امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 19:09

آتش دهرود پس از ۵ روز خاموش شد /از فقر پوشش گیاهی تا فرسایش خاک

ایسنا/بوشهر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی منطقه دهرود دشتستان که از عصر جمعه آغاز شده بود غروب روز دوشنبه پس از ۵ روز به طور کامل خاموش شد، در این مدت چندین بار آتش خاموش و مجددا شعله ور میشد.

غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بررسی نقشه های ماهواره ای و پایش محیطی نشان می دهد که خسارت‌های آتش سوزی در سطح ۵۴۰ هکتار از مراتع رخ داده که حدود ۶۰ هکتار از آن مراتع مشجر و گونه‌هایی مانند بادام، بَنه، کُلخُنگ، انجیر کوهی و ۴۸۰ هکتار مابقی گونه‌های مرتعی بوده است.

وی ادامه داد: عمده خسارت به گونه های مرتعی و بوته ای یک تا چند ساله مثل بهمن، گون، و تنگرس وارد شده و درختان بنه، بادام، کُلخُنگ، انجیر کوهی و شیر بادام خسارت قابل توجهی ندیده اند.

مدیرکل منابع طبیعی بوشهر عنوان کرد: در مهار این آتش تمام امکانات خود را به کار گرفتیم، اما به دلیل عرصه های مرتفع، شیب تند و پرتگاهی، وزش باد شدید، هوای گرم و پوشش متراکم گیاهی در منطقه شرایط اطفاء حریق بسیار دشوار بود به گونه ای که انتقال تجهیزات و پشتیبانی در مواردی با استفاده از چهارپایان انجام شد.

منتظری درباره مشکلات آتش برای عرصه های طبیعی خاطرنشان کرد: راجع به خسارت و آسیب‌های گونه‌های جانوری محیط زیست حتما نظر خواهد داد، اما آتش سوزی به طور قطع گونه‌های گیاهی را دچار مشکل می‌شود. برخی گونه های درختی به سرعت ترمیم و جایگزین می‌شود اما خیلی از گونه‌های درختی به این شکل نیستند و زادآوری آنها کند است، گونه هایی مثل بنه در صورت از بین رفتن سریع جایگزین و ترمیم نمی شود.

این مسئول تاکید کرد: آتش سوزی ها بر روی پوشش گیاهی و فرسایش خاک تاثیر دارد و روند فرسایش را سریع‌تر می کند و به لحاظ اقتصادی نیز فقیر شدن مرتع به ضرر مرتع دار و اقتصاد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تصریح کرد: هر چقدر منطقه دچار فقر پوشش گیاهی شود سرعت روان‌آب‌ها بیشتر شده و بر روی سیل خیز بودن منطقه اثر خواهد داشت البته اگر در مقیاس وسیعی آتش سوزی ایجاد شود و در یک حوزه آبخیز بخش زیادی از پوشش از بین برود.

غلامرضا منتظری یادآور شد: بسیاری از مناطق با پوشش گیاهی بالا و عمده مراتع مستعد آتش‌سوزی هستند و در مجموع مردم و افرادی که به طبیعت می روند باید به این مسئله واقف باشند و دقت کنند حرکتی انجام ندهند که منجر به آتش سوزی در طبیعت شود زیرا اگر آتش‌سوزی رخ دهد مهار آن بسیار سخت و هزینه بیشتری برای محیط زیست و منابع طبیعی در بر خواهد داشت.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت