امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 20:27

“فارما”، بسته اعتباری «سلامت محور» بانک پارسیان

"فارما"، بسته اعتباری «سلامت محور» بانک پارسیان

"فارما"واژه‌ای است که این روزها در عرصه اقتصادی، جایگاهی خاص یافته است. کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان این واژه را چنین تعریف می‌کند: واژه فارما از لغت انگلیسی pharmacy به معنی داروخانه، داروسازی، انبار دارو اقتباس شده ودر حال حاضرشرکت های فعال در حوزه دارو از عبارت «فارما» در انتخاب عناوین محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند.

گروه‌های هدف

فردین رنجبر، کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان درباره گروه هدف این محصول نیز می‌گوید: در فاز فعلی سه گروه به عنوان فعالان اصلی زنجیره حوزه سلامت، هدف طرح قرار گرفتند: ۱- تأمین کنندگان ۲- توزیع کنندگان ۳- عرضه کنندگان
وی در تشریح این گروه ها تاکید دارد: تأمین کنندگان به عنوان تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام حوزه سلامت، توزیع کنندگان در قالب شرکت‌های پخش و عرضه‌کنندگان در قالب داروخانه‌ها در آخرین زنجیره در این طرح نقش آفرینی می‌کنند.

نحوه تامین مالی

فردین رنجبر می‌افزاید: تأمین مالی زنجیره حوزه سلامت در گروه تأمین کنندگان از طریق اعطای تسهیلات دانش بنیان (اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی و صدور ضمانتنامه با اعمال تخفیف در نرخ کارمزد) از محل قرارداد با صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری و شکوفائی و درگروه توزیع کنندگان در قالب تسهیلات خرید دین و در گروه عرضه کنندگان، با اعطای تسهیلات مرابحه(مبتنی بر اخذ تخفیف از فروشندگان)، تأمین اعتبار زنجیره صورت می پذیرد.

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات ضمن تشریح شرایط استفاده از این خدمات برای فعالان شبکه دارویی کشور خاطرنشان می کند: مکانیسم بسته مذکور در هریک از زنجیره های معرفی شده دارای شرایط خاص مربوط به خود بوده و خدمات مذکور در فاز اول با اولویت تمرکز به زنجیره عرضه کنندگان(داروخانه) در مصارف خرد تعیین هدف گردیدند.

وی با بیان اینکه بانک با ورود در این حوزه، دوره انتظار شرکت های عرضه کننده را برای دریافت وجوه ناشی از معاملات اعتباری، کوتاه می نماید می افزاید: مکانیسم فوق بر اساس امکان اخذ وتسهیم تخفیف از فروشندگان با اعطای تسهیلات مرابحه به داروخانه ها، طراحی و تببین گردید. همچنین باتوجه به وجود حجم بالای اوراق واسنادی تجاری ناشی از معاملات اعتباری، امکان تنزیل اسناد و اوراق تجاری با تسهیلات خرید دین برای شرکت های پخش هدف فراهم گردیده است.

فردین رنجبر درباره میزان منابع اختصاص یافته به این طرح نیز عنوان می‌دارد که منابع قابل تخصیص به این طرح از محل حداکثر مصارف ارزان قیمت هرشعبه، وفق ضوابط جاری بانک محاسبه ولحاظ می گردد.

جزئیات بیشتر طرح

فردین رنجبر در همین حال با اشاره به مشخصات و جزئیات تسهیلات قابل اعطا در این طرح، تسهیلات و خدمات قابل اعطا در هر زنجیره را به شرح ذیل اعلام کرد:
۱- گروه تأمین کنندگان: اعطای تسهیلات و خدمات از محل قرارداد با شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفائی و صندوق توسعه ملی وفق ضوابط اعتباری بانک

۲- گروه توزیع کنندگان:تسهیلات خرید دین با نرخ ۱۸ درصد به مدت حداکثر یکسال
۳- گروه عرضه کنندگان: اعطای تسهیلات مرابحه(مبتنی بر اخذ تخفیف از فروشندگان) تا سقف مبلغ فاکتور/پیش فاکتور ارائه شده با نرخ ترجیحی حداکثر ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت یک تا شش ماه بصورت یکجا در سررسید

فرآیند اجرایی دریافت این تسهیلات

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان در همین حال به تشریح فرآیند اجرایی دریافت این تسهیلات پرداخته و عنوان کرد: فرآیند اجرائی این بسته براساس مذاکرات اولیه سرپرستی مناطق وشعب عامل با شرکت های پخش منتخب آغاز و پس از توافق و اخذ لیست داروخانه های فعال، شرکت پخش مربوطه جهت افتتاح حساب و اخذ خدمات بانکداری و تأمین اعتبار در قالب تسهیلات خرید دین به شعب عامل معرفی می گردند.
وی افزود: لیست داروخانه های معرفی شده به همراه توافق نامه مربوطه، توسط سرپرستی مناطق به مدیریت امور شعب اعلام و براساس توزیع جغرافیای، مراتب بازاریابی و فروش تسهیلات وخدمات وفق بسته مذکور به شعب منتخب، اعلام می گردد. دوره بازخورد طرح پس از دریافت نظرات امور اجرائی و مذاکرات با شرکت های پخش جهت توسعه محصول مذکور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مزیت‌های طرح

فردین رنجبر در تشریح مزیت‌های طرح فارما با بیان اینکه از نکات قابل توجه در باب این طرح، مزیت‌های آن نسبت به طرح‌هایی است که سایر بانک‌ها اجرا می‌کنند، گفت: مهمترین مزیت طرح فارما، رقابتی بودن نرخ تسهیلات اعطائی و امکان اعطای تسهیلات در دوره های زمانی تا ۶ ماه بصورت یکجا در سررسید است. همچنین در صورت رسوب موثر منابع ریالی شرکت‌های پخش در بانک امکان بهره مندی از تسهیلات خرید دین نیز با نرخ ۱۸ درصد، فراهم شده است.

وی در باب طرح‌های مشابه ارائه شده به فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف توسط مدیریت بازاریابی و توسعه کسب و کار بانک پارسیان تصریح کرد: در گذشته، بسته اعتباری ارائه خدمات به گروه‌های پزشکان با عنوان بسته‌های اعتباری ویژه اساتید دانشگاه گروه‌های پزشکی و حقوقی به شعب ابلاغ شد و پس‌ازآن بسته اعتباری ویژه داروخانه‌ها نیز به ‌منظور اعطای تسهیلات در قالب تأمین و خرید، تأمین تجهیزات و بازسازی محل کار و تأمین سرمایه در گردش ابلاغ ‌شده است. در حال حاضر جهت رقابتی نمودن بسته های اعتباری بانک، طرح نوید پارسیان به عنوان یکی از اولین طرح های تخصصی این مدیریت در حوزه فعالان اقتصادی، پایه ریزی و منافع حاصل از آن سهم بسزائی از پورتفوی بانک را از آن خود نموده است.

برنامه‌های مدون جهت رضایت مشتریان

کارشناس اداره طراحی و توسعه محصولات و خدمات بانک پارسیان در پایان با اشاره به تدوین برنامه مدون جهت افزایش رضایت مشتریان بانک خاطرنشان کرد: در کنار تمام اقدامات مذکور، موانعی همچون فرآیندهای سنتی اعطای تسهیلات وتعهدات، بوروکراسی طولانی و… نیز پیش روی فروش موفق محصولات قرار دارند که در این راستا این مدیریت برنامه‌های مدونی جهت افزایش رضایت مشتریان بانک و کاهش ترافیک کاری همکاران شعب درنظر گرفته که پس از ایجاد بسترهای مورد نیاز، نسبت به ارائه آن، اقدام خواهد کرد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت