امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 12:12

حُقه‌ زنبورها برای زود گل دادنِ گیاهان

هنگامی که زنبورها با کمبود گرده مواجه می‌شوند با خوردن برگ‌های گیاه باعث می‌شوند تا گیاه زودتر گل بدهد

به گزارش ایسنا، کارشناسان حیات وحش رفتار جدیدی را در زنبورهای درشت (نوعی از زنبور که عسل کمتری تولید می‌کند) کشف کرده‌اند که نشان می دهد این حشرات برای زودتر گل دادن گیاهان بکار می‌گیرند.

این مطالعه آشکار ساخت هنگامی که این زنبورها با کمبود گرده در گیاهان مواجه می‌شوند با خوردن برگ‌های گیاه به آن صدمه می‌زنند و باعث می‌شوند تا گیاه زودتر گل بدهد؛ بر فرض گاهی تا یک ماه زودتر از آن که گیاه گوجه‌فرنگی به طور طبیعی گل بدهد.

با این حال کارشناسان نتوانستند خودشان نتایج مشابهی را از طریق صدمه زدن به برگ‌های گیاهان تکرار کنند و اظهار داشتند که در نیش زنبورها ویژگی خاصی وجود دارد که گیاه را موقع آسیب زدن، تحریک می‌کند. در حالی که زنبورها باعث شدند گیاهان ۳۰ روز زودتر از زمان طبیعی خود گل بدهند، کارشناسان تنها موفق شدند این زمان را به پنج روز قبل‌تر از زمان گل‌دهی، تغییر بدهند.

زنبورهای کارگر با استفاده از زبان و آرواره‌های خود در چندین گونه گیاهی سوراخ ایجاد می‌کنند اما از بافت آنها برای مقاصد دیگر مانند لانه‌سازی استفاده نمی‌کنند.

زنبورهای کارگر وحشی از سایر گونه‌ها نیز به بخش‌های گیاه بدون گل آسیب رسانده‌اند و این بدان معناست که این رفتار مختص بامبوس ترستریس (Bombus terrestris – نام لاتین برجسته‌ترین گونه زنبوردرشت در اروپا) نیست.

کارشناسان گفته‌اند که این «خوردگی» به شکلی متفاوت، یعنی برشهای نیم دایره‌ای، انجام می‌شود که در طول حیات گیاهان مختلف قابل مشاهده است.

بخوانید  پرداخت 243 میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای طرح های بزرگ و نیمه تمام زیر بخش کشاورزی استان تهران

در حالی که این توضیحات هنوز تائید نشده است اما کارشناسان دریافته‌اند که این زنبورها نیستند که زمان گل‌دهی گیاهان را تعیین می‌کنند بلکه خود گل‌ها این کار را انجام می‌دهند. گل‌دهی گیاهان به گرده‌افشانی آنها و زمانی که گرده‌پراکن‌ها (مانند زنبورها) در مجاورت آنها قرار دارند، بستگی دارد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، همچنین، ممکن است که گیاهان این روش جدید گل‌دهی را برای دفاع در برابر آسیبی که زنبورها به برگ‌هاشان وارد می‌کنند، اتخاذ کرده باشند.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت