امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 18:21

زباله‌گردی در تهران کم شده اما همچنان ادامه دارد

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه زباله‌گردی در شهر تهران نسبت به سایر استان‌های کشور بیشتر است، گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درپی شیوع ویروس کرونا پیگیری‌هایی انجام داد و از طریق معاون دادستان حکمی دریافت کرد تا با کمک کلانتری‌ها و نیروی انتظامی بتوانند با زباله‌گردی مقابله کنند و از این رو تعداد زباله‌گردان در مقایسه با دوران قبل از شیوع ویروس کرونا کمتر شده است اما همچنان این مسئله ادامه دارد.

فاطمه اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا، اضافه کرد: از طرفی دیگر شیوه جمع‌آوری پسماند در شهر تهران از طریق مخازنی است که در سطح شهر وجود دارند و یکی از مشکلات اصلی زباله‌گردی‌ها وجود همین مخازن در طول ۲۴ ساعت شبانه روز است که می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا زباله‌ها در دسترس همگان؛ چه زباله‌گردها و چه پیمانکاران مجاز یا غیر رسمی باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش‌ها برای مقابله با زباله‌گردی صورت می‌پذیرد، گفت: برنامه‌های تغییر سیستم جمع‌آوری زباله در شهر تهران به‌صورت پایلوت در دست اجراست تا در برخی مناطق سطل‌های زباله‌ای در اختیار مجتمع‌های مسکونی قرار گیرد سپس از آن‌ها تحویل گرفته شود تا دیگر پسماندهای این مجتمع‌های مسکونی به مخازن سطح شهر منتقل نشود و در دسترس همگان قرار نگیرد؛ چراکه با حذف کردن منبع تغذیه، زباله‌گردی نیز حذف خواهد شد.

اکبرپور درباره برنامه تغییر سیستم جمع‌آوری زباله در شهر تهران خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۵ سال است که زباله‌های شهر تهران به‌صورت مکانیزه جمع‌آوری می‌شوند، بنابراین اجرایی شدن برنامه جدید جمع‌آوری زباله مطمئنا در کوتاه مدت میسر نخواهد شد، اما این طرح به‌صورت پایلوت و با آغاز از مجتمع‌های مسکونی در برخی مناطق می‌تواند قابلیت اجرایی داشته باشد.

بخوانید  بکارگیری 11 کارشناس فنی بر کمباین‌های برداشت محصولات پاییزه

وی یکی دیگر از مشکلات وجود مخازن زباله در سطح شهر را جانمایی این سطل‌ها دانست و تصریح کرد: متاسفانه اکثر مخازن زباله‌ای که در سطح شهر تهران و سر کوچه‌ها قرار دارد، روی جوی‌های آب جانمایی شده‌اند و شیرآبه‌های آن از طریق روان‌آب‌ها منتقل می‌شود که این خود منشاء آلودگی است.

پسماند کمتری تولید کنیم

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن توصیه به تلاش برای تولید زباله کمتر تاکید کرد: تا حد امکان با تنویر افکار عمومی، آموزش همگانی و با خرید اجناس با کیفیت‌تر و با عمر مفید طولانی‌تر باید سعی کنیم تا جای ممکن پسماند کمتری تولید کنیم.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت