امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:26

افتتاح ۶ نیروگاه خورشیدی در دستور کار شهرداری تهران

افتتاح ۶ نیروگاه خورشیدی در دستور کار شهرداری تهران

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران ضمن تشریح اقدامات انجام شده و در دست اجرا از افتتاح ۶ نیروگاه خورشیدی در ۴ منطقه شهر تهران طی ماه‌های آینده خبر داد.

شینا انصاری در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات انجام شده در اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران طی یک سال گذشته،اظهارکرد: تمامی اقدامات انجام شده براساس تکالیف محوله در برنامه سوم توسعه شهر تهران بود و شرح وظایف مصوب اداره کل در محورهایی از جمله بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های تحت مالکیت شهرداری به میزان ۱۰ درصد سالیانه، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق ۲۲ گانه با هدف تامین دو درصد انرژی مصرفی شهرداری از انرژی‌های تجدیدپذیرو پایش منابع آلاینده شهر تهران از جمله این اقدامات است.

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران افزود:‌ از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به راه اندازی کمیته تخصصی بازچرخانی آب با هدف استفاده از پساب در مصارف مدیریت شهری بالاخص فضای سبز، پیگیری ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه‌های توسعه‌ای شهری، آموزش و توانمندسازی محیط زیست و راه اندازی واحد گشت و پایش محیط زیست جهت رسیدگی به معضلات محیط زیست شهری، تهیه و ارائه لایحه ساختمان سبز و اصلاحیه لایحه کاهش مصرف پلاستیک به شورای شهر تهران اشاره کرد.

وی ادامه داد: از اقداماتی که در این راستا انجام شده می‌توان به تدوین و ابلاغ برنامه عمل و نقشه راه مدیریت انرژی (بهینه سازی-تجدیدپذیر) در شهرداری تهران، تدوین نظامنامه فنی و اجرایی واگذاری عملیات امکان‌سنجی، طراحی، نصب و راه‌اندازی تجهیزات و سامانه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد.

انصاری افزود: طی یک سال گذشته اداره کل محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران موفق به شناسایی و پایش منابع آلاینده و تهیه اطلس محیط زیست در مناطق ۲۲ گانه و حریم‌های آن‌ها شد و ۷۱۵ نقطه دارای ‌پتانسیل آلودگی در حریم را شناسایی و اندازه‌گیری کرد.

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه بررسی مطالعات ارزیابی اثرات محیط زیستی بر پروژه‌های عمرانی و تشکیل چهار کمیته غربالگری در سال جاری جهت شناسایی و بررسی پروژه‌های مشمول ارزیابی در مجموعه شهرداری تهران صورت گرفته است، اظهار کرد: لایحه ساختمان سبز طی یک‌ سال گذشته تدوین و به اداره کل تدوین قوانین و امور شورا ارسال شد و گواهینامه نظام مدیریت محیط زیست در ۱۰ منطقه اخذ شد.

وی با اشاره به اینکه طراحی سامانه ‌پایش کیفی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی شهر تهران در دست اجرا است، گفت: مطالعات تاب‌آوری اکولوژیک ‌پایتخت، شناسایی عوامل بوی نامطبوع شهر تهران و ارائه راهکارهای کنترل و رفع آن و شناسایی کانون‌های گرد و غبار شهر تهران و تدوین دستورالعمل نحوه مهار آن‌ها از اقدامات در دست اجرای این اداره کل‌ است.

انصاری ادامه داد: تهیه فیلم مستند تنوع زیستی شهر تهران، ممیزی انرژی ساختمان‌های جدید و اجرای راهکارهای ارائه شده برای ساختمان‌های سال قبل و معاینه فنی موتورخانه ساختمان‌های مناطق در راستای اصلاح الگوی مصرف و اجرای مدیریت سبز(سالانه ۲۵۰ ساختمان ممیزی انرژی و ۵۰۰ معاینه فنی موتورخانه)، طراحی سامانه پایش کیفی شبکه جمع آوری آب‌های سطحی شهر تهران، تدوین برنامه عمل پیشگیری و کاهش آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات آب و هوا و استقرار نظام مدیریت محیط‌زیست ISO۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ در ۵ معاونت، سازمان و شرکت از دیگر ‌پروژه‌ها و برنامه‌های در دست اجرای اداره‌ کل محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری است.

وی با اشاره به ‌پروژه‌های قابل افتتاح در برخی مناطق شهر تهران، اظهار کرد: ۶ ‌نیروگاه خورشیدی در چهار منطقه شهر تهران قابل افتتاح هستند که شامل نیروگاه خورشیدی ٣٠ کیلووات پارکینگ همت واقع در ضلع جنوبی میدان تجریش در منطقه ۱، نیرو گاه خورشیدی ساختمان مرکزی با ظرفیت اسمی ۲۰ کیلووات در ساعت منطقه ۲، نیروگاه خورشیدی ساختمان ناحیه ۴ با ظرفیت اسمی ۵۰ کیلو وات در ساعت، نیروگاه خورشیدی سوله بحران با ظرفیت ۲۵ کیلو وات در ساعت، نیروگاه خورشیدی ساختمان مرکزی با ظرفیت ۲۵ کیلو وات در ساعت در منطقه ۱۲ و نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو واتی ناحیه یک منطقه ۷ می‌شوند.

انصاری در ادامه گفت: مخزن ذخیره آب در خیابان آزادگان منطقه ۷ و مخزن ذخیره آب آزادگان شهرک والفجر در منطقه ۶ نیز افتتاح شده‌اند.

وی درباره فعالیت‌های اداره محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی گفت: طی یک سال گذشته اداره کل محیط زیست و توسعه ‌پایدار شهرداری تهران محتوای آموزشی مکتوب و مجازی، گرافیکی، نمایشی و رسانه‌ای در حوزه محیط زیست شهری و در مناسبت‌های محیط زیستی هفته هوای پاک، روز بدون کیسه پلاستیکی، روز بدون خودرو و… در قالب ویدیو کلیپ، مجلات چندرسانه ای، موشن گرافی و اینفو گرافی، پوستر و … را تولید و انتشار کرد.

انصاری در پایان اظهار کرد: اجرای برنامه‌های مناسبتی، تولید و انتشار محتوای رسانه‌ای، برگزاری مسابقه عکاسی تنوع زیستی شهر تهران، برگزاری رویداد بین‌المللی کلیماتون ۲۰۲۰، برگزاری دو نشست کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای کشور و تدوین دستورالعمل محله سبز به منظور راهبری طرح محله سبز و نحوه برنامه ریزی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برای دستیابی به آن از دیگر اقدامات این اداره‌ کل طی یکسال گذشته بود.

انتهای ‌پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت