امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 19:34

علت شش حریق اخیر در جنگل‌ها، روشن کردن آتش در طبیعت بوده است

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به دخالت عوامل انسانی در آتش‌سوزی جنگل‌ها گفت: حداقل شش مورد آتش‌سوزهای اخیر به دلیل روشن کردن آتش توسط افراد بوده است.

به گزارش ایسنا مسعود منصور در در جلسه ستاد بحران که به ریاست حسین کلانتری – استاندار کهگیلویه و بویراحمد – و با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیرکل بحران استانداری، فرماندار گچساران و حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، به تشریح وضعیت جنگل‌ها و اهمیت آن پرداخت و اظهارکرد: گاهی دعواهای محلی سبب می‌شود که به اراضی ملی آسیب جدی وارد شود اما حدود ۸۰ درصد آتش‌سوزی‌ها به‌صورت سهوی اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اهمیت منطقه زاگرس به لحاظ پوشش جنگلی اظهارکرد: منطقه زاگرس به دلیل اهمیت بالا و شدت گرمایی که دارد، باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد و امیدواریم بتوانیم برای حفاظت از مراتع و جنگل‌های زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد را تقویت کنیم.

منصور در ادامه به برنامه‌های سازمان جنگل‌ها برای حفاظت از جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: بر اساس سطوح جنگل و بر اساس رویشگاه یک «نرم» داخلی تعیین کردیم که بر اساس این نرم تجهیزات، اعتبارات و امکانات لازم تأمین می‌شود. به عنوان مثال در زاگرس برای هر ۶ هزار هکتار باید این تعداد نیروی، محافظ، مشخص اسم و رسم دار داشته باشد که بتوانند جنگل‌ها را پوشش بدهند.

رئیس سازمان جنگل‌ها در ادامه گفت: توافقی چهارجانبه میان جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان جنگل‌ها در منعقد خواهد شد تا در زمان آتش سوزی به سرعت پرواز انجام شود و در حال آماده باش باشند. این توافق را باید حتماً پیگیری کنیم تا حاصل شود و هنگام هر گونه آتش سوزی به‌سعت اقدامات لازم انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه ما با این کار به دنبال رفع کمبود نیرو هستیم، گفت: با این نیروها باید قرارداد بسته شود و به لباس مخصوص ملبس شوند، برگه مأموریت و کارت شناسایی داشته باشند.

رئیس سازمان جنگل‌ها افزود: در جلسه‌ دیروز تصمیم گرفته شد که همه استان‌ها حداقل یک پهپاد داشته باشند که در این راستا باید به همه استان‌ها پوشش بیسیمی داده شوند این در حالیست که ۱۶ استان هنوز تجهیز نشده‌اند که در ادامه سال تجهیز آنها انجام خواهد گرفت.

منصور افزود: سیستم مانیتورینگ متصل به سیستم ماهواره‌ای را با سه قابلیت جهت حفاظت از منابع طبیعی راه اندازی کرده‌ایم. جنگل‌های ما منطقه به منطقه رصد می‌شوند تا اگر آتش سوزی انجام گرفت، یا تخلفی می‌شود، مشاهده شود حتی اگر در استانی حریق مشاهده نشود، از سیستم مانیتورینگ گزارش داده شود.

وی همچنین از راه‌اندازی سامانه اطلاع رسانی ۱۳۹ در کشور خبر داد و گفت: برای استان‌ها شماره ضروری به منظور اعلام آتش‌سوزی‌ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها در ادامه به کمبود تجهیزات برای مأموران منابع‌ طبیعی اشاره کرد و گفت: تجهیزاتی از قبیل لباس، دستکش، کفش و . . . هفته آینده خریداری و به استان‌ها ارسال می‌شود.

منصور افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد باید نقاط بحرانی را به لحاظ آتش‌سوزی شناسایی کنند و در آن مکان‌هایی که احتمال بیشتر آتش‌سوزی وجود دارد، دیده‌بان قرار دهد که یا حریق اتفاق نیفتد یا در بدو اتفاق مهار شود. در مسائل زیست محیطی اصل بر پیشگیری و اتفاق نیفتادن است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها وی به مشارکت‌های مردمی در مهار آتش سوزی اشاره کرد و گفت: هر ساله تعداد زیادی را تحت پوشش بیمه بی‌نام قرار می‌دهیم، تا اگر اتفاقی افتاد، آن‌ها تحت بیمه باشند.

تقاضای مجازات حداکثری برای عاملان حریق عمدی جنگل‌ها و مراتع داریم

منصور در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان بهبهان نیز با اشاره به اینکه ۹۵ درصد ‏حریق‌های حادث شده در جنگل‌ها و مراتع عامل انسانی دارد گفت: تقاضای مجازات حداکثری برای عاملان حریق عمدی در جنگل‌ها و ‏مراتع را داریم.‏

وی افزود: علیرغم محدودیت‌ها در امکانات، بسیاری از حریق‌ها با تلاش ‏مأموران منابع‌طبیعی به سرعت اطفا می‌شوند اما در آتش‌سوزی‌های اخیر به علت سخت‌گذر بودن منطقه و وزش باد، مهار حریق ‏با تأخیر انجام شد البته در بازدید امروز مشاهده شد که اکثر آتش‌سوزی‌ها سطحی است.‏

منصور با اشاره به تهیه و ابلاغ دستورالعمل جدید حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی به استان‌ها خاطرنشان کرد: در ‏دستورالعمل جدید بر سازماندهی مناسب نیروهای حفاظتی، لباس فرم و پراکنش نیروها و تجهیز امکانات تأکید شده است.‏

رئیس سازمان جنگل‌ها ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های بسیج برای دیده‌بانی عرصه‌های منابع طبیعی گفت: یکی از عوامل ‏مهم برای کاهش وسعت حریق، اطلاع‌رسانی سریع به نیروهای منابع‌طبیعی است که در این خصوص بسیج می‌تواند نقش‌آفرین ‏باشد.‏

وی خاطرنشان کرد: اگر چه از نظر ضوابط، مسئولیت اطفای حریق در مناطق چهارگانه با سازمان حفاظت محیط زیست است اما بر ‏خود وظیفه می‌دانیم مثل همیشه ادارات منابع‌طبیعی فعالانه در اطفای حریق نقش داشته باشند.‏

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، رئیس سازمان جنگل‌ها تأکید کرد: یکی از راه‌های حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی اجرای طرح‌ها با مشارکت مردم به ویژه در ‏قالب بند ب ماده ۲۹ است که می‌تواند هم معیشت مردم محلی و هم حفاظت از این عرصه‌ها را تقویت کند.‏

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت