امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 20:30

بلوط‌ها برای «البرز» به سوگ نشسته‌اند

ایسنا/بوشهر در چنین روزهایی در سال ۹۵، حمیدرضا کنگوزهی معلم جوان ۲۷ ساله دیار بلوچستان که چگونه در زیر آوار دیوارهای لرزان مدرسه جان باخت، اما هیچ وقت این سقف فرو نریخت تا نجات بخش جان دانش آموزانش باشد.

او آخرین درس ایثار و فداکاری را روی تخته، درست در مدرسه ای بر روی نقطه صفر مرزی برای دانش آموزانش این گونه نوشت و خود رویا شد و به خاطرات ماندگار در ذهن و روح مردمان این سرزمین پیوست. سراسر کشورمان را اندوهی جانکاه فرا گرفت. هیچ بالگردی بلند نشد تا او را از روستای دور افتاده روتک خاش به نزدیک ترین مرکز درمانی برساند و در نیمه راه جان می سپارد.
بار دیگر آسمان کشورمان ستاره ای دیگر چید، البرز زارعی گل پرپر شده زاگرس ستاره دیگر این سرزمین است تا آن که ستون های آسمان بر فراز این خاک افراشته بماند وقتی آتش به جان زاگرس افتاد با دستان خالی به میان معرکه آتش شتافت تا تقلای بلوط‌ های روییده در چین های منظم و رقصان زاگرس را التیام بخشد.

زاگرس حیات جاودان و بنیان بنیادهای زیستی مردمان این سرزمین بوده است.

حیف!!! البرزها دیدند که چگونه، در این برهه بر پهن دشت دامنه های زاگرس بی تدبیری جلوه می نمایند، تا این که مردمان این دیار را بر سر خاکستر آتش نشانید. بلوط نماد زیستن در زاگرس طعمه حریق شد، شاخه های افشان بنه و بادام سوختند و خاکستر شدند، چراگاه ها و مراتع روستایی و عشایری در مسیر کوچ های عمودی ذوب شدند و گونه های حیات وحش اسیر آتش شدند یا فرار را پسندیدند. سالیان سال بلوط برای همگان نماد زاگرس بوده حالا نام "البرز زارعی" همچون بلوط نماد دیگر زاگرس جاودانه خواهد ماند.
حالا بلوط ها ریشه در خاک دارند و با رنگ و رویی خاکستری برای البرز جوان و رعنای حافظ محیط زیست سر به زیر می گریند و در سینه کش دامنه های زاگرس در غروب امروز به سوگ نشسته اند. گرچه تنش سوخت و همچون زیستمندان زاگرس خاکستر شد اما ذره ذره وجودش با خاک وطن و دل جان ها گره خورده است.
اکنون نام‌ او با افتخار در گوش تاریخ این سرزمین تکرار می‌شود و هیچ واژگان پرهیاهویی برای تحسین باران ایثارش بر قله های بلند زاگرس کافی نیست. حالا واژه ها بی جان و تهی از معنا شده اند چرا که جان با ارزش ترین است و بهایی ندارد، حالا او بدون لالایی مادرانه در کنار بلوط های زادگاهش آرام در سینه خاک و دوستداران این بوم آرام گرفته است و همیشه مانا خواهد ماند.
راضیه اشعثی /فعال محیط زیست
۳۱ خردادماه ۹۹

بخوانید  احیای فرهنگ و روحیه جهاد سازندگی برای جنگ با تحریم‌ها

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت