امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:51

روحانی در افتتاح طرح‌های وزارت جهاد:

اجناس قیمت تعادلی ندارند/ هیچ شبی نبود با خیال آسوده بخوابم

رئیس‌جمهور گفت: مردم احساس رنج می‌کنند زمانی که می‌بینند اجناس از قیمت تعادلی خارج شده است.

به گزارش عصر کشاورزی، مراسم بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های آب و خاک و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های اردبیل، خوزستان و گلستان صبح امروز (پنجشنبه) با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد.

روحانی در این مراسم پس از استماع گزارش وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در زمینه حدنگاری یا کاداستر هر کمکی لازم است را اعلام کنید، گفت: ما باید از زمین‌ها و منابع طبیعی کشور به خوبی حراست کنیم.

وی افزود: حد نگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین خواری را بگیریم. این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.

رئیس‌جمهور پس از استماع گزارش مسئولین خوزستان در خصوص افتتاح طرح‌های آبخیزداری در بیابان‌زایی در این استان، گفت: مردم خوزستان در چند سال اخیر گرفتار گرد و غبار و ریزگردها بودند و هنوز هم کم و بیش با آن مواجه هستند.

روحانی افزود: از یک طرف هورالعظیم و آبگیری آن بسیار می‌تواند تاثیرگذار باشد که البته تحقق پیداکرده است زیرا این هور به سمت خشک شدن می‌رفت. مقابله با بیان‌زایی از طریق درختکاری و سایر طرح‌ها کار بزرگ و خوبی است که در خوزستان انجام شده است.

وی تاکید کرد: هم آقای استاندار و هم آقای حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی در زمانی که مسئولیت داشتند این کار را انجام دادند. وقتی آقای حجتی اصرار داشتند از وزارت جهاد کشاورزی بروند، به من می‌گفتند من حاضرم به خوزستان بروم و مسئولیت درختکاری در این استان را بپذیرم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما باید پروژه‌های بیان‌زایی و کنترل ریزگردها را ادامه دهیم و تا مردم خوزستان فضای امنی را در این زمینه پیدا کنند.

بخوانید  کارت‌های بانکی اتباع خارجی محدودیتی ندارند

روحانی در ادامه سخنان خود گفت: خدا را گواه می‌گیرم که در این سه سال هیچ شبی نبود بنده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم و در تمام این سه سال احساس من همان احساسی بود که ما ۸ سال در دوران جنگ تحمیلی داشتیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: احساس بنده این بود که این هشت سال به یک شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کرده است و امروز در یک جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم. به مردم تبریک می‌گویم چرا که ایستادگی و مقاومت کردند و البته رنج فراوانی برای مردم بود.

وی اظهار داشت: مردم سر صبح به مغازه می‌روند تا مایحتاج خود را تامین کنند اما احساس رنج می‌کنند زمانی که می‌بینند اجناس از قیمت تعادلی خودش خارج شده است. سه سال ما را در تحریم شدید و یک جنگ اقتصادی بی نظیر قرار دادند و منابع مالی کشورمان را در دنیا ثبت و قفل کردند و نگذاشتند ما از منابع مالی‌مان استفاده کنیم. آنان نگذاشتند که ما نفت و میعانات گازی خود را صادر کنیم و در سایر صادرات هم برای ما مشکل ایجاد کردند اما علیرغم این ملت ما ایستادگی کردند.

روحانی یادآور شد: امسال علیرغم همه سختی‌ها، در ۱۰ ماه اول امسال واردات کشور حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است و همچنین بیش از ۲۸ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم و میزان صادرات و واردات ما نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است که البته باید بیشتر می‌بود اما به دلیل کرونا و مشکلاتی که داشتیم، امسال سال سختی داشتیم و در اسفند، فروردین و اردیبهشت تقریباً صادرات ما تعطیل شد که امیدوارم در دو ماهه پایانی امسال بتوانیم تا حدی این موضوع را جبران کنیم.

بخوانید  معامله بیش از ۱۸ هزار و ۷۱۲ تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ملت ما در مقابل تحریم، فشار، توطئه و ویروس کرونا سر فرود نیاوردند، گفت: ملت ما ایستادگی و مقاومت کردند و دست به دست هم دادند و ان‌شاءالله همه این وحدت و یکپارچگی باقی بماند تا بتوانیم به اهداف بلندمان برسیم.

وی با اشاره به اینکه طرح‌هایی که امروز افتتاح شد برای ما بسیار اهمیت داشت، گفت: امنیت غذایی برای ما بسیار اهمیت دارد و در قضیه کرونا یک بار دیگر بحث امنیت غذایی را بهتر درک کردیم چرا که کشورهایی بودند که به دلیل ترس از کرونا مواد غذایی داشتند و انبار کرده بودند اما صادر نمی‌کردند. اگر ما در گندم خودکفا نبودیم و در زمینه کالاهایی چون برنج، روغن و شکر شرایطمان نسبت به گذشته متفاوت نبود، امسال مردم ما رنج بیشتری را تحمل می‌کردند.

روحانی تصریح کرد: در این ۷ سال کار بزرگی در بخش کشاورزی انجام گرفته است. البته اصل کار کشاورزی بر عهده کشاورزان است اما در زمینه سرمایه گذاری‌های بزرگ، دولت باید وارد شود و مردم توان این کار را ندارند. بنده در همین جا از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که از سال‌های اولیه دولت یازدهم بنده از ایشان درخواست کردم هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه برای طرح آب و خاک در غرب و شمال غرب کشور برداشت کنیم و ایشان موافقت کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: این همه سدی که ساخته شده است و کانال‌هایی که ایجاد شده و همچنین تحول‌های شگرف در عرصه کشاورزی، بخشی از آن به این ۸ میلیارد دلاری باز می‌گردد که ما در این زمینه توانستیم خرج کنیم و تحول بزرگی را به وجود بیاوریم.

بخوانید  مشاور و جانشین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین

وی گفت: مردم ما بدانند که در این هفت سال بیش از ۵۲۱ هزار هکتار زمین در کشور احیا، تجهیز، کانال کشی و زه کشی شده است و همچنین پمپاژها را گذاشتیم و لوله کشی‌ها انجام شد که کار بزرگی بوده است. ۲۹۵ هزار هکتار از این ۵۲۱ هزار هکتار زمین مربوط به خوزستان و ایلام می‌شود و همچنین ۱۰۲ هزار هکتار از آن مربوط به منطقه غرب کشور و طرح‌های گرمسیری می‌شود. علاوه بر این ۷۸ هزار هکتار از آن مربوط به زه کشی در استان گلستان می‌شود.

روحانی افزود: مردم ما می‌دانند زمانی که سیل آمد اگر این زه کشی‌ها نبود، شرایط در گلستان بسیار بدتر از شرایطی می‌شد که در سال ۹۸ مشاهده کردیم. زه‌کش‌ها همگی تبدیل به کانال‌هایی شدند که سیل را از صحرا به دریای خزر منتقل می‌کرد. از سوی دیگر این زه‌کش‌ها از جان، اموال و زمین‌های مردم محافظت کرد و طرح‌هایی که ما اجرا می‌کنیم ثروت کشاورزان را به ۱۰ برابر می‌رساند.

وی یادآور شد: بنده زمانی در خوزستان با روستائیان صحبت می‌کردم که همه آنها می‌گفتند زمین‌هایی که ما داشتیم الان قیمتشان به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است. آنان می‌گفتند که زمانی این زمین را شاید ۱۰ میلیون تومان از ما می‌خریدند اما از زمانی که شما این طرح را پیاده کرده‌اید، این زمین به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: خیلی مهم است که ارزش زمین و محصولات مردم افزایش یابد و این مسئله برای امنیت غذایی ما بسیار مهم است. طرح‌هایی که اجرا شده بسیار بزرگ بوده و باز هم این طرح‌ها را ادامه خواهیم داد.

بخوانید  تولید یک اَبَر گندم بالقوه برای خاک‌های شور

وی گفت: زمانی که زمین دیم به زمین آبی تبدیل می‌شود، ارزش آن افزایش می‌یابد و شرایطش متفاوت می‌شود. دیم دارای محدودیت‌هایی است و ما نمی‌توانیم روی این زمین هر محصولی را بکاریم اما زمانی که دیم تبدیل به زمین آبی می‌شود، دست کشاورز برای اینکه هر نوع محصولی را انتخاب کند باز می‌شود و این برای ما بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور بیان کرد: مسئله حدنگاری هم یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت است و کاداستر بسیار مهم است به این معنا که همین جور زمین غارت می‌شد و برخی افراد دیواری دور زمین‌های کشاورزی می‌کشیدند و زمانی که این حدنگاری انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

روحانی ادامه داد: الان ثبت ما آماده است و در یکی از جلسات دولت الکترونیک که مسئول ثبت هم حضور داشت گفت که ما آماده‌ایم تمام زمین‌ها و منابع طبیعی را تحت این حدنگاری قرار دهیم و اسناد مالکیت به نام کشاورزی صادر شود تا کسی نتواند تصرف کند.

وی تصریح کرد: راه مبارزه با زمین خواری و فساد همین است و مسیر مبارزه با زمین خواری همین حدنگاری و کاداستر است و می‌تواند تحول بزرگی را در کشور ما ایجاد کند و امروز حرکت بسیار خوبی در این زمینه آغاز شده است و آماده‌ایم منابع آن را تأمین کنیم و تا آخر این دولت تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا همه زمین‌های ما اسناد مالکیت بگیرند و کسی نتواند به این اراضی تجاوز کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: در طول این مدت آمار و ارقام نشان دهنده آن است که چه در زمینه محصولات کشاورزی و چه در بخش زراعی، دام، طیور، جنگل و مرتع و آبزیان حرکت‌های بسیار خوبی آغاز شده است. درباره زراعت چوب از وزیر جهاد کشاورزی می‌خواهم اگر کمکی در این زمینه می‌خواهند ما آمادگی داریم چرا که زراعت چوب اهمیت زیادی دارد و برای مردم درآمد خوبی دارد.

بخوانید  بررسی فرار مالیاتی مراکز درمانی و مطب‌های فاقد کارتخوان

روحانی گفت: بعضاً گفته می‌شود زراعت چوب به اندازه برنج درآمد دارد و از سوی دیگر گفته می‌شود برای آب و هوا بسیار مؤثر است و همچنین ما چوب زیادی وارد می‌کنیم و مابه ازای آن ارز از کشور خارج می‌شود در حالی که با توجه به زراعت چوب می‌توانیم در این زمینه خودکفا شویم.

وی با تأکید بر اینکه حراست از جنگل‌ها و مراتع و مقابله با بیابان‌زایی اهمیت زیادی دارد، گفت: بنده هیچ گاه از یاد نمی‌برم که در زمان انتخابات به اهواز رفتیم و شعار مردم این بود که «ما که هوا نداریم اما هواتو داریم». بر این اساس باید برای این مردم صبور، کار کنیم تا گردوغبار از بین برود و باید طرح‌هایی در این زمینه مانند مالچ پاشی انجام شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته در برخی از جاها گردوغبار زیادی وجود دارد و با مالچ پاشی حل نمی‌شود بلکه با بوته کاری، درختکاری و این گونه اقدامات انجام می‌شود. کار در هر دو زمینه در حال انجام است.

وی اظهار داشت: بنده از همه کشاورزان عزیز و از همه آن چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در مزارع تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم و دستِ پرتلاش و پر هنر آنان را می‌بوسم که ما را در این شرایط سخت و در بسیاری از محصولات خودکفا و خوداتکا کردند. وزارت جهاد کشاورزی، استانداران و کل دولت پشتیبان و حامی کشاورزان هستند و ما در کنار آنان هستیم تا ان‌شاءالله بتوانیم کشور را روزی در زمینه محصولات غذایی به طور کامل مستغنی و خودکفا کنیم و صادرات مواد غذایی ما افزایش پیدا کند.

بخوانید  بازدید کارشناسان قرنطینه گیاهی حفظ نباتات کشور از باغات تاکستان

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت