امروز: 6 آذر 1401 ساعت: 15:00

درختان باغ شازده کرمان را با تبر کدام دستگاه قطع کردند؟

تصاویر این گزارش دوشنبه 19 خرداد 99 ثبت شده‌اند

در حالی کمتر از ۲۰ روز قبل، مدیر کل میراث فرهنگی کرمان از آغازِ طرح «شناسنامه دار کردن درختان تاریخی باغ شاهزاده ماهان» خبر داد که یکی از فعالان میراثی، تصاویری از قطع درختان قدیمی و تاریخی این محوطه‌ی جهانی ثبت کرده است.

به گزارش ایسنا، هشتم خرداد امسال فریدون فعالی از آغاز اجرایی کردن طرح شناسنامه‌دار کردن درختان قدیمی باغ شاهزاده ماهان با هدف بررسی حفظ و تهیه‌ی بانک اطلاعاتی این درختان خبر داد، درختانی که براساس تاریخچه‌ی خبرها و صحبت‌هایی که مسوولان این پایگاه جهانی تا کنون داشته‌اند، به نظر می‌رسد به تازگی نسبت به سرنوشت آن‌ها حساس شده‌اند، شاید هم این حساسیت بعد از آگاه شدن از قطع درختانِ باغ جهانی شازده ایجاد شده که به تازگی فکر ساماندهی و شناسنامه‌دار کردن‌شان را کرده‌اند که دست‌کم از این به بعد درختی بدون هماهنگی قطع نشود.

امید ابراهیمی – فعال میراث فرهنگی استان کرمان – در گفت‌وگو با ایسنا، از بازدیدش در دوشنبه ۱۹ خرداد از باغ شازده ماهان می‌گوید که با قطع تعدادی زیادی از درختان باغ مواجه شده است.

او به تنه‌ی درختان قطع شده اشاره می‌کند که به نظر می‌رسد تعدادی از آن‌ها درختان کهن و اصیل هستند و اظهار می‌کند: آن درختان حتما می‌توانستند جزو درختان قدیمی این محوطه جهانی باشند که امکان شناسنامه‌دار کردن‌شان وجود داشته است.

وی با اشاره به احتمال وجود انگل و آسیب‌هایی که عاملی برای قطع درختان هستند، می‌گوید: زمان و علت قطع شدن درختان مشخص نیست، اما اظهارنظرهایی که در طول کمتر از یک ماه گذشته برای ثبت ملی، شناسنامه‌دار کردن و توجه بیشتر به این درختان توسط متولیان میراثی مطرح می‌شود، ذهن‌ها را نسبت به علت انجام این کار و زمان آگاه شدن میراث فرهنگی از این اقدام، آن‌هم در یکی از ۹ باغ جهانی شده در فهرست میراث جهانی یونسکو حساس‌تر می‌کند.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت