امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:50

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

پایان تهیه کاداستر جنگل‌ها و اراضی ساحلی تا پایان سال ۹۹

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اتمام تهیه کاداستر (حدنگاری) جنگل‌ها و اراضی ساحلی تا پایان سال ۹۹ خبرداد.

به گزارش عصرکشاورزی، «مسعود منصور» در سمینار سراسری کاداستر اراضی ملی و دولتی با حضور رییس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور پیش بینی کرد: با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور  در ۶ ماهه نخست سال آینده (۱۴۰۰) کار کاداستر تمامی اراضی ملی و دولتی در کشور به اتمام برسد.

وی افزود: تا پایان سال جاری دو جلسه هم افزایی با سازمان ثبت برگزار خواهیم کرد و در جلسه پایانی از استان هایی که پیشرفت های چشمگیر و موفقیت آمیز در تثبیت مالکیت دولت و صدور سند داشته باشند، تقدیر می شود.

رییس سازمان جنگل ها تصریح کرد: نحوه انجام کاداستر بسیار مهم است که بتواند تداخلات و تعارضاتی که وجود دارد را برطرف کرده و از مشکلات مردم با منابع طبیعی بکاهد.

وی گفت: در زمینه تثبیت مالکیت دولت و صدور سند تک برگی اختلافات آماری زیادی وجود ندارد و اکنون به پایین ترین سطح خود رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: آنچه را که سازمان ثبت اسناد به عنوان سند صادر کرده و تایید کرده است از این پس مبنای آماری ما قرار می گیرد.

کیفیت کاداستر اراضی ملی 
«ذبیح اله خداییان» رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:  در ۹ ماهه سال جاری در زمینه طرح کاداستر به اندازه چهار دهه کار انجام شده است و این بخاطر جدییت و مدیریت جهادی است که هم اکنون در سازمان جنگل ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سنوات گذشته نسبت به انجام کاداستر کوتاهی صورت گرفته و علیرغم وظایفی که بر دوش سازمان ها بوده اما شاهد اقدامی این چنینی نبوده ایم، خاطر نشان کرد: اگر اراده ای جدی و تفکری جهادی در بین مدیران وجود داشته باشد می توان شاهد پیشرفت در عملکرد بود.

۳۴میلیون هکتار اجرای قانون کاداستر در نه ماهه سال جاری
« علی هادی چگنی»  معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن ارایه گزارشی از میزان پیشرفت استان های مختلف کشور در زمینه اجرای قانون حدنگاری و کاداستر گفت: در ۴۰ سال گذشته تنها  ۲۳.۵ میلیون هکتار  کاداستر اراضی در منابع طبیعی انجام شده است،  این درحالیست که در سال گذشته ۹ میلیون هکتار و در نه ماهه سال جاری ۳۴میلیون هکتار اجرای قانون حدنگاری و کاداستر شده است.

وی افزود: از ابتدا تاکنون ۶۹ میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور تثبیت مالکیت شده است و برای ۵۱ میلیون هکتار از این میزان، سند مالکیت بنام دولت صادر شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، استان های خراسان شمالی، گلستان، مرکزی، کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان، بوشهر، مازندران، آذربایجان غربی، کرمانشاه و سمنان را از جمله ۱۰ استان های برتر کشور نامبرد که توانستند به ترتیب بیشترین پیشرفت را در تثبیت مالکیت و اخذ سند داشته باشند.

به گزارش ایرنا، کاداستر (محدوده‌بندی یا حدنگاری) فهرست نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی آن نوع نقشه‌برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد. کاداستر منبع اصلی داده‌ها در اختلافات و دعاوی بین مالکان زمین است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت