امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 19:25

نبود بازار خرید موجب نابودی چندین تن گوجه‌فرنگی در گتوند شده است

بر زمین ماندن 45 هزار تن گوجه در گتوند

کمبود خریدار برای گوجه‌فرنگی گتوند سبب شده است این محصول با قیمتی بسیار کم از کشاورزان خریداری شود. به گفته کشاورزان اکنون گوجه درجه یک را کارخانه‌داران از کشاورز به قیمت هر کیلوگرم 300 تومان می‌خرند. این درحالی است که در سال زراعی گذشته یک‌هزار ‌هکتار از اراضی شهرستان گتوند زیرکشت گوجه رفته بود و ۴۵ هزار تن از محصول تولید شده که اکنون بر روی زمین مانده است.

نویسنده : علی عبدالخاق

نبود بازار خرید، وجود دلالان و افزایش هزینه‌های کشت، داشت و برداشت محصول گوجه‌فرنگی موجب بر زمین ماندن چندین تن گوجه‌فرنگی و وارد آمدن خسارت به کشاورزان شهرستان گتوند شده است.

هر ساله در فصل برداشت محصول گوجه‌فرنگی در شهرستان گتوند به‌علت تضمینی نبودن خرید و دیگر عوامل، این محصول با افت قیمت مواجه می‌شود و با وجود زحمات شبانه‌روزی، محصول تولیدی کشاورزان بر روی زمین می‌ماند یا با قیمت بسیار ناچیز در کارخانه‌های تولید رب به فروش می‌رسد.

کشاورزان شهرها و روستاهای شهرستان گتوند وجود دلالان، بسته بودن مرزها و نبود بازار خرید را از علت‌های مهم ضرر کشاورزان گوجه‌کار در این فصل عنوان می‌کنند و خواستار رسیدگی به این وضعیت هستند.

افزایش هزینه‌های تولید و فروش محصول ازجمله کرایه حمل‌ونقل، پلاستیک باغی، سم و بذر، سبد، آب‌بها و اجاره زمین نیز از دیگر عوامل به‌صرفه نبودن کشت محصول برای کشاورزان بوده که نیاز است ادارات و دستگاه‌های مربوطه در راستای حمایت از کشاورزان بر این هزینه‌ها نظارت بیش‌تری داشته باشند.

برخی از کشاورزان نیز در این فصل به‌علت ‌به‌صرفه نبودن برداشت گوجه‌فرنگی، این محصول را بر روی زمین شخم می‌زنند و زمین را برای کشت بعد آماده می‌کنند تا شاید خسارت وارده جبران شود. برخی دیگر نیز محصول برداشت شده را به‌علت نداشتن بازار خرید در جایگاه دفن زباله تخلیه می‌کنند.

تعدادی از کشاورزان شهرستان گتوند با انتقاد از عملکرد مسئولان خواستار پیگیری جهاد کشاورزی برای رفع این مشکل شدند. برای تهیه گزارش میدانی به اتفاق چند کشاورز از چند مزرعه گوجه‌فرنگی در مناطق مختلف شهرستان گتوند بازدید کردیم. برخی از کشاورزان به‌علت بر زمین ماندن محصول تولید شده گوجه و ضررهای وارد شده توان گفت‌وگو نداشتند و برخی دیگر برای رفع این مشکل تکراری فریاد می‌زدند، گناه ما کشاورزان چیست که هر سال باید با وجود زحمات فراوان این ضررها را متحمل شویم؟

بخوانید  با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

با توجه به گرمای هوا و آفتاب سوزان شهرستان گتوند و استان خوزستان نیاز است اقدامی برای جلوگیری از نابودی گوجه‌های باقی‌مانده از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط صورت گیرد.

یکی از کشاورزان گوجه‌کار شهر جنت‌مکان گتوند به ایرنا گفت: محصول گوجه قیمت مناسبی ندارد و کشاورزان مانند سال‌های گذشته ناامید شده‌اند.

علی‌رضا جعفری‌جو افزود: شغل اغلب مردم منطقه کشاورزی است؛ لذا با توجه به نبود بازار مناسب برای خرید گوجه، هزینه‌های بالای اجاره زمین، هزینه کاشت، کود، پلاستیک، دستمزد کارگران، بذر و دیگر اقلام، این محصول بر روی دست کشاورزان مانده است و اگر با قیمت مناسب خریداری نشود، کشاورزان ضررهای زیادی متحمل می‌شوند.

وی تسریع در رسیدگی به وضع کشاورزان گوجه‌کار را خواستار شد و گفت: با توجه به گرمای هوا، زمان بردن و رفع نشدن مشکل کشاورزان گوجه‌کار نابودی این محصول دور از انتظار نیست.

این کشاورز ادامه داد: کارخانه‌های تولید رب گوجه هر کیلوگرم این محصول را از کشاورزان به قیمت سه هزار ریال خریداری می‌کنند که با توجه به هزینه‌های انجام شده، جمع‌آوری محصول، حمل و انتقال به کارخانه اصلاً به‌صرفه ‌نیست.

کشاورزان گتوند حمایت نمی‌شوند

یکی از کشاورزان گتوند درخصوص نبود بازار خرید و قیمت کم محصول گوجه گفت: هر ساله در فصل برداشت محصول این مشکل برای کشاورزان شهرستان گتوند به‌وجود می‌آید و کشاورزان دچار ضررهای زیادی می‌شوند.

جلیل صالحی با ۱۸ سال سابقه کار در این شغل، از حمایت نکردن جهاد کشاورزی از کشاورزان گتوند انتقاد کرد و افزود: کشاورزان کود، سم تقویتی و دیگر اقلام کشاورزی را باید در بازار آزاد و با قیمت بالا خریداری کنند.

وی ادامه داد: هر ساله کشاورزان مشکلات خود را از طریق جهاد کشاورزی و دیگر مسئولان پیگیری می‌کنند؛ اما تاکنون وعده‌ها عملی نشده و نتیجه‌ای حاصل نشده است.

بخوانید  رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند

یکی دیگر از کشاورزان با سابقه گتوند نیز به وضعیت نامناسب بازار گوجه‌فرنگی اعتراض کرد و گفت: برای هر هکتار گوجه حدود 30 میلیون تومان هزینه می‌شود که با توجه به بازار این محصول اصلاً به‌صرفه نیست.

اصغر کریمی افزود: گوجه برداشت شده را برای کاهش ضرر بارگیری و به کارخانه تولید رب کرج ارسال می‌کنیم و این کارخانه هر کیلوگرم گوجه را به قیمت 350 تومان از کشاورزان خریداری می‌کند.

وی گفت: فقط ۱۰ درصد کشاورزان، کود، سم و بذر با نرخ دولتی دریافت می‌کنند و دیگر کشاورزان باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت بالا خریداری کنند.

این کشاورز گتوندی که خود مالک زمین است و اجاره نمی‌دهد، فروش محصول گوجه‌فرنگی را با قیمت کنونی به‌صرفه ندانست و افزود: اغلب کشاورزانی که زمین اجاره کرده‌اند، در این شرایط ضرر زیادی می‌کنند.

دلالان حذف شوند

یکی دیگر از کشاورزان گوجه‌کار شهر جنت‌مکان گتوند یکی از علت‌های کاهش قیمت محصول گوجه و ضرر کشاورزان را وجود دلالان عنوان کرد و گفت: قیمت خرید گوجه از کشاورزان هر کیلوگرم  300 تومان است؛ اما در بازار هر کیلو سه‌هزار تومان به فروش می‌رسد.

مرتضی ابراهیمی وجود دلالان را عامل آشفتگی در بازار عنوان کرد و با تأکید بر لزوم حذف آن‌ها افزود: دلالانی که زحمتی برای تولید محصولات کشاورزی نکشیده‌اند به سود می‌رسند؛ ولی کشاورزان با وجود زحمات فراوان ضرر می‌کنند.

وی از خرید گوجه با قیمت کم از سوی کارخانه‌های تولید رب گوجه در شهرهای خوزستان انتقاد کرد و افزود: گوجه درجه یک را کارخانه‌داران از کشاورز هر کیلوگرم 300 تومان می‌خرند، اما هر قوطی رب گوجه یک کیلوگرمی را با قیمت 16 هزار تومان بدون تخفیف به فروش می‌رسانند.

بخوانید  اولین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام

این کشاورز خواستار رسیدگی مسئولان برای جلوگیری از ضرر بیش‌تر به کشاورزان گوجه‌کار شهرستان گتوند شد و اظهار داشت: اگر محصول گوجه مانند استان‌های دیگر ازجمله کهگیلویه‌وبویراحمد و کرمان به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود، کشاورزان ضرر نمی‌کنند.

تأثیر کرونا بر کاهش قیمت محصول گوجه

مسئول پیگیری‌های امور جهاد کشاورزی شهرستان گتوند نیز کمبود و فعال نبودن واحدهای تولیدی صنایع‌تبدیلی به‌علت رکود ناشی از کرونا را از دلایل بروز مشکلات برای گوجه‌کاران عنوان کرد و گفت: بسته بودن مرزهای آبادان و خرمشهر توقف صادرات و تأثیر کرونا بر مصرف داخلی از علت‌های بر زمین ماندن و کاهش قیمت محصول گوجه روی دست کشاورزان است.

سعید احمدنژاد به نشست مسئولان با کشاورزان در هفته‌های گذشته در فرمانداری گتوند اشاره کرد و افزود: ابتدای فصل برداشت محصول گوجه در نشست کشاورزان منطقه با مسئولان، مشکلات از سوی این قشر مطرح شد که جهاد کشاورزی و فرماندار گتوند این مشکلات را به‌صورت مکتوب به سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و دیگر دستگاه‌های استان ارسال کردند.

وی ادامه داد: مدیر توسعه بازرگانی و مسئولان سازمان جهاد کشاورزی خوزستان مشکل کشاورزان گوجه‌کار را به‌صورت تلفنی و مکتوب به وزارت جهاد کشاورزی منعکس کردند که با توجه به پیگیری‌های انجام شده، در چند روز آینده خبرهای خوشی برای خرید این محصولات و دیگر اقدامات برای پیشگیری از ضرر کشاورزان شهرستان گتوند اعلام می‌شود.

جای خالی صنایع‌تبدیلی در گتوند

مسئول پیگیری‌های امور جهاد کشاورزی شهرستان گتوند درخصوص حذف دلالان محصولات کشاورزی گفت: با توجه به این‌که شهرستان گتوند میدان میوه و تره‌بار و صنایع‌تبدیلی مناسب ندارد، دلالان در این منطقه فعال هستند؛ اما در آینده طرحی برای حذف دلالان با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران خصوصی و اجرای طرح‌های صنایع‌تبدیلی و سردخانه اجرا می‌شود.

بخوانید  دفاع مقدس نشان داد پیشرفت و صیانت از کشور با مقاومت به دست می‌آید نه با تسلیم

احمدنژاد با بیان این‌که با جذب سرمایه‌گذار و اجرای طرح‌های صنایع‌تبدیلی و ایجاد سردخانه برای محصولات کشاورزی از فعالیت این دلالان جلوگیری می‌شود، افزود: یکی از سرمایه‌گذاران استان‌های دیگر آمادگی خود را برای اجرای این طرح‌ها در شهرستان گتوند اعلام کرده که اداره جهاد کشاورزی و فرمانداری پیگیر آن هستند، ضمن این‌که از سرمایه‌گذاران بومی هم برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی حمایت می‌شود.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران با احداث سردخانه و صنایع‌تبدیلی در سریع‌ترین زمان برگشت سرمایه دارند و اداره جهاد کشاورزی نیز برای واگذاری زمین پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

مسئول پیگیری‌های امور جهاد کشاورزی شهرستان گتوند گفت: علاوه‌بر سرمایه‌گذاری برای طرح‌های بزرگ، درحال پیگیری اخذ مجوز برای مشاغل خانگی تولید رب گوجه و دیگر محصولات کشاورزی در شهرها و روستاهای شهرستان گتوند هستیم تا با راه‌اندازی این واحدهای کوچک علاوه‌بر اشتغال‌زایی، بخش قابل‌توجهی از محصولات تولید شده در سطح شهرستان از این طریق خریداری و صادر شود.

یک‌هزار ‌هکتار از اراضی گتوند زیرکشت گوجه رفته بود

فرماندار شهرستان گتوند هم با بیان این‌که یک‌هزار ‌هکتار از اراضی شهرستان گتوند زیرکشت گوجه رفته بود، بیان کرد: ۴۵ هزار تن از محصول تولید شده بر روی زمین مانده است که اگر با قیمت مناسب به فروش نرسد، کشاورزان بسیار متضرر می‌شوند.

عبدالرضا احسانی‌نیا افزود: از روزهای نخست برای رفع مشکلات کشاورزان گوجه‌کار شهرستان گتوند از طریق سازمان جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی و استانداری خوزستان پیگیری‌های لازم صورت گرفته است.

رئیس شورای کشاورزی شهرستان گتوند با بیان این‌که در برخی نقاط کشور این محصول به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است، ادامه داد: استاندار خوزستان پس از اطلاع از این وضعیت برای رفع مشکلات کشاورزان گوجه‌کار با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی و سازمان برنامه و بودجه مکاتباتی انجام داد و امید است این مجوز نیز برای خرید محصول کشاورزان استان خوزستان داده شود. گندم، جو، لیمو، انگور، ذرت، بادمجان، خیار، یونجه، سبزی، کلم، کاهو، فلفل، هندوانه، خربزه، هویج، گوجه، سیب‌زمینی، پیاز، ماش و لوبیا از مهم‌ترین محصولات کشاورزی گتوند هستند. شغل اصلی مردم شهرستان گتوند کشاورزی است.

بخوانید  ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم با اولویتپیشرفت اقتصادی توأم با عدالت

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت