امروز: 13 آذر 1401 ساعت: 06:34

صید ترال در جنوب کشور متوقف شود

ایرنا نوشت: معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه صید ترال یک جنایت محیط‌زیستی است، تاکید کرد: فرقی نمی‌کند که صیادان داخلی و یا خارجی با روش ترال ماهی صید کنند، تقاضای ما این است که این صید متوقف شود و به شدت با افرادی که سودجویانه دنبال کسب منافع کوتاه مدت اما با آسیب بلند مدت به خلیج‌فارس و بخشی از دریای عمان هستند برخورد قاطعی صورت گیرد.

حتما صید ترال را شنیده اید روشی که ماهی ها و هر آنچه در کف دریا است را قتل و عام می کند؛ سازمان حفاظت محیط زیست آن را یک جنایت محیط زیستی در دریاها می داند، روش صید ترال یا «کف‌روب» دارای قدمتی طولانی حدود ۱۵ قرن است اما امروزه این روش صید به روش کشتار جمعی آبزیان کف دریا تبدیل شده که نگرانی های زیادی به وجود آورده است، در این روش تورهایی روانه کف دریا می شود و چند شناور آن را به دنبال خود می کشد که هر موجود زنده و غیر زنده ای که در مسیر باشد را جمع می کند و با خود از آب بیرون می کشد.

حال در این روند گونه های زیادی به عنوان صید ضمنی در تور ترال گرفتار و تلف می شوند، صید ضمنی یعنی گونه هایی که جزو هدف صید نیستند که ممکن است گونه های با ارزشی مانند دلفین ها، لاک پشت های دریایی و کوسه ها در ترال گیر بیفتند و جان خود را از دست بدهند، همچنین چون تور به همراه ابزارهای سنگین در کف دریا کشیده می شود موجب شکستن آبسنگ های مرجانی و جابجا شدن سنگ هایی شود که سالیان سال مامن آبزیان زیادی بوده که با این کار حجم زیادی از ماهی ها بی خانمان می شوند.

با این حساب آسیب‌های زیست‌محیطی صید ترال بسیار زیاد و گاهی نیز غیر قابل جبران است، در واقع چون ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریا است می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد کند، مهم‌ترین اجزای تاثیرگذار ترال تخته‌های صید است که می‌تواند چندین تن وزن داشته باشند که شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد می کنند که چندی پیش وجود قایق های صید ترال چینی ها در خلیج فارس و دریای عمان نگرانی های زیادی را به وجود آورده بود.

احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست دراین باره گفت: صید نامتعارف و استفاده از روش های نامناسب برای صید و صیادی آسیب های زیادی به تنوع زبستی دریاها و اقیانوس ها وارد می کند به ویژه صید ترال که صید بسیار آسیب زننده ای به تنوع زیستی است و اخیرا قوه قضاییه و ارگان های نظامی برای برخورد با این قبیل صید ورود کردند و دارد اتفاقات خوبی در جهت ممانعت به وجود می آید اما ضرورت دارد که برخورد بسیار قاطعی با این قیبل صیدها صورت گیرد.

وی افزود: ما صید ترال و روش های مشابه این نوع صید را که دارد انجام می گیرد یک جنایت محیط زیستی در حوزه دریا می دانیم و واقعا هر کسی که در توانش است از قوه قضاییه و ارگان های نظامی که در دریا تردد می کنند، یگان شیلات و تمام دادستانی هایی که در حاشیه دریا مستقر هستند تقاضا داریم که برخورد قاطع و محکمی با این نوع صید داشته باشند.

لاهیجان زاده ادامه داد: صید ترال قدمتی چندین ساله دارد و در گذشته صیادان داخلی این روش صید را انجام می دادند اما نه در حد بسیار وسیع، چند سال پیش چینی ها ورود کردند که یک فرایند متمرکز بود که با تجهیزات، امکانات و شناورهای بزرگ کار می کردند و آسیبی که آنها می زدند شدت بیشتری داشت.

وی افزود: البته باز هم صید ترال در برخی از استان ها مانند بوشهر و هرمزگان و کمتر در خوزستان و سیستان و بلوچستان توسط صیادان داخلی انجام می شده اما بعد که چینی ها ورود کردند و محدوده ای برای این قبیل فعالیت آنها مشخص شد اما چون فعالیت آنها خارج از چارچوب توافقات صورت گرفت صدمه زیادی به محیط زیست دریا وارد کردند.

معاون محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست تاکید کرد: البته فرقی نمی کند که صیادان داخلی و یا خارجی روش ترال ماهی صید کنند، تقاضای ما این است که صید ترال متوقف شود و به شدت با افرادی که سودجویانه دنبال کسب منافع کوتاه مدت اما با آسیب بلند مدت به خلیج فارس و بخشی از دریای عمان هستند برخورد قاطعی صورت گیرد.

223231

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت