امروز: 6 آذر 1401 ساعت: 16:55

صید ناوگان صنعتی در آب‌های کشور ممنوع شد

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: برای حفظ ذخایر، صید کشتی های صنعتی ۴ ناوگان های صنعتی کیش، فانوس، طبس و فردوس با مجموع بیش از صد شناور ممنوع شده است و در صورتی که اقدامی برای صید در کشورمان داشته باشند متوقف خواهند شد.

به گزارش عصرکشاورزی به نقل از تسنیم، رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد:  از ابتدای سال 99 تاکنون، 400 میلیون دلار محصولات شیلاتی به وزن 114 هزار تن صادر شده است.

وی افزود: تاکنون، بیش از 70 درصد از تجهیزات پرورش ماهی در دریا بومی سازی شده و  میزان تولید میگو  در کشورمان به بیش از 48 هزار تن در سال رسیده است.

رئیس سازمان شیلات کشور ادامه داد:  تاکنون بیش از 70 درصد از تجهیزات پرورش بومی سازی شده که این تجهیزات بومی در حال حاضر در دریای خزر به آب انداخته شده و امیدواریم در استان های جنوبی هم از این تجهیزات استفاده شود.

وی در رابطه با پرورش ماهیان خاویاری خاطرنشان کرد: میزان تولید گوشت و خاویار پرورشی در 9 ماهه سال جاری بیش از میزان مشابه در سال گذشته بوده و برآورد تولید خاویار پرورشی تاکنون 10 تن بوده است.  تولید میگو هم در سال گذشته 46 هزار تن بود که امسال میزان تولید به بیش از 48 هزار تن رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه چرا کشتی های صید صنعتی حاضر در خلیج فارس با وجود داشتن مجوز صید در آب های جنوبی کشور متوقف می شونداظهار کرد: این کشتی های صنعتی خارجی در مالکیت صید با ایران ها شراکت دارند و بیش از 50 درصد از سهم آنها مربوط به ایران است.

وی افزود: برای حفظ ذخایر صید کشتی های صنعتی 4 ناوگان های صنعتی کیش، فانوس، طبس و فردوس ممنوع شده است و در صورتی که اقدامی برای صید در کشورمان داشته باشند باید باید کشتی های آنها متوقف شوند.

وی اظهار داشت:  به دنبال آن هساین ذخایر مودجود آبزیان کشور را مورد پاییش قرار دهیم و برنامه و روشی های جدیدی برای صید این ناوگان که دارای بیش از صد کشتی هستند در نظر گرفته میشود و آنها به آبهای دور دست فرستاده می شوند.

وی اظهار داشت: ناوگان های صنعتی و عوامل متعدد دیگری می تواند بر ذخایر آبزیان کشور تاثیر گذارند اما مهم ترین عامل  تاثیر گذار صید های غیر مجاز شناور و قایق های بدون مجوز هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تدوین برنامه 5 ساله برای خودکفایی در تولید تخم چشم‌زده ماهی قزل آلا در کشور اظهار داشت:  واردت  تخم چشم زده قزل آلا در سال جاری کاهش یافته است و  90 میلیون قطعه وارد شده در حالی که میزان ظرفیت تولید این محصول در کشور مان به 500 میلیون قطعه در سال رسیده است.

وی افزود:  میزان مصرف ماهی قزل آلا نیز در کشور کاهش یافته و استخر های ماهی کمتری برای تخم ریزی مجدد تخلیه شده که این امر نیز در کاهش نیاز به واردات تخم تاثیر گذار بوده است و پیش بینی می شود در سال آینده نیز میزان واردات این محصول کاهش یابد.

وی تصریح کرد: بر اساس توافق اولیه که بین سازمان شیلات ایران، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و نمایندگان عضو کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی صورت گرفت مقرر شد، از اول آذر به مدت 2 سال، صید فانوس ماهیان در خلیج فارس و دریای عمان متوقف شود و همزمان با برنامه توقف به منظور آیش ذخایر، برنامه پایش ذخایر، مطالعات و به روزرسانی توسط موسسه تحقیقات شیلاتی و با همراهی فراکسیون محیط زیست مجلس انجام گیرد.

خون‌میرزایی، وضعیت تولید کنسرو را بهتر از سال‌های گذشته دانست و گفت: در 9 ماهه سال 99، بیش از 3 میلیون قوطی کنسرو ماهی قزل آلا توسط شرکت‌های داخلی تولید و روانه بازار شده است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به افزایش قیمت تن ماهی در کشور عنوان کرد: سازمان شیلات ایران با سندیکای کنسرو کشور به منظور خودداری از عرضه تن ماهی با قیمت بیش از 30 هزار تومان توافق کرده است و عرضه عمومی تن ماهی 180 گرمی در روغن گیاهی در شش ماهه اول 28 هزار و 500 تومان بوده است که در سه ماهه سوم سال با یک روند کاهشی به 24 هزار و 500 تومان رسیده است.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در سال جاری میزان تولید ماهی تیلاپیا افزایش یافته است، تصریح کرد: سال گذشته میزان تولید ماهی تیلاپیا در استان‌های دارای مجوز 500 تن بود که امسال به 3 هزار تن افزایش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: عوامل متعددی برروی ذخایر آبزیان به خصوص در صید ساحلی موثر است که یکی از مهمترین این عوامل، قایق‌های بدون هویت است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت