امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 20:10

ضرورت از سرگیری صادرات یا خرید تضمینی سیبزمینی گلستان

قیمت سیب‌زمینی به 600 تومان کاهش یافت

سیب‌زمینی تازه‌ای که در مغازه‌ها کیلویی سه تا پنج هزار تومان خریداری می‌شود، در میدان بار گرگان حتی به قیمت کیلویی 600 تومان هم خریدار ندارد. تعطیلات روزهای اخیر  و هم‌زمان شدن آن با افزایش برداشت محصول سیب‌زمینی موجب شده تا قیمت این محصول در استان گلستان با افت شدید روبه‌رو شود. همه ساله بخشی از محصولات مازاد این استان راهی کشورهای همسایه می‌شد و محصولی روی زمین نمی‌ماند، اما امسال ویروس کرونا بازارهای هدف را نیز به تعطیلی کشانده است.

افزایش تولید و افت شدید قیمت سیب‌زمینی و ماندن محصول روی دست کشاورزان از چالش‌های همیشگی سیب‌زمینی‌کاران گلستانی است که به‌زعم کشاورزان به سریالی تکراری تبدیل شده است.

فقط چند روز از فصل برداشت سیب‌زمینی در گلستان گذشته است و هنوز به پیک برداشت نرسیده‌ایم که قیمت این محصول به حدود هر کیلوگرم ۶۰۰ تومان رسیده است.

افت شدید قیمت از یک‌سو، تولید و عرضه بیش از نیاز بازار از سوی دیگر و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات این محصول همه دست‌به‌دست هم داده تا سیب‌زمینی گلستانی با قیمتی پایین در بازار عرضه شود.

کشاورزان هزینه تمام‌شده تولید را حدود یک‌هزار و ۵۰۰ تومان اعلام می‌کنند و خرید تضمینی دولت را «نوش‌دارو پس از مرگ سهراب» می‌دانند.

هزینه تولید هر کیلو سیب‌زمینی یک‌هزار و 500 تومان است

یک کشاورز گلستانی در این باره به بازار گفت: قیمت هر کیلوگرم سیب‌زمینی گلستان از یک‌هزار و ۵۰۰ تومان در 10 روز گذشته به ۶۰۰ تومان رسیده است و بیش از این قیمت در میدان بار خریدار ندارد.

هادی جرجانی با اشاره به این‌که هزینه تولید هر کیلوگرم سیب‌زمینی حداقل بین یک‌هزار ۴۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: قیمت حمل محصول به سایر استان‌ها، به‌ویژه  تهران در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته و از دو میلیون و ۷۰۰ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

بخوانید  پیام تسلیت در پی درگذشت عالم ربانی و سالک الی اللهآیت‌الله ناصری

وی با اشاره به این‌که افت شدید قیمت ناشی از عدم تعادل در عرضه و تقاضاست، ادامه داد: خرید تضمینی دولت هم نوشداروی پس از مرگ سهراب است و تا قیمت سیب‌زمینی به حداقل ممکن (پایین‌تر از ۶۰۰ تومان) نرسد، آغاز نمی‌شود.

کشت قراردادی بلای جان شد

این کشاورز گلستانی به نبود الگوی کشت در استان انتقاد کرد و گفت: حجم بالای تولید و افت شدید قیمت ‌سیب‌زمینی سریال تکراری هر ساله است و متأسفانه جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای اصلاح وضع موجود ندارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته جهاد کشاورزی گلستان از کشت قراردادی سیب‌زمینی برای نخستین‌بار در استان خبر داد و کارخانه‌داران برای کشت در سطح ۱۰۰ هکتار قرارداد منعقد کردند؛ اما این موضوع سطح کشت در گرگان را ۷۰۰ هکتار افزایش داد.

جرجانی با این توضیح که هنوز یک کیلو از سیب‌زمینی گلستان توسط کارخانه‌داران خریداری نشده است، تصریح کرد: هم دولت و هم کارخانه‌داران منتظرند قیمت سیب‌زمینی در بازار به حداقل برسد.

وی با تأکید بر این‌که اگر موانع صادرات سیب‌زمینی از استان رفع نشود، ضرر هنگفتی متوجه سیب‌زمینی‌کاران گلستانی می‌شود، خاطرنشان کرد: قطعاً در روزهای آینده وضعیت برای کشاورزان از این هم وخیم‌تر می‌شود؛ چراکه هنوز کم‌تر از ۳۰ درصد محصول کشت شده در استان جمع‌آوری شده و به پیک برداشت نرسیده‌ایم.

افت قیمت طولانی باشد، خرید تضمینی انجام می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان هم در این خصوص اظهار کرد: در سال زراعی جاری شش هزار و ۵۰۰ هکتار سیب‌زمینی در گلستان کشت شده و پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۱۵۰ هزار تن محصول برداشت شود.

بخوانید  مراسم عزاداری شب شهادت حضرت امام سجاد علیه‌السلام

محمدرضا عباسی افزود: درحال‌حاضر سیب‌زمینی گلستان حدود یک‌هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و مبلغ خرید تضمینی هر کیلوگرم ۶۰۰ تومان اعلام شده است.

وی ادامه داد: به‌دلیل تعطیلات اخیر برداشت محصول افزایش داشته و شاهد افزایش عرضه محصول در بازار هستیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان وضعیت موجود و کاهش قیمت را یک موج موقتی دانست و بیان کرد: اگر روند کاهشی قیمت ادامه یابد و قیمت به پایین‌تر از حد خرید تضمینی برسد، خرید را آغاز می‌کنیم.

کرونا باعث بر هم خوردن تعادل بازار شد

اما رئیس انجمن سیب‌زمینی‌کاران استان گلستان کرونا را عامل بر هم خوردن تعادل بازار سیب‌زمینی گلستان دانست و گفت: قیمت سیب‌زمینی در ابتدای فصل برداشت حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان بود و پیش‌بینی ما این بود قیمت محصول به کم‌تر از یک‌هزار و 700 تومان نرسد.

رمضان مقصودلو افزود: شیوع کرونا و کاهش واردات و صادرات تعادل بازار را بر هم‌ زد؛ همچنین سرمای فروردین‌ماه برداشت محصول در جیرفت را به تأخیر انداخت؛ هر سال نیمه اردیبهشت برداشت سیب‌زمینی جنوب به پایان می‌رسید؛ امسال برداشت سیب‌زمینی در گلستان با جیرفت هم‌زمان شده و در پیک برداشت این محصول در کشور قرار داریم.

وی ادامه داد: هر چند جهاد کشاورزی میزان کشت محصول را شش هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرده، اما براساس برآورد آماری از سیب‌زمینی‌کاران سطح سبز استان حدود پنج هزار هکتار است.

امسال ۱۲۰ هزار تن سیب‌زمینی در گلستان تولید می‌شود

رئیس انجمن سیب‌زمینی‌کاران استان گلستان با اشاره به این‌که تاکنون حدود ۲۰ درصد از محصول مزارع گلستان برداشت شده است، گفت: پیش‌بینی‌ می‌کنیم امسال حدود ۱۲۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان تولید شود.

بخوانید  استفتائات جدید (مرداد ماه)

مقصودلو با بیان این‌که هم‌اکنون صادرات از مرزهای زمینی و ریلی گلستان متوقف است، اضافه کرد: سال گذشته حدود ۱۲ هزار تن سیب‌زمینی از گلستان صادر شد، اما امسال فقط یک محموله ۱۰۰ تنی از طریق دریا صادر شده است و امیدواریم با بازگشایی مرزها در روزهای آینده و از سرگیری صادرات مشکلات به حداقل برسد.

وی بیان کرد: کارخانجات آمادگی لازم برای خرید محصول کشاورزان را دارند و رایزنی‌ها در این زمینه انجام شده است؛ اما به‌دلیل بارندگی‌های طولانی‌مدت در فصل بهار، قند سیب‌زمینی گلستان هنوز احیاء نشده و به درد صنایع نمی‌خورد.

مشکلات سیب‌زمینی‌کاران گلستانی برطرف می‌شود

همچنین نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس یازدهم با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در زمینه رفع مشکلات کشاورزان برای فروش محصول سیب‌زمینی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با پیگیری‌های انجام شده و قول استاندار گلستان برای برطرف کردن مشکلات کشاورزان، سیب‌زمینی تولیدی استان از هفته جاری به کشور‌های همسایه صادر می‌شود.

غلامرضا منتظری افزود: چند سالی است برداشت سیب‌زمینی به معضلی برای کشاورزان گلستانی تبدیل شده است و برای رفع این معضل نشستی با استاندار و مدیرکل گمرک داشتیم.

منتظری ادامه داد: همچنین گفت‌وگویی با رئیس اتاق بازرگانی داشتیم تا بخشی از محصول سیب‌زمینی استان به کشور‌های هدف ارسال شود و مشکل حمل و نقل هم درحال برطرف شدن است تا بخشی از دغدغه‌های تولیدکنندگان سیب‌زمینی در استان را با صادرات به استان‌های همجوار کاهش دهیم.

او ادامه داد: نکته مهمی که کارشناسان هم روی آن تأکید دارند، پرهیز از عجله در برداشت سیب‌زمینی است، زیرا درصورت زود برداشت کردن این محصول با قیمت خوبی به فروش نمی‌رسد و دپو می‌شود.

بخوانید  اعلام اولویت‌های بخش کشاورزی ظرف ۳ ماه آینده به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در سال جهش تولید باید با حمایت از تولیدات موانع را از پیش‌روی کشاورزان برداریم، گفت: مذاکراتی با صنایع مرتبط با کشت سیب‌زمینی هم انجام دادیم تا این محصول را خریداری کنند.

حجم بالای تولید و افت شدید قیمت این روزها درحالی بلای جان سیب‌زمینی‌کاران گلستانی شده که مختار مهاجر، رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان، در آذرماه سال گذشته وعده داده بود با آغاز کشت قراردادی سیب‌زمینی در استان برای نخستین‌بار، کشاورزان نگران نوسان قیمت زمان برداشت نباشند؛ حالا که خبری از تحقق این وعده و خرید کارخانجات نیست، سیب‌زمینی‌کاران به‌رفع موانع صادراتی چشم دوخته‌اند.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت