امروز: 13 آذر 1401 ساعت: 05:39

درباره پارک‌های ملی استان تهران چه می‌دانیم؟

استان تهران دارای سه پارک ملی خجیر، سرخه حصار و لار است که آب و هوای متفاوتی دارند.

به گزارش ایسنا، پارک‌های ملی مناطق طبیعی‌ هستند که به منظور حفظ تنوع زیستی و زیستگاه‌های منحصر به فرد تحت حفاظت در می‌آیند.این پارک‌ها در ایران یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استوسه پارک خجیر، سرخه حصار و لاردر استان تهران قرار دارند.

بنا به اعلام اداره کل محیط زیست استان تهران پارک‌های ملی خجیر و سرخه حصار که در منطقه حفاظت شده جاجرود واقع شده‌اند، در سال ۱۳۵۸ با تصویب شورای انقلاب اداره آن به سازمان حفاظت محیط زیست و در سال ۱۳۶۱ مجموعه حفاظتی جاجرود مشتمل بر پارک ملی خجیر با مساحت ۱۰۶۹۲ هکتار و پارک ملی سرخه حصار با مساحت ۸۶۹۵ هکتار تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان تهران قرار گرفتند.

پارک ملی خجیر منطقه‌ای است با کوه‌های کم ارتفاع و تپه ماهوری با دامنه ارتفاعی ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ متر که رودخانه جاجرود در آن جاری است و اقلیم آن نیمه‌خشک، معتدل و تنوع زیستی بسیار زیاد از ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.

پارک ملی سرخه حصار منطقه‌ای است نیمه کوهستانی و تپه ماهوری با دامنه ارتفاعی ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ متر است که در اقلیم نیمه خشک معتدل قرار دارد.

سال ۱۳۳۶ رودخانه‌های لار و هراز از سوی «سازمان شکاربانی و نظارت بر صید» تحت حفاظت قرار گرفت و در سال ۱۳۵۴ این ناحیه با وسعتی حدود ۷۳۵۰۰ هکتار به پارک ملی ارتقا یافت. در سال ۱۳۷۰ این محدوده به منطقه حفاظت شده تقلیل عنوان پیدا کرد و درسال ۱۳۸۰ محدوده‌ای با وسعتی حدود ۳۵.۷۶۵ هکتار به عنوان پارک ملی لار و بقیه به منطقه شکار ممنوع تبدیل شد.

پارک ملی لار در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی تهران، در حوزه آبریز رودخانه هراز و در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز و بین دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است و دارای اقلیم مرطوب و سرد است. این منطقه از نظر آب و هوایی، ناحیه‌ای کوهستانی و سرد با زمستان‌های طولانی، یخبندان‌های زیاد و تابستان‌های خنک است و تحت تأثیر جبهه هوایی که از ناحیه دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس می‌وزد، قرار دارد.

در مجموع ۴۰۵ گونه گیاهی متعلق به ۴۸ تیره و ۳۷ تیپ در پارک ملی لار شناسایی شده و پوشش گیاهی غالب این منطقه تیپ علفزار است که شامل گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی می‌شود همچنین ۱۵۹ گونه جانوری از رده پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها در این منطقه شناسایی شده‌اند.

امیرعباس احمدی – رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران – درباره پارک ملی لار به ایسنا می‌گوید: مناطق کوهستانی زیادی مانند پارک ملی لار، منطقه حفاظت‌ شده البرز مرکزی از گذشته تحت مدیریت مناطق حفاظت شده قرار گرفتند ودر طبقه‌بندی‌های « اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)» به عنوان مناطق حفاظت شده کوهستانی جایگاه خاص خود را دارند.

وی اضافه می‌کند: پارک ملی لار به عنوان یک اندمیک به اصطلاح «شبه آلپی» نامیده می‌شود و یکی از مناطق بسیار با ارزش در مجموعه مناطق حفاظت شده است همچنین یکی از گونه‌های بسیار با ارزش این مناطق «‌آبزی قزل‌آلای خال قرمز»‌ است که شاید بتوان گفت اکوسیستم آبی کمتر دست‌خورده مانند این در جهان پیدا نمی‌شود.

احمدی ادامه می دهد:‌ یک گونه خزنده در ایران از محدوده‌های پارک ملی لار تا غرب استان تهران وجود دارد «مار افعی لطیفی» است و می‌توان گفت تنها پراکنش آن در کشور و البته اندمیک خود ایران است.

رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار می‌کند:‌ در اصطلاح علمی کوهستان‌ها را حامیان مناطق دشتی می‌گویند، یعنی اگر این مناطق کوهستانی در استان تهران نبود شاید این استان شرایطی مانند مناطق تقریبا خشک شرایط خشک داشت. پارک ملی لار هم از مناطق کوهستانی بسیار با اهمیت استان تهران است.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت