امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:14

درخواست رییس سازمان جنگل‌ها از وزیر جهاد کشاورزی درباره اعزام بالگرد هنگام آتش‌سوزی جنگلی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وزیر جهاد کشاورزی خواست که اعزام بالگرد هنگام حریق در جنگل‌های مناطق صعب‌العبور را از طریق هیات وزیران پیگیری کند.

به گزارش ایسنا مسعود منصور در گفت و گوی تلفنی با کاظم خاوازی با اشاره به این که برای اطفای حریق فعال در استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان گچساران و استان بوشهر شهرستان دشتستان نیاز به اعزام بالگرد است، از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد، این موضوع از طریق هیئت وزیران پیگیری شود تا علاوه بر تامین اعتبار مورد نیاز به خصوص مطالبات قبلی وزارت دفاع، ترتیبی اتخاذ شود تا برابر روال هر سال با اعلام فرماندهی یگان حفاظت سازمان به مرکز فرماندهی و کنترل حریق وزارت دفاع برای اعزام محل حریق اقدام شود.

وی به ارایه گزارشی درباره اقدامات این سازمان برای اطفا و مهار آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع پرداخت و با اشاره به این که هر ساله با شروع فصل گرما و افزایش حضور هموطنان در عرصه منابع طبیعی کشور، آمار ‏وقوع آتش سوزی افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: با توجه به بارش مناسب در سال جاری پوشش گیاهی در سطح مراتع و جنگل‌ها ‏نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری داشته است.‏

رئیس سازمان جنگل‌ها با بیان این که از اردیبهشت ماه ‏به نیروهای سازمان در استان‌ها اعلام آماده باش داده شده است، اظهارکرد: پیگیری تشکیل ستاد بحران استان‌ها با مسئولیت استانداران و سازمان‌های مرتبط برای هماهنگی و هم‌افزایی، ساماندهی نیروهای مردمی به خصوص همیاران طبیعت و آموزش آن‌ها به منظور همکاری در اطفای حریق و تشکیل جلسه با حضور نماینده ستاد مدیریت بحران کشور و وزارت دفاع در جهت هماهنگی استفاده از امکان اطفای حریق ‏هوایی از جمله برنامه‌های سازمان جنگل‌ها برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی بوده است.

وی پیگیری تشکیل جلسه در ستاد مدیریت بحران کشور با حضور رییس ستاد مدیریت اجرایی کشور و سایر مسئولان مرتبط برای هماهنگی بیشتر، تخصیص اعتبار به استان‌ها برای هزینه‌های جانبی مرتبط با اطفای حریق، توزیع اقلام اطفای حریق انفرادی و گروهی خریداری شده در سال گذشته به استان‌ها و ارسال بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مدیریتی، فنی و اجرایی به استان‌ها در زمینه ساماندهی نیروها و تجهیزات همچنین ‏انجام اقدامات پیشگیرانه در مناطق بحرانی را از دیگر برنامه‌ریزی‌های سازمان جنگل‌ها برای اطفای و مهار آتش‌سوزی‌های احتمالی جنگل‌ها برشمرد.

منصور یادآور شد: در طول هفته گذشته ۱۱۰ فقره آتش‌سوزی در استان‌های جنوبی و زاگرسی به خصوص استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان و استان فارس به وقوع پیوسته که با توجه به آمادگی‌های نیروهای استانی در کمترین زمان ممکن با امکانات در اختیار اطفا شده است.

وی ادامه داد: در شش مورد از این حریق‌ در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (منطقه گچساران)، خوزستان (منطقه بهبهان) و بوشهر (منطقه دشتستان) به علت صعب العبور بودن و وزش باد شدید امکان اطفا از طریق زمینی میسر نیست و لازم است بنا بر هماهنگی‌ها و تفاهمنامه‌های منعقد شده بین وزیر وقت جهاد کشاورزی، وزیر دفاع و وزیر کشور برابر سنوات گذشته وزارت دفاع با اعلام این سازمان در سریع‌ترین زمان ممکن از ۱۶ پایگاه تجهیز شده، بالگرد برای اطفاء ارسال کند.

منصور با اشاره به این که برای اطفای حریق فعال در استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان گچساران و استان بوشهر شهرستان دشتستان نیاز به اعزام بالگرد است، از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد، این موضوع از طریق هیئت وزیران پیگیری شود تا علاوه بر تامین اعتبار مورد نیاز به خصوص مطالبات قبلی وزارت دفاع، ترتیبی اتخاذ شود تا برابر روال هر سال با اعلام فرماندهی یگان حفاظت سازمان به مرکز فرماندهی و کنترل حریق وزارت دفاع برای اعزام بالگرد به محل حریق اقدام شود.

وی یادآوری کرد: در روزهای اخیر با هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان بسیج مستضعفین مقرر شده تا با انعقاد تفاهمنامه نسبت به به کارگیری و استقرار نیروهای بسیج بومی در مناطق بحرانی و تقویت پیشگیری از وقوع حریق و اطفای به‌موقع حریق‌های احتمالی با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در بسیج در کنار نیروهای منابع طبیعی انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگلها، کاظم خاوازی – وزیر جهاد کشاورزی – شب گذشته در گفتگوی تلفنی با مسعود منصور – رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- و پس از استماع گزارش در خصوص اقدامات و به کارگیری امکانات و تجهیزات برای اطفای حریق و مهار آتش‌سوزی اخیر جنگل‌ها و مراتع، تاکید کرد: با همکاری همه جانبه و بی دریغ وزارت دفاع و همیاری سپاه و ارتش سرافراز جمهوری اسلامی ایران و بسیج نیروهای مردمی و فداکار و به کارگیری همه امکانات و استعدادها، باید در اسرع وقت جلوی خسارات بیشتر به این سرمایه ملی را گرفت.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت