امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 10:16

آلایندگی کم صنایع «قرچک»/ کاهش ۵۰ درصدی ‌پسماندسوزی

آلایندگی کم صنایع «قرچک»/ کاهش ۵۰ درصدی ‌پسماندسوزی

طی ماه‌های اخیر بسیاری از شهرستان‌های تهران از جمله قرچک آلودگی هوا را تجربه‌ کرده‌اند و یکی از عوامل تشدیدکننده آلودگی هوا فعالیت واحدهای صنعتی است که بیشتر در اطراف پایتخت وشهرستان‌های پیرامون تهران قرار دارند. با این حال رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک می‌گوید که به‌لحاظ آلایندگی صنایع، این شهرستان یکی از ‌پاک‌ترین شهرستان‌های تهران است.

محمد طاهر ‌ظاهری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه شهرستان قرچک کم آلاینده‌ترین شهرستان تهران در حوزه آلودگی هوا است، اظهار کرد: حدود ۱۰۰ واحد صنعتی در این شهرستان فعالیت می‌کنند که ۹۰ واحد هیچگونه آلایندگی زیست‌محیطی ندارند مانند واحدهای تولید ‌پوشاک، بسته‌بندی، کش باف و … و حدود ۱۰ واحد دیگر نیز فعالیت می‌کنند و تا حدودی آلایندگی دارند اما ما این واحدها را به‌شدت کنترل و مدیریت می‌کنیم و طی سه سال گذشته هرگونه مشکلی در زمینه آلایندگی این واحدها وجود داشته را کنترل و رفع کرده‌ایم.

وی ادامه داد: با این حال شهرستان قرچک به‌ دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در بین شهرستان‌های تهران، ‌پیشوا، ورامین و ‌پاکدشت تحت تاثیر آلودگی هوای این شهرستان‌ها به‌ویژه تهران قرار می‌گیرد. شهرستان قرچک دردر مسیر باد غالب که معمولا از شمال غرب به جنوب شرق می‌وزد، قرار دارد بنابراین زمانی که هوای تهران آلوده می‌شود این شهرستان نیز با مشکل آلودگی هوا روبه‌رو می‌شود.

ظاهری اضافه کرد: تمام خودروهایی که از شهرستان‌های ورامین و ‌پیشوا به سمت تهران حرکت می‌کنند از شهرستان قرچک عبور می‌کنند و این یکی از عوامل تشدید آلودگی هوا در این شهرستان است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک با اشاره به اینکه تعداد محدودی واحدهای غیرمجاز در این شهرستان فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: شهرستان قرچک وسعت کم اما تراکم جمعیتی بالایی دارد بنابراین فضایی برای فعالیت‌های غیر مجاز و آلاینده در این شهرستان وجود ندارد. اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان به‌شدت این واحدها را کنترل و مدیریت می‌کند به‌طوری که طی سه سال گذشته حدود ۷۰ درصد این واحدها را مدیریت کردیم که رفع‌ آلایندگی کنند یا آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم و ۳۰ درصد باقی مانده در حال ‌پیگیری هستند و برای این واحدها اخطاریه نیز صادر شده است.

ظاهری در ‌پایان گفت: ‌پسماندسوزی یکی دیگر از معضلاتی است که باعث تشدید آلودگی هوا در بسیاری از شهرستان‌های استان تهران می‌شود اما تعداد موارد ‌پسماندسوزی در این شهرستان نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش ‌پیدا کرده است. دلیل کاهش ‌پسماندسوزی اقدامات فراوان در زمینه فرهنگ‌سازی و ‌پایش‌های مستمر در این زمینه بوده اما از آنجایی که فرهنگ‌سازی نیاز به زمان‌ دارد، امیدواریم که به‌مرور زمان این فرهنگ در شهرستان جا بیفتد تا دیگر شاهد موارد ‌پسماندسوزی نباشیم.

انتهای ‌پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت