امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 20:39

بلاتکلیفی اجرای مصوبه الگوی کشت بر ضایعات بخش کشاورزی کشور دامن زد

کاهش 35 درصدی ضایعات کشاورزی با اجرای الگوی کشت

عدم ارائه برنامه کشت مناسب به کشاورزان باعث ایجاد چالش‌های جدی در حوزه کشاورزی کشور شده است و کارشناسان معتقدند عدم اجرای این طرح بر ضایعات بخش کشاورزی کشور دامن زده است. طرحی که هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن فراهم نیست.

طی سالیان اخیر نبود برنامه کشت جامع و مدون نابه‌سامانی‌هایی جدی در بخش کشاورزی به همراه داشته است، درحالی‌که با اجرای مصوبه الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیم هر استان دیگر شاهد هدر رفت منابع پایه، مازاد یا کاهش تولید محصولات کشاورزی و هدر رفت دسترنج کشاورزان نخواهیم بود. با وجود تصویب مصوبه الگوی کشت از سال ۸۸ در مجلس و شعار اجرای آن در وزارت جهاد کشاورزی، اما این لایحه همچنان مسکوت مانده است و تنها مسئولان مختلف برای در دست گرفتن سمت از اجرای آن سخن به میان می‌آورند‌.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که علی‌رغم شعارهای متعدد مسئولان درخصوص اجرای مصوبه الگوی کشت، اما با گذشت بیش از ۱۰ سال از این موضوع، این مصوبه همچنان بلاتکلیف مانده است و با استمرار این روند همچنان شاهد آشفتگی در بازار، افزایش میزان ضایعات و متضرر شدن کشاورزان هستیم.

حال به‌سراغ مسئولان ذی‌ربط می‌رویم تا درباره آخرین دلایل بی‌توجهی به اجرای قانون الگوی کشت با خبر شویم.

اجرای الگوی کشت راهی برای کاهش ضایعات بخش کشاورزی

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با انتقاد از مسکوت ماندن مصوبه الگوی کشت از سال ۸۸ تا کنون به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی الگوی کشت باید پاسخگوی اجرا نشدن این مصوبه و معضلات ناشی از آن در بخش کشاورزی باشد.

رضا نورانی افزود: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با مدیریت الگوی کشت و ساماندهی تولید و مصرف می‌توانند از ضایعات ۳۰ تا ۳۵ درصدی بخش کشاورزی جلوگیری کنند.

نورانی ادامه داد: مدیران و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باید به میدان بیایند و با اجرای مصوبه الگوی کشت ضایعات محصولات کشاورزی را به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسانند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با تأکید بر ضرورت مدیریت جهادی در بخش کشاورزی بیان کرد: امروزه در بخش کشاورزی نیاز به مدیریت جهادی داریم تا چالش‌های این بخش مرتفع شود و شعار سال تحقق یابد. به گفته وی، با اجرای مصوبه الگوی کشت باید در امر تولید و صادرات نیز مدیریت مناسبی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: تحقق شعار جهش تولید و صادرات در بخش کشاورزی مستلزم مدیریت دقیق و روی کار آمدن مدیران جهادی است، در غیر این صورت با اتخاذ تصمیمات در اتاق‌های در بسته امیدی به رونق در بخش کشاورزی نیست.

اجرای مصوبه الگوی کشت مستلزم کشاورزی قراردادی است

عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی نیز اجرای الگوی کشت را جزو وظایف وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: اگرچه مسئولان اذعان می‌کنند که به اجرای مصوبه الگوی کشت نزدیک شدیم، اما به‌سبب نبود آمار دقیق و زیرساخت‌های لازم این مصوبه تاکنون اجرا نشده است.

علی خان‌محمدی افزود: با وجود تنوع آب و هوا و اقلیم‌های مختلف در کشور به سهولت امکان اجرای مصوبه الگوی کشت با سرمایه‌گذاری ناچیز وجود دارد.

خان‌محمدی با اشاره به این‌که آمار دقیقی از میزان تولید محصولات کشاورزی در دسترس نیست، بیان کرد: به‌دلیل نبود ابزار و امکانات لازم، کشاورزان بر مبنای میزان نیاز بازار اقدام به کشت می‌کنند، درحالی‌که اجرای این مصوبه مستلزم برنامه‌ریزی‌های دقیق و کاربردی است.

عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی ادامه داد: اجرای مصوبه الگوی کشت مستلزم برنامه‌ای دقیق است، لذا از وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی تولید انتظار می‌رود تا هرچه سریع تمهیدات لازم را در این زمینه بیندیشد.

وی اجرای مصوبه الگوی کشت را مستلزم کشاورزی قراردادی دانست و گفت: با اجرای کشاورزی قراردادی، محصولات بر مبنای میزان نیاز بازار داخلی و میزان صادرات تولید می‌شوند، در صورت تحقق این امر شاهد ضرر به بخش کشاورزی و هدر رفت منابع آبی و خاکی در کشور نخواهیم بود.

عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی با بیان این‌که با اجرای مصوبه الگوی کشت شاهد کشت بی‌رویه محصولات کشاورزی نخواهیم بود، اظهار کرد: درحال‌حاضر کشاورزان به‌سبب بی‌توجهی مسئولان به اجرای مصوبه الگوی کشت اقدام به تولید می‌کنند که این امر بر هم ریختگی نظم بازار و زیان کشاورزان را درپی دارد.

نبود آمار دقیق مانع اجرای الگوی کشت شد

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی هم با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به اجرای طرح الگوی کشت اظهار کرد: مصوبه الگوی کشت شعاری زیباست که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به‌طور مداوم از اجرای آن سخن می‌گویند.

سیدجعفر حسینی افزود: با توجه به فراهم نشدن ابزارهای الگوی کشت امیدی به اجرای این مصوبه نیست. حسینی اجرای الگوی کشت را مستلزم در اختیار داشتن ابزار و امکاناتی دانست و گفت: یکی از ابزارهای اجرای الگوی کشت داشتن آمار و اطلاعات به‌روز و واگذاری تمامی امور مربوط به تولید، واردات و صادرات به وزارت جهاد کشاورزی است. متأسفانه درحال‌حاضر وزارت جهاد کشاورزی سامانه‌ای برای تهیه آمار به‌روز ندارد تا با اطلاع‌رسانی مناسب از مازاد تولید جلوگیری کند.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: با وجود آن‌که فراهم کردن ابزار و اهرم کنترل میزان تولید جزو وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، اما تاکنون نسبت به این امر مهم بی‌توجهی شده است که در نهایت این موضوع به بر هم ریختگی بازار، ضرر و زیان کشاورزان و هدر رفت منابع آبی و خاکی کشور منجر خواهد شد.

وی علت اصلی مازاد تولید محصولات کشاورزی را بی‌توجهی به اجرای مصوبه الگوی کشت برشمرد و گفت: همه ساله تولید محصولاتی نظیر گوجه‌فرنگی و پیاز به‌علت نبود الگوی کشت دچار کمبود یا مازاد می‌شود که این امر سبب بر هم زدن نظم بازار خواهد شد؛ به‌عنوان مثال قیمت گوجه‌فرنگی در سال ۹۸ و پیاز در سال ۹۹ با نوساناتی روبه‌رو شد که این امر به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده نیست.

به گفته حسینی، دولت همه ساله به سبب مازاد تولید و رفع بحران بازار به امر خرید تضمینی ورود می‌کند که این موضوع هزینه مالی دولت را تشدید می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که اجرای الگوی کشت شعاری بیش نیست، بیان کرد: با وجود شعارهای متعدد اجرای الگوی کشت، اما اجرای این مصوبه از سال ۸۸ تاکنون بلاتکلیف مانده است. باید توجه داشت که هزینه اجرای مصوبه الگوی کشت کم‌تر از هزینه‌ای است که دولت برای خرید مازاد محصولات کشاورزی از کشاورزان پرداخت می‌کند.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت