید نهاده فقط از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی صورت می گیرد.
به گزارش عصر کشاورزی؛ مجید آذر معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گوی اینترنتی با استدیوی شبکه ایران کالا برنامه تحریریه اقتصادی به موضوع ظرفیت تولیدات دامی استان مرکزی پرداخت. آذر معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی به افرایش تولیدات دامی در استان اشاره کرد و گفت: میزان تولید گوشت قرمز در سال گذشته ۵۵ هزار و صد تن در استان بوده، که نسبت به سال ۹۷ رشد یک درصدی داشته است. وی سهم تولید شیر خام در سال گذشته را ۳۴۸ هزار تن در سال گذشته دانست و بیان کرد:  با توجه به تولید ۳۳۲ هزار تن شیر خام در سال ۹۷ با رشد چهار و هشت درصدی در این زمینه روبرو بوده است. در بحث تولید گوشت مرغ رشد ۱۵ درصدی را شاهد بوده ایم. آذر در ادامه به مشکلات تامین نهاده های دامی در دوماه اخیر اشاره و خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری کشور و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزی در بحث تامین نهاده های دامی با شرایط خاص و حاد مواجه بوده است. وی تصریح کرد:  میزان واردات نهاده ها در سال ۹۸  به کشور،۱۵/۱ میلیون تن بوده که  نسبت به سال ۹۷ با وجود ۱۳ میلیون تن، حدود دو میلیون تن افزایش واردات داشتیم اما به دلیل برخی مشکلات از جمله عدم تخصیص به موقع ارز نتوانستیم نهاده ها را  ترخیص کنیم.  با توجه به وضعیت کشور در خصوص شیوع ویروس کرونا و همچنین تولید مطلوب گوشت مرغ با بحث افزایش عرضه نسبت به تقاضا و به تبع آن با کاهش قیمت مرغ در این سه ماهه روبرو بودیم که این امر موجب بروز خسارت برای مرغداران شد. وی به پروژه های این واحد متناسب با شعار سال اشاره کرد و گفت: بهربرداری و احداث سه پروژه دامداری در شهرستان های ساوه و زرندیه را در دستور کار خود قرار داده ایم که در صورت بهره برداری فاز اول این پروژه ها پیش بینی می شود حدود ۸۵ هزار تن به میزان تولید شیر استان افزوده شود. آذر افزود:  ذرت کنجاله سویا و جو که به عنوان سه قلم اصلی نهاده های مورد مصرف در صنعت دام و طیور هستند کماکان به میزان کسری داخل کشور واردات صورت می گیرد و بعد از ورود بر اساس سهمیه استانها در اختیار نهاد مربوطه قرار می گیرد. وی ادامه داد: یک سامانه‌ای طراحی شده سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی که کلیه تولیدکنندگان دامداران مرغداران کارخانجات خوراک دام همه در آن ثبت نام کردند و کد کاربری و رمز عبور دریافت کردند و بعد از بارگذاری نهادهها و تعیین سهمیه های استان می‌توانند از طریق آن سامانه وارد خرید محصول مورد نظر خود شوند و البته به میزان مورد نیاز خود، زیرا محدودیت وجود دارد و برای آنها سقف تعیین می‌شود که بیش از آن سقف نمی توانند خرید کنند.  

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت