امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 10:27

برگزاری پنجاه و هشتمین نشست شورای تسهیلات جهانی محیط زیست

پنجاه و هشتمین نشست شورای تسهیلات جهانی محیط زیست برای اولین بار در تاریخ تقریباً سی ساله خود، به صورت آنلاین و با دستور کار انتخاب رییس و مدیر اجرائی جدید، تصویب پروژه‌های جدید با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار در زمینه تغییر اقلیم، تنوع زیستی، حیات وحش، تخریب سرزمین، اقیانوس‌ها، مواد شیمیایی و پسماند، سازگاری با تغییر اقلیم .همچنین بازبینی برنامه‌ها و استراتژی‌های سالانه طی روزهای۱۳ و ۱۴ خردادماه سال جاری برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور بیش از ۴۰۰ نفر از نمایندگان کشورها متشکل از اعضای شورا، مراجع ملی و نمایندگان حوزه‌های همکاری با GEF به دلیل شرایط متاثر از بیماری کووید 19 به صورت مجازی برگزار شد و نمایندگان در ۱۷ منطقه زمانی، از مکزیک تا نیوزیلند از طریق ویدئو کنفرانس به این برنامه ملحق شدند تا در مورد چگونگی عملکرد شش ماه GEF در پیشبرد اهداف محیط زیستی از جمله توقف فعالیت‌های مخرب محیط زیست، مبارزه با و آمادگی برای تغییرات آب و هوایی، ضمن اطمینان از استمرار فعالیت‌ها طی شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا بحث و تبادل نظر کنند.

طی این نشست دو روزه، برنامه کاری ۶۳ پروژه و پنج برنامه با احتساب منابع ۶۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار مورد نیاز برای اجرا، به تصویب رسید. ۷۲ کشور دریافت‌کننده تسهیلات از جمله ۵۰ کشور درحال توسعه، ۲۰ کشور کمتر توسعه یافته و ۱۰ کشور جزیره‌ای کوچک درحال توسعه، از این برنامه از تسهیلات فوق بهره‌مند خواهند شد.
در این نشست پیش‌نویس استراتژی مشارکت بخش خصوصی نیز مورد بررسی قرار گرفت و از دبیرخانه خواسته شد تا در ادامه آن را مورد بازنگری و تجدید نظر قرار دهد و برنامه عملیاتی آن را در جلسه بعدی شورا که قرار است در ماه دسامبر برگزار شود، ارائه کند.

بر اساس این گزارش سرپرست مرکز اموربین الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان عضو شورای تسهیلات جهانی محیط زیست در نشست دو روز اصلی شورا، نشست یک روز مشورتی دریافت کنندگان تسهیلات و نشست دو روز کمیته بررسی و انتخاب مدیراجرایی و رئیس تسهیلات GEF به نمایندگی از کشورمان شرکت کرد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، توجه بیشتر به بخش خصوصی سبز در شرایط موجود، تأکید بر ضرورت ایجاد بستر و زیرساخت‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های سبز و سازگار با محیط زیست توسط بخش خصوصی، جلب مشارکت بخش خصوصی در بهبود شرایط پس از کرونا، کمک به حل مشکلات معیشتی کارکنان بخش خصوصی فعال در چارچوب اهداف توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست و ضرورت اهمیت به جوامع مدنی و بومی و تأمین اعتبارات مرتبط با پروژه‌های کوچک آنان به منظور افزایش انگیزه و شور همکاری در حفاظت از محیط زیست و دیگرموضوعات مرتبط با برنامه کاری صندوق تسهیلات جهانی و استراتژی مشارکت بخش خصوصی از مهم‌ترین مباحثی است که توسط نماینده کشورمان در نشست شورای تسهیلات جهانی محیط زیست مطرح شد.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت