امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 18:37

راهکارهای پیشگیری و مهار آتش‌سوزی در طبیعت

ایسنا/بوشهر در فصل بهار امسال با افزایش دما شاهد آتش سوزی های متعدد و گسترده در سطح مراتع و جنگل های کشور به ویژه در جنوب و جنوب غرب هستیم. چندین آتش سوزی در مراتع مناطق کوهستانی بوشهر در روزهای اخیر رخ داده که با تلاش فراوان مردم و مسئولین خاموش و کنترل گردیده ولی هنوز خطر وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این خصوص می گوید: وقوع آتش سوزی های کنترل نشده و گسترده موجب خسارت فراوان به پوشش گیاهی خاک و در نهایت تخریب زیستگاه ها و افزایش سرعت فرسایش خاک و خسارت به طبیعت خواهد شد. بنابراین پیشگیری و مهار آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی بسیار مهم و ضروری است.

فرهاد قلی نژاد همچنین می گوید: علت افزایش و وقوع آتش سوزی ها در روزهای اخیر افزایش دما، خشکی و کاهش رطوبت و خشکیدگی پوشش علفی و مرتعی است که با توجه به بارندگی های مطلوب زمستان و بهار پوشش علفی و مرتعی در مناطق کوهستانی استان بوشهر از وضعیت خوبی برخوردار که خشکیدگی پوشش مذکور موجب افزایش خطر و احتمال آتش سوزی گردیده است.

وی تاکید می کند: از آنجا که پیشگیری از آتش سوزی بسیار مهم بوده و دلیل عمده آتش سوزی های اخیر بی احتیاطی استفاده کنندگان از طبیعت است از عموم مردم به ویژه گردشگران، دامداران و جوامع محلی خواهشمند است در هنگام ورود و استفاده از طبیعت از افروختن آتش خودداری و هنگام ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل نمایند و در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی مراتب را به ادارات منابع طبیعی و محیط زیست اطلاع رسانی نمایند.

شایان ذکر است در مهار و کنترل آتش سوزی های اخیر در استان بوشهر جوامع محلی و همیاران محیط زیست همکاری بسیار مطلوبی را با مسئولین و محیط بانان و جنگل بانان به عمل آورده اند.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت