امروز: 11 آذر 1401 ساعت: 06:50

آتش دشتستان و بالگردهایی که نرسیده خراب می‌شوند!

ایسنا/بوشهر عصر چهارشنبه ۷ خردادماه بر اثر وقوع صاعقه کوه سیاه دشتستان واقع در ارتفاعات احمدلر دچار آتش سوزی وسیعی شده که تا امروز -جمعه ۹ خردادماه- ادامه دارد…

از ابتدای وقوع حادثه نیروهای امدادی از منابع طبیعی، محیط زیست، نیروهای مردمی و همچنین مدیریت بحران سعی کرده اند با سازماندهی و استفاده از امکانات محدود درون استانی آتش را مهار کنند اما زبانه های آتش چنین اجازه ای نمی دهد، وزش باد، شرایط منطقه و گستردگی آتش سوزی بسیار بیشتر از ظرفیت محدود نیرو ها و تجهیزات درونی است و نیاز به امدادرسانی و استفاده از تجهیزاتی چون بالگرد ابپاش دارد.

غلامرضا منتظری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در روز اول وقوع این حادثه به ایسنا گفت: طبق ارزیابی های اولیه وسعت آتش زیاد است و در حال حاضر نیز تعدادی از مردم و نیروها بالا رفته اند.

نقص فنی بالگرد اعزامی به منطقه آتش سوزی

مدیرکل بحران استان بوشهر دقایقی پیش در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: روز گذشته پس از رایزنی و مکاتبات فراوان بالگرد به منطقه آمد اما به دلیل نقص فنی و بحث سوخت و مشکل بنزین نتوانست کاری انجام دهد، و زمانی که رفع نقص صورت گرفت نیز شب فرا رسیده بود و به فرودگاه بوشهر برگشت!

جهانگیر دهقانی افزود: صبح امروز نیز از ساعت ۶:۳۰ این بالگرد مجددا دچار مشکل شده و همچنان نتوانسته حرکت کند.

زمان بحران نباید منتظر دریافت مجوز و مکاتبه بمانیم

وی توضیح داد: تمام پیگیری ها انجام شده و با هلال احمر نیز رایزنی انجام شده است. از همه ظرفیت های موجود استفاده کرده ایم و هیچ کاری نمانده که بتوانیم و انجام نداده باشیم اما هماهنگی ها زمان می برد در حالی که زمان بحران نباید منتظر دریافت مجوز و مکاتبه بمانیم.

بخوانید  احیای یک میلیون هکتار باغ فرسوده در دولت سیزدهم/ سرانه مصرف میوه در ایران ۱۵۰ کیلوگرم

مدیرکل بحران استانداری بوشهر تاکید کرد: در حال رایزنی برای استفاده از ظرفیت های استانی هستیم تا هر چیزی که موردنیاز است فراهم کنیم که فرآیند استفاده از ظرفیت ها و جذب کمک آسان تر شود.

دهقانی درباره حادثه آتش سوزی در نزدیکی کارخانه سیمان برازجان گفت: این آتش سوزی شب گذشته با کمک نیروهای مردمی و آتش نشانی مهار شد، ولی هنوز میزان خسارت و علت حادثه مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: آتش سوزی کوه سیاه از سمت بوشکان خاموش شده اما از طرف منطقه درنگ و شاه پسر مرد هنوز ادامه دارد. نیروهای مردمی، منابع طبیعی و محیط زیست مشغول مهار آتش هستند.

فراخوان مردمی برای مهار آتش

طبق اطلاعات مردمی و افراد حاضر در محل تا این لحظه آتش سوزی طبیعت دشتستان مهار نشده، و مردم محلی برای مهار آتش نیاز به کمک دارند آنان با ارسال تصاویر و فیلم در فضای مجازی از مردم خواسته اند که هر کسی می‌تواند خود را به روستای طلحه برساند!

یکی از افراد حاضر در منطقه در توضیح آخرین وضعیت آتش سوزی کوه سیاه بوشکان در صبح امروز، می گوید "آتش به دو طرف کوه سیاه به سمت تنگ زرد، کلمه و بوشکان گسترش پیدا کرده است و نیروهای مردمی و یگان حفاظت منابع طبیعی و هلال احمر در انتظار حضور بالگرد هستند." البته بالگردی که شاید هرگز به داد این منطقه نرسد.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت