امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 06:41

تفاوت قیمت تخم مرغ از درب مرغداری تا بازار چقدر است؟

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از نبی پور نوشت: با توجه به عرضه تخم مرغ کمتر از نرخ تمام شده تولید، بازار تعریفی ندارد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان است.

او افزود: باتوجه به اتمام ماه مبارک رمضان و بهبود صادرات پیش‌بینی می‌شود که بازار تخم مرغ تا حدی بهبود یابد، البته این امر به معنای رسیدن قیمت به نرخ منطقی خود نیست.

نبی پور قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۱ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به کاهش مصرف در فصل گرما و کاهش قدرت خرید خانوار بعید است که قیمت به نرخ تعادلی خود برسد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: در حال حاضر که قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان است به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال با نرخ ۲۰ هزار تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود و حال اگر قرار باشد با نرخ منطقی درب مرغداری عرضه شود، معلوم‌ نیست با چه نرخی به دست مصرف کننده برسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه توزیع نهاده با نرخ مصوب به مرغدار به صورت قطره چکانی در حال انجام است، بیان کرد: پشتیبانی امور دام ۲۰ تا ۳۰ درصد نیاز مرغداران را تامین می‌کنند و مابقی نیاز از بازار آزاد با نرخ‌های بالاتری باید خریداری شود.

نبی پور با بیان اینکه کمبود ماشین برای حمل نهاده دامی بهانه‌ای بیش نیست، گفت: با وجود آنکه بارگیری نهاده از انبارها انجام نمی‌شود، اما پشتیبانی امور دام برداشت گندم در مناطق جنوبی و مشکلات حمل و نقل را چالش اصلی توزیع نهاده اعلام کرده است، در حالی که بارگیری از انبارها چندان چشمگیر نیست.

به گفته او، هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا بالای ۵ هزار تومان در بازار آزاد به مرغدار عرضه می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در پایان درباره آینده بازار تخم مرغ تصریح کرد: در شرایطی که مرغداران به سبب ترس از عدم اطمینان تامین نهاده در بازار جوجه‌ریزی نمی‌کنند، از این رو پیش‌بینی می‌شود با استمرار این روند در فصل پاییز با مشکل کمبود تخم مرغ در بازار روبه‌رو شویم.

۲۲۳۲۲۷

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت