امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 14:43

وابستگی84 درصدی به خارج از کشور برای تأمین دانه‌های روغنی بیش از اندازه است

3 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی با توسعه کشت دانه‌های روغنی

تولید دانه‌های روغنی نقش به‌سزایی در صرفه‌جویی ارزی، تسریع روند توسعه اقتصادی، امنیت و استقلال غذایی کشور ایفا می‌کند. وابستگی بیش از 84 درصدی به خارج از کشور در تأمین دانه‌های روغنی اهمیت کشت این دانه‌ها را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نمایان می‌کند. درحال‌حاضر بیش‌ترین وابستگی در زمینه محصولات کشاورزی و مواد غذایی به روغن و کنجاله‌های روغنی در کشور احساس می‌شود. این درحالی است که اگر اراده کافی بر اجرای طرح خوداتکایی تولید دانه‌های روغنی وجود داشته باشد، رقمی ‌بالغ‌بر سه میلیارد دلار از محل واردات روغن و کنجاله سویا صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.

با وجود اقلیم چهار فصل و پتانسیل بالای تولید در بخش کشاورزی، عوامل متعددی همچون بی‌توجهی مسئولان به اجرای قانون خرید تضمینی، تأخیر در پرداخت مطالبات، کمبود ماشین‌آلات برداشت و رانت‌جویی واردکنندگان مانع توسعه کشت دانه‌های روغنی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات استراتژیک شده است. دانه‌های روغنی ازجمله مهم‌ترین محصولات استراتژیک در بخش کشاورزی به‌شمار می‌رود که به‌دلیل کاربردهای فراوان در تغذیه انسان، کنجاله در تغذیه دام و طیور و همچنین مصارف گوناگون صنعتی، از جایگاه ویژه‌ای در بین محصولات کشاورزی برخوردارند. بسیاری از مسئولان بر این باورند که صنعت روغن نباتی بر پایه تولید دانه‌های روغنی استوار است که بخش زیادی از این محصول استراتژیک به‌سبب بی‌توجهی به بازرگانی محصول کلزا و حمایت نشدن به‌موقع کشاورزان از طریق واردات تأمین می‌شود. بی‌توجهی به بازرگانی محصول کلزا و حمایت نشدن به‌موقع از کشت، تولید این ‌محصول استراتژیک را با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو کرده است. چندی پیش علی‌رضا مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به این‌که بیش‌ترین وابستگی را به روغن و کنجاله دام و طیور داریم، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در شرایط فعلی تحریم بیش‌ترین وابستگی را به تأمین روغن مورد نیاز صنف و صنعت داریم، درحالی‌که افزایش نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی می‌تواند کشاورزان را به افزایش کشت تولید انواع دانه‌هایی روغنی ترغیب کند.

بخوانید  عیادت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی از آیت‌الله نوری همدانی

وی با اشاره به این‌که واردات روغن همچنان درحال انجام است، افزود: طی ماه‌هایی اخیر به واردات کنجاله و روغن ارز قابل‌توجهی اختصاص یافت و کمبودی در عرضه روغن مورد نیاز کشور وجود ندارد.

مهاجر ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌شود که ۱۸ درصد روغن مورد نیاز از محل تولید داخل تأمین شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اجرای برنامه خوداتکایی تولید دانه‌های روغنی گفت: اگر مسئولان اراده کافی بر اجرای طرح خوداتکایی تولید دانه‌های روغنی داشته باشند، رقمی ‌بالغ‌بر سه میلیارد دلار از محل واردات روغن و کنجاله سویا صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.

با وجود چالش‌های متعدد تولیدکنندگان در تأمین روغن مورد نیاز به‌سراغ مسئولان ذی‌ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات بازار روغن و مشکلات آن‌ها در تأمین نیازهایشان باخبر شویم.

۸۴ درصد روغن مورد نیاز وارداتی است

سیدجعفر حسینی، مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، با اشاره به این‌که بخش عمده روغن مورد نیاز از طریق واردات تأمین می‌شود، اظهار کرد: درحال‌حاضر ۱۶ درصد روغن مورد نیاز در داخل و ۸۴ درصد از طریق واردات تأمین می‌شود.

وی افزود: واردکنندگان روغن به‌سبب رانت حاصل از واردات مانع از توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور شدند. با وجود پتانسیل تولید دانه‌های روغنی در کشور اعم از منابع آبی، خاکی، نیروی انسانی و زیرساخت‌های تولید، اما موانع متعددی سد راه توسعه کشت کلزا، ذرت، آفتابگردان و گلرنگ شده است.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به موانع پیش‌روی توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور بیان کرد: بی‌توجهی به اعلام به‌موقع قیمت خرید تضمینی موجب شده کشاورزان استقبالی از کشت کلزا، سویا و آفتابگردان نکنند.

بخوانید  صنعت نیشکر دروازه ورود انرژی اتمی به خوزستان

به گفته وی، در سال زراعی 98-99 شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلو کلزا را چهار هزار و ۶۶۰ تومان اعلام کرد، درحالی‌که نرخ واقعی برحسب هزینه‌هایی تولید باید پنج هزار و ۹۰۰ تومان اعلام می‌شد‌ که نرخ اعلامی ‌برای کشاورزان مقرون به‌صرفه نیست.

حسینی کمبود کمباین برداشت ریزدارنده را یکی دیگر از موانع توسعه کشت کلزا برشمرد و گفت: تأخیر در پرداخت مطالبات و عدم توزیع بسته‌هایی حمایتی به کلزاکاران از سوی وزارت جهاد کشاورزی مانع توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور شده است.

این مقام مسئول تولید کلزا را یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: با وجود تأکید بر توسعه کشت دانه‌های روغنی در داخل، متأسفانه برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد برای کشت این ‌محصول استراتژیک ضعیف است.

حسینی ادامه داد: با وجود برخورداری از پتانسیل زمین، آب کافی و مدیریت از سوی کشاورزان انتظار می‌رود که زیرساخت‌های لازم در این زمینه فراهم شود.

مشاور ارشد نظام‌صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی‌ با اشاره به راهکارهای کاهش واردات روغن بیان کرد: با وجود پتانسیل‌های کافی باید با ایجاد زیرساخت‌هایی لازم به سمت‌وسویی برویم که از رانت‌های موجود بکاهیم.

خودکفایی روغن ‌مستلزم چیست؟

عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی نیز با انتقاد از نبود زیرساخت‌های لازم در بخش کشاورزی اظهار کرد: با توجه به نبود امکانات و زیرساخت‌های لازم در بخش‌هایی مختلف کشاورزی اعم از دانه‌های روغنی در صددیم تا با سازماندهی مناسب از لحاظ مکانیزاسیون، زمان کشت، بذر و نهاده‌ها مشکلات را مرتفع کنیم.

علی خان‌محمدی افزود: با توجه به تأکید وزیر جهاد کشاورزی بر دستیابی به خودکفایی و خوداتکایی محصولات کشاورزی انتظار می‌رود تمامی ‌امکانات برای پایداری تولید به کار گرفته شود.

بخوانید  مراسم عزاداری شام غریبان

وی ادامه داد: اگر بخواهیم همانند گذشته آهسته به سمت‌وسوی ایجاد زیرساخت‌های لازم‌ پیش رویم، نمی‌توان امیدی به خوداتکایی و خودکفایی دانه‌های روغنی داشت.

عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی با اشاره به این‌که ۹۲ درصد روغن مورد نیاز کشور وارداتی است، بیان کرد: با وجود برخورداری از اقلیم‌های مختلف در کشور برای کشت دانه‌های روغنی، اعلام ‌نامناسب قیمت خرید تضمینی و نبود زیرساخت‌های لازم مانع دستیابی به تأمین روغن مورد نیاز در داخل شده است.

گران‌فروشی ۳۰ تا ۵۵ درصدی روغن مایع مصارف کارخانجات

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی هم با اشاره به این‌که تولیدکنندگان در تأمین روغن خوراکی با چالش‌های بسیاری مواجهند، اظهار کرد: با وجود کمبود کالا و کاهش واردات، شاهد گران‌فروشی در روغن ۱۶ کیلویی حلب هستیم.

قاسمعلی حسنی قیمت هر حلب ۱۶ کیلویی روغن را برای مصرف‌کننده ۱۱۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این درحالی است که این محصول از ۱۴۵ تا ۱۷۲ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که این امر بیانگر گران‌فروشی ۳۰ تا ۵۵ درصدی آن است.

وی با اشاره به این‌که 84 درصد روغن مورد نیاز کشور وارداتی است، بیان کرد: درحال‌حاضر واردات روغن تنها از سوی شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شود، درحالی‌که انتظار می‌رود بخش خصوصی به واردات این کالا همانند دیگر کالاها اقدام کند.

دبیرکل بنکداران مواد غذایی با انتقاد از‌ گران‌فروشی ۳۰ تا ۵۵ درصدی روغن‌ مایع مصارف کارخانجات صنعتی گفت: با آزادسازی نرخ ارز تمامی ‌مشکلات این بخش مرتفع می‌شود.

چالش تأمین روغن ‌پیش‌روی تولیدکنندگان

رئیس انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات نیز با اشاره به این‌که تولیدکنندگان در تأمین روغن مورد نیاز با چالش‌هایی مواجهند، اظهار کرد: طی یک‌ماه اخیر تولیدکنندگان شیرینی و شکلات در تهیه روغن مورد نیاز با مشکلاتی مواجه بودند که با وجود رایزنی‌های مختلف سهمیه یک ماهه هر چند به میزان محدود از طریق شرکت بازرگانی دولتی تأمین شد.

بخوانید  مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی علیه‌السلام

جمشید مغازه‌ای افزود: شرکت بازرگانی دولتی سهمیه یک ماهه کارخانه‌های شکلات‌سازی را به‌صورت روغن خام تحویل داد که در نهایت با انعقاد قرارداد با چند کارخانه، روغن مورد نیاز کارخانجات شکلات‌سازی را تأمین کردیم.

مغازه‌ای با اشاره به این‌که ماهانه کارخانه‌های شکلات‌سازی ۲۵ هزار تن روغن مصرف می‌کنند، بیان کرد: بنابر آمار سالانه ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار تن روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۸۵ درصد را روغن تخصصی صنعت و ۱۵ درصد را روغن آفتابگردان و سویا شامل می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، روغن خام مورد نیاز کارخانه‌های شکلات از طریق واردات و روغن‌های مورد نیاز تخصصی صنعت از تولید داخل تأمین می‌شود.

رئیس انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات با بیان این‌که قیمت روغن نوسانی نداشته است، تصریح کرد: شرکت بازرگانی دولتی سهمیه روغن یک ماهه کارخانه‌ها را با نرخ قبلی در اختیار تولیدکنندگان قرار داد و هم‌اکنون اظهارنظری درباره تغییر قیمت در ماه آتی نمی‌توان داشت؛ چراکه کارگروه تنظیم بازار متولی قیمت‌گذاری روغن است

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت