امروز: 11 آذر 1401 ساعت: 06:01

امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک مرکز منطقه‌ای رامسر با صندوق ملی محیط زیست

تفاهمنامه همکاری‌های مشترک آموزشی، پژوهشی،اجرای برنامه‌های زیست محیطی به نمایندگی احمد رضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و ناصر مهاجر تهرانی به نمایندگی از صندوق ملی محیط زیست منعقد شد.

به گزارش ایسنا شهرام فداکار- مدیر اجرایی مرکزمنطقه‌ای رامسر در غرب و مرکز آسیا – با بیان اینکه درحال حاضر ۱۶ کشور تحت پوشش این مرکز قرار دارند، گفت: این تفاهمنامه دو ساله معاونت محیط زیست دریایی با هدف بهره مندی طرفین از منابع مالی و توان فکری، آموزشی، پژوهشی، اجرای برنامه های زیست محیطی و سایر امکانات مورد توافق طرفین به‌ویژه در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی و پژوهشی در مرکز منطقه‌ای رامسر درغرب و مرکز آسیا و برگزاری نشست‌های سالیانه به منظور حفاظت از تالاب‌های ثبت شده در کنوانسیون رامسر به امضا رسیده است.

وی افزود: مرکز منطقه‌ای رامسر درغرب و مرکز آسیا چند سالی به دلیل کمبود منابع مالی و حمایت ناکافی فعالیتی نداشت و در نظر است که با حمایت‌های مالی و معنوی صندوق ملی محیط زیست کشور، تمامی برنامه‌های سالیانه‌ای که در این مرکز پیش‌بینی می‌شود، به اجرا درآید و صندوق ملی محیط زیست هم ضمانت داده است که با حمایت‌های مالی خود مرکز منطقه‌ای رامسر را با عضویت ۱۶ کشور در اجرای برنامه‌هایش حمایت کند.
فداکار در ادامه اظهار کرد: ستاد فعالیت‌های مرکز منطقه‌ای در رامسر قرار دارد و به نوعی موجب افتخاری برای کشور است و خیلی از کشورهای همسایه در تلاش هستند این مرکزیت را از ایران بگیرند.

وی با بیان اینکه در دنیا چند مرکز منطقه‌ای وجود دارد که وظایف آن‌ها آموزش، پژوهش، توانمندسازی و انتقال فناوری میان کشورهای عضو است، گفت: انتظار می‌رود در سال جاری فعالیت‌های این ستاد شروع شود و برای این منظور کمیته سه نفره‌ای متشکل از مدیر اجرایی مرکز منطقه ای رامسر و دو نماینده تام‌الاختیار از معاونت محیط زیست دریایی و صندوق ملی تشکیل شده است که هر سه ماه یک بار گزارشی از فعالیت‌هایش را ارائه می‌دهد.
مدیر اجرایی مرکز منطقه‌ای رامسر درغرب و مرکز آسیا با بیان ویژگی‌های این مرکز گفت: مرکز منطقه ای رامسر یک نهاد آموزشی و پژوهشی است که سایر مراکز در دنیا این ویژگی را ندارند و در تلاش هستیم با سه کشور همسایه ایران مذاکراتی داشته باشیم تا تعداد اعضا را از ۱۶ به ۱۸ کشور افزایش دهیم تا تحت پوشش مرکز منطقه‌ای رامسر قرار گیرند و آن‌ها هم فعالیت‌هایشان را با کشورهای منطقه هماهنگ کنند.

فداکار افزود: در سال ۲۰۰۵ میلادی اساسنامه مرکز منطقه‌ای رامسر در قطعنامه شماره ۴۱ کاپ ۸ به تصویب رسید و دولت ایران درسال ۱۳۸۵ مجوز تاسیس مرکز منطقه‌ای رامسر را برای سازمان حفاظت محیط زیست صادر کرد و درسال ۱۳۹۰ ساختمان مرکز منطقه‌ای رامسر افتتاح شد.

وی برگزاری کارگاه‌ها و نشست آموزشی منطقه‌ای و برگزاری نشست‌های سالانه برد مدیریت را از عمده وظایف مرکز منطقه ای رامسر دانست و اظهارکرد: ریاست برد مدیریتی با رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگانی از سازمان‌های مردم نهاد،UNDP، یونسکو و کشورهای عضو است و تلاش می‌شود برای امسال نمایندگانی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به نشست مدیریت برد اضافه شوند و نشست آتی به احتمال زیاد در مهرماه سال جاری برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست تهیه بانک اطلاعاتی از تالاب‌های ثبت کنوانسیون رامسر، فراهم شدن زمینه همکاری های اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان‌های مردم نهاد، حمایت از مرکز منطقه‌ای رامسر درغرب و مرکز آسیا، تدوین برنامه همکاری‌های زیست محیطی کشورهای تحت پوشش مرکز منطقه ای رامسر، معرفی صندوق ملی محیط زیست به کشورهای تحت پوشش این مرکز به منظور راه گشایی همکاری‌های منطقه‌ای صندوق ملی محیط زیست با کشورهای عضو، انجام اقدام‌های لازم برای جذب حمایت‌های مالی کشورهای عضو دراین مرکز و همکاری در مورد تسهیل شرایط و امکانات برای صندوق ملی محیط زیست برای فعالیت در رامسر ازجمله زمینه‌های همکاری دراین تفاهمنامه است.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت