امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 06:33

وقتی درآمد کشاورزی جایگزین نفت می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: دو راهبرد اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای سال جهش تولید کاهش واردات به‌منظور صرفه‌جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت است.

به گزارش «عصرکشاورزی» به‌نقل از ایسنا، غلامرضا قوسی اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ها، به‌کارگیری تکنولوژی نوین در مصرف بهینه آب، توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب‌بر، توسعه و ارتقای به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین در زمینه دام، طیور و شیلات و افزایش ضریب مکانیزاسیون در بخش‌های زراعی و باغی ازجمله رویکردها برای تحقق اهداف در سال جهش تولید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برنامه اجرایی پیش‌بینی شده در استان با توجه به رویکردهای فوق و مبتنی‌بر امکانات داخلی و مزیت‌های جغرافیایی خراسان‌جنوبی است و سعی بر این دارد که اثرات تحریمی را به فرصت تبدیل کند.

قوسی ادامه داد: توسعه روش‌های نوین آبیاری به چهارهزار و 750 هکتار، توسعه روش‌های نوین آبیاری (در دست اجرا) به 9 هزار و 650 هکتار، احیاء و مرمت قنوات در سطح 80 کیلومتر و انتقال آب با لوله در سطح 78 کیلومتر ازجمله رویکردها در سال 98 در راستای رونق تولید بوده است.

وی از تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح 200 هکتار خبر داد و گفت: احداث استخر ذخیره آب کشاورزی در سطح یک‌هزار و 400 مترمکعب، ایجاد زیرساخت‌ برای مجتمع‌های گلخانه‌ای در سطح 140 هکتار و تغییر الگوی کشت در سطح سه‌هزار و 840 هکتار ازجمله دیگر راهبردها در سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: تولید گوشت ماهی به میزان یک‌هزار و 225 تن و صدور پروانه صنایع تبدیلی و تکمیلی به تعداد 228 فقره از دیگر برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.

قوسی ادامه داد: توجه به بیمه محصولات کشاورزی، ارائه تسهیلات اعطایی به بهره‌برداران بخش کشاورزی، حفظ کاربری اراضی کشاورزی و اجرای ماده 54 قانون رفع موانع تولید و رفع تداخل از شش‌هزار و 139 هکتار از اراضی استان نیز از دیگر رویکردها در سال گذشته است.

وی یادآور شد: اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در سطح 35 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و واگذاری 174 هکتار از اراضی ملی برای طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی در راستای رونق تولید و ایجاد فرصت اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان ازجمله برنامه‌ها در سال گذشته بوده است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت