امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 12:15

آخرین وضعیت آتش سوزی خائیز در خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد

ایسنا/تهران آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه که از روز 5 شنبه 8 خردادماه آغاز شده و از جنگل‌های خوزستان نیز به جنگل های کهگیلویه سرایت کرده بود، برای چندمین بار در هر دو استان مهار شده است.

سوختگی‌ جوان ۲۸ ساله و مصدومیت ۹ نفر در آتش سوزی‌های اخیر کهگیلویه و بویراحمد

‌مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد از سوختگی شدید یک جوان در عملیات اطفاء حریق، آتش‌سوزی جنگل‌های "دیل" گچساران خبر داد.

«وحید محمدی تبار» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: متاسفانه "البرز زارعی کوهسرک" ۲۸ ساله از داوطلبان مهار آتش‌سوزی "دیل" از چند ناحیه دچار سوختگی شده است.

وی اظهارکرد: این فرد که عضو تشکلهای مردم نهاد و تیم کوهنوردی بود به همراه سه نفر دیگر در حال خاموش کردن آتش جنگل‌های دیل بود که در محاصره آتش قرار می گیرند، به صخره ای پناه می برند که سه نفر از صخره بالا می روند و نفر چهارمی که آقای زارعی بود ‌بعلت سقوط از ناحیه کمر آسیب دیده و چون امکان فرار مجدد را نداشته وسط علف‌های در حال سوختن قرار گرفته و این مساله منجر به سوختگی شدید این جوان می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این جوان هم اکنون در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج بستری و تحت درمان است، با برخی از مسئولان با او ملاقات داشتیم و هم اکنون وضعیت روحی مطلوبی دارد.

محمدی تبار تصریح کرد: امیدوارم با تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی هر چه سریعتر این جوان بهبود پیدا کند.

وی ادامه داد:‌ چون این جوان در عملیات اطفاء حریق شرکت داشته، پیگیری لازم جهت‌ انجام امور درمانی وی ‌از سوی بیمه ایران و اداره کل منابع طبیعی ‌صورت گرفت تا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مصدومیت برخی نیروهای کمک کننده به مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع استان هم عنوان کرد: ۳ نفر در آتش سوزی خائیز، ۴ نفر در آتش‌سوزی "خونگه بنار" گچساران و ۲ نفر در آتش سوزی جنگل‌های دیل دچار مصدومیت شدند.

محمدی تبار تاکید کرد: مصدومان آتش سوزی جنگل‌های استان با در رفتن پا و کتف و یا سوختگی مواجه شدند.

وی بیان کرد: در مجموع بوسیله بالگردهای ارتش، سپاه، شرکت نفت و گاز گچساران و هلال احمر حدود ۷۰۰ سورتی پرواز جهت هلی برد و انتقال نیروها و آب پاشی برای مهار آتش سوزی جنگل‌های "خامی"، "خائیز" و "دیل" انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در این رابطه از مهار کامل آتش در خائیز خبر داد و گفت: همچنان نیروهای منطقه در حال پایش وضعیت هستند.

محمدجواد اشرفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت منطقه خائیز پس از آتش‌سوزی، اظهار کرد: آتش‌سوزی خائیز از بامداد روز گذشته (۱۲ خردادماه) مهار شده است. شاید به دلیل وزش باد مجددا زبانه‌های آتش به طور محدود شعله‌ور شود اما حریق کاملا خاموش شده است.

وی افزود: همچنان نیروهای منطقه در حال پایش وضعیت هستند تا در صورت وقوع حریق، سریعا نسبت به خاموش کردن آتش اقدام کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: به دلیل نوع انتشار دود به نظر می‌رسید آسیب زیادی به این منطقه وارد شده است. هنوز میزان خسارت وارد شده برآورد نشده است اما خسارت کمتر از آن چیزی است که بزرگ‌نمایی شده بود.

کنترل آتش سوزی جنگل‌های خائیز کهگیلویه

‌فرماندار شهرستان کهگیلویه هم از کنترل آتش سوزی جنگل‌های خائیز این شهرستان خبر داد.

علیرضا اتابک در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز که در اواخر وقت دوشنبه شب مجدد شعله ور شده بود، مهار و کنترل شده است.

وی اظهارکرد: با وجود گرما، باد شدید و وجود کُنده‌های نیم سوخته احتمال بازگشت آتش وجود دارد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: باید تا (۴۸ ساعت) دو روز آینده نیروها در منطقه حضور داشته باشند تا در صورت شعله ور شدن کنده های باقی مانده در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به خاموش کردن آتش کنند.

اتابک بیان کرد: نیروهای مردمی، منابع طبیعی و محیط زیست امدادی برای مقابله با شعله ور شدن مجدد آتش در منطقه حضور دارند و کمک می کنند.

خائیز مجددا شعله ور شد

این در حالی است که بامداد امروز مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از شعله ور شدن مجدد آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبر داده است.

اسدالله هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا عنوان کرده بود: بیش از ۴۰ نفر از نیروهای مردمی و محیط زیست در حال مهار و خاموش کردن آتش هستند.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت