امروز: 6 آذر 1401 ساعت: 15:27

محبوبه مثنوی فعال رسانه‌ای

وزارت نيرو در استان خوزستان چه کرده؟/آماري که مردم بايد بدانند/غيزانيه سيرآب مي‌شود

سال گذشته رقم قابل توجه 2500 ميليارد تومان در استان خوزستان با اجراي 10 پروژه صنعت آب و برق افتتاح شد.
خوزستان را بدون شک بايد از استان هاي مهم کشور دانست، اينجا هم منابع ارزشمند و نفت و گاز زياد است و هم کشاورزي، سدها، نيروگاه هاي توليد برق و از همه مهم تر مردم ارزشمند آن زبانزد است.

خوزستان اين روزها ابداً قابل مقايسه با گذشته نيست،‌ خدمات و طرح هاي توسعه اي در اين استان به وفور در حال اجرا است اما واقعيت اينست تا رسيدن به آنچه انتظار مردم است هنوز فاصله داريم و مي طلبد اقدامات و برنامه هاي جدي تري براي آباداني اين استان تدارک و اجرايي شود.

آب و برق بدون شک مظهر و پايه توسعه و آباداني پايدار هر استاني به شمار مي رود، خوزستان نيز جداي از اين مساله نيست، در اين استان طرح هاي گسترده سد،‌آب،‌برق و فاضلاب در حال اجرا است،‌ گزاف نگفته ام اگر بگويم بخش زيادي از نياز کشور به برق، محصولات کشاورزي و آب را استان خوزستان مي دهد.

در ادامه به برخي اقدامات وزارت نيرو در حوزه مهم ترين شالوده هاي توسعه و آباداني استان، يعني آب و برق پرداخته ام:

افتتاح 2500 ميليارد توماني در سال 98 در خوزستان/ هر روز دراستان 10 ميليارد تومان پروژه آب و برق افتتاح شده
نگاه وزارت نيرو به استان خوزستان همواره توسعه اي بوده است، تنها در سال 98 در اين استان در قالب پويش آبادانی#هر_هفته_الف_ب_ایران رقم بزرگ 2500 ميليارد توماني براي بهره برداري از 10 پروژه صنعت آب و برق هزينه شده است که در شرايط تحريمي و اقتصادي امروز کشور کم سابقه بوده است.
از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون فقط در بخش آب، برق و فاضلاب اين استان ۲۳ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان طرح اجرا شده است و این یعنی اینکه به‌طور متوسط هر ماه ۳۰۰ ميليارد تومان و هر روز ۱۰ ميليارد تومان پروژه در استان خوزستان اجرا شده و طرح‌هاي بزرگي هم در دست اجرا قرار دارد.
در حوزه وزارت نيرو غير از پروژه‌هايي كه تاكنون درخوزستان به ثمر رسيده، ۲۹۹پروژه ديگر در دست اجرا قرار دارد كه اعتبار اين پروژه‌ها كه بخشي از آن هم هزينه شده، افزون بر ۵۱ هزار ميليارد تومان است.

وزارت نيرو براي غيزانيه 75 ميليارد تومان هزينه کرده و مي کند
براي آبرساني به روستاهاي غيزانيه قريب به 75 ميليارد تومان در نظر گرفته شده است که 25 ميليارد را مجموعه هاي وزارت نفت تقبل کرده اند و مابقي نيز در تعهدات وزارت نيرو است، اگرچه قبلا تزريق منابع اندک بود اما اکنون با ادغام شرکت هاي آب روستايي و شهري فرايند کار به خوبي پيش مي رود.
تا پيش از دکتر اردکانيان پروژه آبرساني غيزانيه کمتر از 25 درصد پيشرفت فيزيکي داشت اما از 96 تاکنون بيش از 70درصد کار شامل 18 کيلومتر خط انتقال عظيم اجرايي شده است.درواقع بخش زيادي از توسعه شبکه انتقال و پمپاژ آب به روستاهاي غيزانيه از سال 96 به بعد انجام شده و با ادغام آبفاي روستايي با شهري ادامه پروژه بسيار با قدرت تر از گذشته در حال اجرا و تکميل است.

اصرار اردکانيان براي ادغام شرکت هاي آبفاي شهري و روستايي حالا مشخص شد!
ادغام شرکت هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري سالها بود روي ميز وزراي مختلف بود و حتي چندباري اين طرح تا اجرا پيش رفت اما هر بار به دليل برخي مسائل وزراي سابق از اجراي اين طرح عقب نشيني کردند، دکتر اردکانيان اما اين طرح مهم را با همه سنگ اندازي ها به مرحله اجرال رساند تا کاري که بسياري خواستند اما از انجامش عاجز بودند را عملياتي کند.

منسجم شدن توان مالي، انساني، عملياتي و فني شرکت هاي آب شهري و روستايي براي خدمت رساني بهتر به مردم مهمترين ايده وزير نيرو براي ادغام بود، حالا شرکت هاي آب استان هم از توان بالاتر از نظر فني،‌مالي و انساني برخوردارند و هم سنگ اندازي ها و رفت و برگشت هاي بيهوده بين دو شرکت روستايي و شهري وجود ندارد.
در غيزانيه شاهد بوديم به دليل توان اندک مالي آبفاي روستايي اين پروژه مدت زيادي به درازا کشيده شد و موجب رنجش اهالي شريف اين منطقه هم شد، حال که پس از ادغام اين دو شرکت و در همين مدت کوتاه 10 ميليارد تومان از محل منابع شرکت ادغام شده آبفاي استان هزينه شده است و اين خود مشت نمونه خروار است.

افزايش تخصيص اعتبارات
از 96 تاکنون به طور متوسط بيش از 54 درصد بودجه مصوب طرح هاي آب و فاضلاب خوزستان تخصيص شده است.
اگر اين رقم را در کنار آمار سال هاي قبل بگذاريم و آنهم در شرايطي که قيمت نفت در پايين ترين سطح خود بوده و مشکلاتي ناشي از تحريم ها در بدنه اقتصادي کشور اثراتي را گذاشته به وضوح به این نتیجه میرسیم که وزارت نیرو بنای تحول در پیشرفت آب و برق خوزستان را دارد

توضیح:

#هر_هفته_الف_ب_ایران عنوان پویشی است که رضا اردکانیان وزیر نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق مطرح کرده است. در این پویش بنا بر این بود که ۲۲۷ پروژه با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار، تا پایان سال ۱۳۹۸ در ۳۱ استان کشور افتتاح شود.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت