امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 19:43

آتش‌سوزی‌های وسیع در 3 منطقه اطفاء شده است/ 2 منطقه هنوز در آتش می‌سوزند

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر لزوم اختصاص اعتباراتی به این سازمان برای مقابله بهتر با آتش‌سوزی‌ها و پیشگیری از وقوع این اتفاقات گفت که از پنج مورد آتش‌سوزی وسیع سه مورد اطفاء شده و دو منطقه همچنان آتش‌سوزی وجود دارد که نیروها در حال اطفاء آن هستند.

به گزارش ایسنا، بهمن افراسیابی در نشستی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها و مراتع به خصوص مناطق زاگرس، اظهار کرد: 125 میلیون هکتار از سوی منابع طبیعی کشور است که 84.2 میلیون هکتار عرصه‌های مرتعی و 14.2 میلیون هکتار عرصه جنگلی، 32.5 میلیون هکتار بیابان‌ها و مابقی سایر عرصه‌ها همچون چمن‌زار است.

به گفته وی، عوامل زیادی منابع طبیعی کشور را تهدید می‌کنند که پررنگ‌ترین آن حریق بوده که هر ساله در کشور رخ می‌دهد. در سایر کشورهای دنیا آتش‌سوزی و حریق وجود دارد. سالانه در دنیا سه برابر عرصه‌های منابع طبیعی کشور ما دچار حریق می‌شوند. در دنیا حدود 400 میلیون هکتار در سال می‌سوزد در کشور ما طی دوره 13 ساله حدود 16 هزار هکتار در سال طعمه حریق می‌شود که بخش اعظم آن مرتع و حدود 4000 هکتار عرصه جنگلی است. سیاست‌های اجرایی برای مقابله با حریق وجود دارد اما در سال 1399 با توجه به بارندگی‌ها و به دنبال آن احتمال افزایش آتش‌سوزی‌ها می‌دانستیم که سال سختی را پیش‌رو داریم؛ به همین دلیل سیاست‌های جدید تعریف شد که بیشتر بر پایه پیشگیری و توجه سازمان‌ها به این موضوع است.

وی افزود: نقشه‌های مربوطه به خصوص مناطق بحرانی را به استان‌ها داده‌ایم و با بلوک‌بندی و تقسیم منابع و اختصاص اعتباراتی تجهیزاتی خریداری و ارسال شده است. از ابتدای سال 220 فقره در کشور آتش‌سوزی رخ داده که بیشتر برای استان‌های جنوبی بوده است از این تعداد 115 مورد در مدت زمان کوتاه و متوسط اطفاء شده و پنج مورد وسیع بوده که سه مورد آن اطفاء و دو مورد در حال خاموش شدن است. دو مورد مربوط به کهگیلویه و بویراحمد و یک مورد برای خوزستان است مبارزه با حریق ادامه دارد. در خوزستان کاملا آتش اطفاء و حریق خاموش شده است. در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وزش‌های باد آتش‌سوزی زیاد بوده منطقه هم صعب‌العبور و غیرقابل دسترس است که این اطفاء را به تعویق انداخت شش هلیکوپتر با همکاری هوانیرو، سپاه و هلال‌احمر و وزارت نفت برای اطفاء حریق فرستاده است.

افراسیابی از نمایندگان خواست که با ارائه‌ی طرح‌هایی کمبود اعتبارات و نیرو را در سازمان محیط زیست و مراتع جبران کنند تا بتوان به بهترین شکل از این مناطق حفاظت کرد.

نماینده‌ای از وزارت دفاع نیز در این جلسه گفت که باید در تمامی مناطق که احتمال آتش‌سوزی زیاد است باید بالگرد اعزام شود که وجود تجهیزات تکمیلی به اعتبار نیاز دارد.

وی گفت که به منطقه گچساران بعد از آتش‌سوزی هشت فروند بالگرد فرستاده شده تا آتش‌ خاموش شود و چهار بالگرد به یاسوج داده شده است.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت