امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 18:34

بازداشت ۵۰ نفر در کلمبیا به اتهام قاچاق حیات وحش

دولت کلمبیا روز گذشته (جمعه) به عنوان بخشی از تلاش مقامات این کشور برای حفاظت از محیط زیست ۵۰ نفر را به اتهام قاچاق گیاهان و حیوانات دستگیر کرد.

به گزارش ایسنا، کلمبیا پس از همسایه خود برزیل، دومین کشور جهان از نظر تنوع زیستی است و بیش از ۵۰ هزار گونه حیوانی و گیاهی ثبت شده دارد که در اثر جنگل‌زدایی در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

قرار بود کلمبیا میزبان جلسه ۲۰۲۰ روز جهانی محیط زیست باشد که بر تنوع زیستی تمرکز دارد اما به دلیل همه‌گیری کروناویروس این جلسه به صورت مجازی برگزار شد.

طبق اعلام مقامات کلمبیا، افراد بازداشتی به طور غیرقانونی در تجارت حیات وحش کلمبیا دست داشتند، از طریق شبکه‌های اجتماعی یا گروه‌های پیام‌رسانی اقدام به تبلیغ گونه‌های جانوری و گیاهی کرده و آن‌ها را بر اساس تقاضاها می‌فروختند.

طی این عملیات، مقامات کلمبیا ۵۰۲ گونه جانوری و ۳۸ نمونه از گیاهان و همچنین ۵۱ متر مکعب چوب کشف کردند. در مجموع مقامات محیط زیست کلمبیا تاکنون در سال جاری میلادی (۲۰۲۰)، ۵۲ هزار گونه گیاهی و ۱۱ هزار و ۴۳۶ گونه جانوری و همچنین بیش از ۴۱ هزار و ۵۰۰ متر مکعب چوب را توقیف کرده‌اند. هم‌چنین حدود ۲۲۰۰ نفر نیز به دلایل جرایم علیه محیط زیست در سال جاری بازداشت شده‌اند.

پس از امضای توافق صلح دولت کلمبیا با بزرگترین گروه شورشی این کشور یعنی نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) در سال ۲۰۱۶ میلادی با دسترسی بیشتر به زمین‌ها، تخریب مناطق طبیعی افزایش یافت.

در سال‌های اخیر اما جنگل‌زدایی شروع به کاهش کرده است. بر اساس داده‌های دولت کلمبیا، جنگل‌زدایی از بیش از ۲۱۹ هزار هکتار در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۹۷ هزار و ۱۵۹ هکتار در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است.

بخوانید  انسداد محور‌های چالوس و هراز و آزادراه تهران-شمال مسیر رفت و برگشت

هم‌چنین طبق اعلام وزارت محیط زیست کلمبیا، در سال ۲۰۱۹ میلادی، جنگل‌زدایی در استان‌های اصلی منطقه آمازون این کشور حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

بنا بر گزارش رویترز، با این حال، مطالعه‌ای که اخیراً توسط بنیاد حفاظت و توسعه پایدار منتشر شده، نشان داد که بیش از ۷۵ هزار هکتار از زمین‌های آمازون در کلمبیا از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۰) تا ۱۵ آوریل نابود شده است.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت