امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 06:37

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد

سهم 8 درصدی بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی با دارا بودن بیش از 3/4 میلیون نفر بهره‌بردار، دارای سهم هشت درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار است.

به گزارش عصر کشاورزی به نقل از ایرنا، کاظم خاوازی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در تولید، اشتغال‌زایی و پایداری محیط زیست، افزود: با وجود نقش بی‌بدیل بخش کشاورزی در افزایش تاب‌آوری در مقابل تحریم‌ها و ارتقای رشد اقتصادی کشور در نبود درآمدهای نفتی، اما در سال‌های گذشته حداکثر سرمایه‌گذاری در این بخش هیچ‌گاه از پنج درصد بیش‌تر نبوده است.

وی مهم‌ترین اهداف در این بخش را ارتقای امنیت غذایی با تأکید بر حفظ منابع پایه آبی، خاکی و ژنتیکی، حضور پایدار بهره‌برداران در این بخش و مثبت‌کردن تراز تجاری غذای کشور برشمرد.

خاوازی گفت: ‌سطح زیر کشت تولیدات زراعی کشور 5/18 میلیون هکتار و کل تولید ۱۲۴ میلیون تن است که تولیدات زراعی 5/83 میلیون تن آن را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه‌داد: در این بین، تولید گندم به عنوان راهبردی‌ترین محصول زراعی ۱۴ میلیون تن پیش‌بینی شده، در حالی که برنامه تکلیف شده برای امسال 4/13 میلیون تن بوده است.

به گفته این عضو کابینه دولت، تولید 5/3 میلیون تن جو پیش‌بینی می‌شود، در حالی که تکلیف برنامه 2/3 میلیون تن و نیاز کشور به آن 5/6 میلیون تن است.

وی بیان داشت:‌ تولید 5/1 تا 7/1میلیون تن شکر،  ۵۶۰ هزار تن دانه‌های روغنی، ۶۸۰ هزار تن حبوب، ۲۲۰ هزار تن پنبه وش، ۲۲ میلیون تن نباتات علوفه‌ای، 3/14 میلیون تن سیب‌زمینی، پیاز و گوجه فرنگی و 3/8 میلیون تن محصولات جالیزی در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه‌کرد:‌ در بخش باغبانی تولید ۲۳ میلیون تن محصول پیش‌بینی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها چهار میلیون تن سیب درختی، 4/5 میلیون تن مرکبات، 2/3 میلیون تن انگور، سه میلیون تن محصولات گلخانه‌ای، 2/1 میلیون تن خرما و 6/1میلیون تن انار است.

بخوانید  معجزه کشاورزی مدرن در هلند

وی خاطرنشان‌کرد:‌ در زیربخش زراعی، مشکل اصلی وابستگی به خارج برای تأمین نهاده‌های دامی است و برای ارتقای این بخش افزایش 2/5 میلیون تنی تولید (7/1میلیون تن در بخش آبی و 5/3 میلیون تن در بخش دیم) برنامه‌ریزی شده است.

بخش باغبانی

خاوازی اظهار داشت: در بخش باغبانی، افزایش چهار هزار و ۵۰۰ هکتاری سطح زیر کشت گلخانه‌ها (از سطح ۱۸ هزار و ۸۰۰ هکتاری کنونی) ‌برنامه‌ریزی شده است.

وی گفت:‌ تاکنون ۶۰ هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار ایجاد شده و برنامه امسال افزایش ۲۰ هزار هکتاری آن است.

این مقام مسئول افزود: امسال همچنین دو هزار و ۲۰۰ هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه می‌شود و برای توسعه آن در اراضی مرتعی و جنگلی نیز برنامه داریم.

دام و طیور

وی با اشاره به بخش دام و طیور خاطرنشان‌کرد:‌ در این بخش ۶۵ میلیون رأس دام سبک و 4/8 میلیون رأس دام سنگین وجود دارد و سالیانه 4/1 میلیارد قطعه جوجه‌ریزی گوشتی و ۱۴ میلیون قطعه مرغ مادر پرورش داده می‌شود.

خاوازی ادامه‌داد: برای امسال تولید 7/2 میلیون تن گوشت طیور (تکلیف برنامه 33/2میلیون تن)، ۱۱ میلیون تن شیر (تکلیف برنامه 7/10 میلیون تن)، یک میلیون و ۴۰ هزار تن تخم‌مرغ (تکلیف برنامه یک میلیون و ۲۴ هزار تن)، ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۱۲ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۳۸۵ تن پیله تر کرم ابریشم پیش‌بینی شده است.

وی گفت: در برنامه جهش تولید، تا پایان امسال تولید ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۲۰ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۶۰۰ تن پیله تر کرم ابریشم برنامه‌ریزی شده است.

بخوانید  محصولات غذایی هم شناسنامه می‌گیرند

شیلات و آبزیان

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به بخش شیلات و آبزیان گفت: اکنون هفت‌هزار و ۳۰۰ مزرعه آبزی‌پروری و ۱۱ هزار و  ۳۴۹ شناور صیادی در کشور وجود دارد و تولید سالیانه شیلات و آبزیان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، صید ۷۵۵ هزار تن، آبزی‌پروری ۵۲۵ هزار تن و خاویار پرورشی 7/10تن است.

 جنگل و مرتع

وی بیان‌داشت:‌ وسعت کنونی جنگل‌های کشور 3/14 میلیون هکتار در پنج رویشگاه است؛ همچنین ۸۴ میلیون هکتار مرتع، 7/2 میلیون هکتار درختچه و بیشه‌زار و 6/32 میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد.

خاوازی خاطرنشان‌کرد: سالیانه 4/1 میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی می‌شود و تاکنون ۷۶ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی شده؛ همچنین ۵۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی برای توسعه کشت دانه‌های روغنی شناسایی شده است.

وی از اجرای طرح کاداستر در ۳۲ میلیون هکتار از اراضی جنگلی خبر داد و گفت: امسال ۳۰ هزار هکتار بابت زراعت چوب هدف‌گذاری شده است. همچنین جنگل‌کاری اقتصادی ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار پیش‌بینی می‌شود و توسعه و غنی‌سازی جنگل‌ها در سطح ۴۰ هزار هکتار در دست اجراست.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از کمک به مردم در تأمین مسکن با در اختیار گذاشتن اراضی با کاربری غیرکشاورزی و منابع طبیعی به وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

وی ادامه داد: در بخش امور اراضی نیز طرح کاداستر سالیانه در ۵۰۰ هزار هکتار از این اراضی اجرایی می‌شود و امسال این آمار دو برابر خواهد شد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت