امروز: 11 آذر 1401 ساعت: 06:57

ابوالقاسم گلباف،مدیر مسئول ماهنامه دام و کشت و صنعت

کشاورزی دانش‌بنیان با مرمت بنیان‌های کشاورزی

پیش از بیستم فروردین‌ماه سال‌جاری که مجلس با اکثریت آراء به کاظم خاوازی رأی داد، وزارت سیاسی و پراکنده شده جهاد کشاورزی کاملاً سردرگم بود. خاوازی به محض ورود و هم‌زمان با گزینش اصلح‌ترین نیروهای کارآمد و متخصص سعی کرد با دور شدن از مسائل سطحی و حاشیه‌ای، پیگیری برنامه‌های مربوط به امور جاری و سوق دادن کشاورزی به‌سمت پایداری ملی به بنیان‌های کشاورزی بپردازد. برخی از اقدامات وزیر طی یک‌ماه اخیر به شرح زیر است:

– وابستگی به کودهای شیمیایی همواره برای بخش تولید خطرآفرین بود و وزیر با انتصاب مجری طرح خودکفایی کودهای شیمیایی بن‌بست آن را گشود.

– اطلاعات پراکنده کشاورزی و برخوردهای سلیقه‌ای که از دهه 70 اجازه برنامه‌ریزی صحیح مبتنی‌بر آمار و اطلاعات را نمی‌داد، موجب شد تا برای یکپارچه‌سازی اطلاعات و سامان‌دهی آن مجری مستقل راه‌اندازی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی انتخاب شود.

– خاوازی با توجه جدی به استارتاپ‌ها و برگزاری جلسه و شنیدن نظرات مجریان آن‌ها ساختمانی را برای توسعه کمی و کیفی این نهاد و به‌روز رسانی استارتاپ‌ها اختصاص داد.

– سالانه تا مرز 30 درصد تولیدات در بخش‌های مختلف کشاورزی ضایعات داریم و وزیر معتقد بود، علاوه‌بر راه‌های کاهش ضایعات، مدیریت اقتصادی پسماند می‌تواند سبب بازگرداندن میلیون‌ها تن پسماند در مسیر تولید کود، علوفه، کاغذ، مواد سلولوزی و… شود و این حرکت نیز آغازی نو یافت.

– خوراک دام و طیور به‌عنوان یک بنیان استراتژیک باید وابستگی کم‌تری را شاهد باشد و رفتن به‌سمت نظام تغذیه و تنوع‌بخشی به آن یکی از اهداف اصلی وزیر قرار گرفت.

– زنجیره‌های تولید، تأمین و توزیع مورد حمایت جدی وزیر بود و ملاقات‌های ویژه با کارآفرینان و تشکل‌های مربوطه به انسجام بیش‌تر و حمایت بیش‌تر در این زمینه انجامید.

بخوانید  درایت دولتی‌ها، همّت نیشکری‌ها

– ایجاد کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام کشور با عضویت مدیران ارشد نشان از مشارکت مستقیم در جهش تولید دارد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت