امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 11:51

اهمیت دولت یازدهم و دوازدهم به محیط زیست و تخصیص منابع آبی به تالاب‌های کشور

رییس سازمان محیط زیست ضمن بیان مشکلات محیط زیست، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در سال‌های اخیر اهمیت نسبتا خوبی به حفظ محیط زیست داده است به شکلی که اولین موضوعی که در دولت دوازدهم تصویب شد، تخصیص منابع آبی به تالاب‌های کشور بود.

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در پیامی ویدیویی ضمن تبریک روز محیط زیست، گفت: امروز محیط زیست جهانی از مشکلات زیادی رنج می‌برد که بزرگترین آن‌ها گرم شدن کره زمین، در معرض تهدید قرار گرفتن گونه‌های جانوری، گیاهی و دریایی، فرسایش‌های خاکی، آبی و ژنتیکی است.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در سال‌های اخیر اهمیت نسبتا خوبی به حفظ محیط زیست داده است، تاکید کرد: اولین موضوعی که در دولت دوازدهم تصویب شد، تخصیص منابع آبی به تالاب‌های کشور بود. ما هیچ وقت تخصیص‌ آب برای تالارها را به رسمیت نشناخته بودیم. پس از تصویب قانون توزیع عادلانه آب در سال ۱۳۶۱ ،هیچ زمانی وزارت نیرو خود راملزم نمی‌دانست که به تالاب‌های کشور آب تخصیص دهد. امروز ما ۳۸ تالاب را تخصیص آب دادیم و ان‌شاء الله ۳۴ تالاب دیگر را تا پایان سال جاری تخصیص آب خواهیم داد. در مورد تالاب‌های باقی‌مانده که میزان اندکی است برای سال آینده خواهد بود.

کلانتری ادامه داد: در این مدت تمام مناطق منشاء خیزش گرد و غبار در کشور شناسایی شدند و ما حدود ۳۳ میلیون هکتار از اراضی ۱۶۴ میلیون هکتاری خود را منشاء خیزش گرد و غبار تشخیص دادیم که مبارزه با این منشاء از محل صندوق توسعه آغاز شده است به شکلی که در سه سال گذشته از این محل حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده و برای مهار گرد و غبار و امروز ما می‌توانیم مدعی باشیم که بیش از ۶۰ درصد از گرد و غبار با منشاء داخلی را توانستیم مهار کنیم و مابقی نیز تا سه سال آینده باید مهار شود. یکی از فاکتورهای توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های بعد است.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت