امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 08:08

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک گذاشت؟

مهر نوشت: رئیس اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخمگذار استان تهران گفت: ستاد تنظیم بازار قیمت ذرت را ۱۳۵۰ تومان و سویا را ۲۴۵۰ تومان تعیین کرده در حالیکه سویا به قیمت هفت هزار تومان در بازار پیدا نمی شود.

ناصر نبی پور در گفتگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار مسئول تهیه نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها و دامداری هاست که متأسفانه از چهار ماه پیش بازار نهاده‌ها در کشور رها شده است. واحدهای مرغداری و دامداری برای تأمین نهاده‌های مورد نیاز خود به شدت در مضیقه هستند.
رئیس اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخمگذار استان تهران گفت: ستاد تنظیم بازار قیمت ذرت را یک هزار و ۳۵۰ تومان و سویا را دو هزار و ۴۵۰ تومان تعیین کرده در حالیکه سویا به قیمت هفت هزار تومان در بازار پیدا نمی‌شود و همینطور ذرت هم به ازای هر کیلوگرم بالای دو هزار و ۵۰۰ تومان از سوی مرغداران خریداری می‌شود.
وی افزود: هم اکنون بین ۲۰ تا ۳۰ درصد به واحدهای مرغداری سهمیه می‌دهند و بقیه نهاده‌های مورد نیاز از طریق بازار آزاد در حال تهیه است.
نبی پور بیان داشت: تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ امروز با کمبود و گرانی نهاده مواجه هستند. تولید مواد پروتئینی اعم از گوشت، شیر، تخم مرغ، لبنیات و غیره به سختی در حال انجام است.
رئیس اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخمگذار استان تهران گفت: قیمت تمام شده تولید تخم مرغ با توجه به کمبود و گرانی نهاده بالای ۱۲ هزار تومان برای مرغداران تمام می‌شود این در حالی است که ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده است.
وی افزود: از سال ۱۳۸۶ به وزارت جهاد کشاورزی و بازرگانی (وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی) اعلام شده در میادین چند غرفه در اختیار تولید کنندگان تخم مرغ قرار دهند تا بتوانند محصول را در تمامی فصول توزیع کنند.
نبی پور بیان داشت: غرف تاکنون در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته چون به صورت مافیایی اداره می‌شود و قیمت‌های زیادی می‌گیرند.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید سالیانه تخم مرغ در کشور دو هزار و ۹۰۰ تن است که به دلیل گرما و همچنین کمبود و گرانی سویا ۲۰ تا ۲۵ درصد تولید داریم به همین دلیل هم بازار با کمبود مواجه است در ضمن صادرات هم به هیچ وجه انجام نمی‌شود.
رئیس اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخمگذار استان تهران با بیان اینکه سرانه مصرف تخم مرغ در کشور ۱۰,۵ کیلوگرم است، گفت: هم اکنون در کشور نزدیک به یک میلیون تن تخم مرغ در حال تولید است.
وی افزود: صادرات تخم مرغ از سال ۹۸ تا به امروز ۴۵ هزار تن بوده است. اگر مجموع صادرات تخم مرغ را حساب کنید به اندازه مصرف ۱۵ روز تخم مرغ کشور هم نیست.

223231

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت