امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:21

هشدار هواشناسی درباره وزش باد شدید در کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران و وزش باد شدید و خیلی شدید از امروز تا آخر هفته (۱ تا ۶ تیر ماه) در نقاط مختلف کشورهشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشداری زرد رنگ آورده است: رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعدازظهر امروز (اول تیرماه) موجب وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات در جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال شرق هرمزگان می‌شود.

در پی حاکمیت این شرایط جوی بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها و صاعقه پیش‌بینی می‌شود بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به ممانعت از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها و پرهیز از صعود به ارتفاعات توصیه کرده است.

در ادامه این هشدار همچنین وزش باد شدید با سرعت بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت به علت تغییر توده هوا پیش‌بینی شده است. این شرایط جوی بعد از ظهر امروز (اول تیرماه) در گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی اصفهان، قم، مرکزی، جنوب استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان، فردا( ۲ تیرماه) در استان‌های سمنان، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی و سه شنبه ( ۳ تیرماه) استان خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در این شرایط جوی کاهش دید افقی، شکستن درختان، تخریب سازه‌های سست و آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود بنابراین محکم‌کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، عدم حضور افراد حساس و آسیب‌پذیر در فضای باز و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش خسارات توصیه می‌شود.

بر اساس هشدار سازمان هواشناسی وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت بالای ۷۰ کیلومتر بر ساعت با خیزش موقت گردوخاک ( شدت گرفتن بادهای ۱۲۰ روزه)، کاهش موقتی دید، کاهش ۳ تا ۵ درجه ای دما از سه شنبه (۳ تیرماه) در استان‌های خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان
آغاز می‌شود و تا جمعه (۶ تیرماه) ادامه می‌یابد. بر اساس توصیه هواشناسی از تردد غیر ضروری در زمان غبارآلود شدن هوا پرهیز ودر ترددهای جاده‌ای احتیاط شود.

به گزارش ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت