امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 11:17

تولیدکنندگان نمونه کشوری بخش کشاورزی کردستان تجلیل شدند

تولیدکنندگان نمونه کشوری بخش کشاورزی کردستان تجلیل شدند

به گزارش ایرنا، آیین تجلیل از تولیدکنندگان نمونه کشوری بخش کشاورزی کشور پایان‌بخش چهل و هفتمین برنامه افتتاح جهش تولید در روز یکشنبه بود و ضمن آن، از برترین‌های کشور تجلیل شد که پنج تن از این افراد از بهره برداران استان کردستان بودند.

تولید کنندگان برتر کردستان شامل کیومرث شانظری تولید بهره بردار محصول کلزا از قروه، محمد برزگران تولید کننده نمونه جو دیم از بیجار، یوسف انصاری باغدارنمونه محصول انگور از بانه و سربست وطن دوست دامدار نمونه از مریوان است که جوایز خود را از دست بهمن مرادنیا استاندار کردستان دریافت کردند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در آیین تجلیل از تولید کنندگان نمونه کشوری این استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تولید کنندگان برای کسب نمونه کشوری در سه سطح شهرستانی، استانی و کشوری با هم به رقابت پرداختند اظهار داشت: از بین کاندیداها در نهایت ۱۸۸ نفر به عنوان نمونه شهرستان انتخاب و ۴۴ نفر نیز به مرحله استانی راه یافتند.

محمدفرید سپری گفت: از این تعداد ۲۷ نفر به مرحله کشوری معرفی شدند و در نهایت چهار نفر از آنان توسط داوران ملی به عنوان نمونه کشوری انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: ارج نهادن به زحمات و تلاش‌های روستاییان و تولید کنندگان بخش کشاورزی و ارتقا شان و جایگاه و اهمیت حرفه کشاورزی، ایجاد انگیزه برای رقابت سالم بین شاغلین بخش کشاورزی و تشویق آنان برای تلاش مضاعف و معرفی الگو قابل اعتماد بین تولیدکنندگان و بهره برداران از جمله اهداف انتخاب تولید کنندگان برتر است.

بخوانید  جوانسازی بخش کشاورزی

سپری یادآور شد: ایجاد زمینه و بستر مناسب برای نوآوری و شکوفایی در تولید محصولات کشاورزی، فراهم کردن زمینه تبادل تجربیات و ایجاد زمینه تشویق و ترغیب تولید کنندگان از دیگر اهداف این افراد به عنوان نمونه‌های کشوری است.

وی افزود: استراتژیک و راهبردی بودن محصول تولیدی، توجه به توسعه پایدار بخش کشاورزی و حفظ محیط زیست، مشارکت در اجرای طرح های زیربنایی و پروژه های محوری سازمان جهاد کشاورزی از آیتم‌های انتخاب افراد نمونه است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: از دیگر سرفصل‌های انتخاب افراد نمونه توجه به رعایت اصل بهره وری منابع پایه و محدود کننده تولید کشاورزی، گستردگی محصول تولیدی و تعداد بهره برداران شاغل، مشارکت و تعامل همه جانبه با مراکز و بخش های کارشناسی و تحقیقاتی و کاهش ضایعات و هدر رفت محصولات کشاورزی و تأکید بر ارزش افزوده است.

تولید کننده نمونه محصول کلزا

کیومرث شانظری تولید کننده نمونه محصول کلزا با عملکرد ۶ هزار و ۲۱۴ کیلو گرم در هکتار از روستای آب باریک شهرستان قروه به عنوان نمونه کشوری انتخاب شده است.

اختصاص ۳۰ هکتار از اراضی تحت مدیریت به کشت محصول کلزا و کمک به پایداری کشت گندم، رعایت کامل اصول نوین درکلیه عملیات کاشت ، داشت و برداشت محصول و انتخاب رقم مناسب منطقه با توصیه کارشناسان از شاخص‌های انتخاب وی است.

از دیگر شاخص‌های انتخاب شانظری آماده سازی خاک و بذر وتاریخ مناسب کشت، مدیریت مصرف بهینه آب، مدیریت تلفیقی آفات ، بیماری ها و علف های هرز و ارتباط مستمر باکارشناسان فنی وتخصصی ترویج درطول دوره زراعی بکارگیری توصیه های فنی کارشناسان درمراحل رشد گیاه است.

بخوانید  تدوین برنامه عملیاتی جهت رفع موانع بازآفرینی شهری

تولیدکننده نمونه جو

محمد برزگران نیز به عنوان تولید کننده نمونه جو دیم با عملکرد چهار هزار و ۶۵۰ کیلو گرم در هکتار از روستای آلمه قلاق شهرستان بیجار انتخاب شده است.

شاخص‌های برزگران به عنوان تولید کننده نمونه شامل دستیابی به تولید کمی و کیفی محصول تولیدی با رعایت مصرف بذر در واحد سطح، رعایت اصول تناوب زراعی و آیش در دیم زار، حفظ بقایای گیاهی کشت قبل و اجرای عملیات ذخیره سازی رطوبت و استفاده از خاک ورزی حفاظتی برای عملیات حفظ رطوبت در دیم زار است.

مصرف بهینه عناصر غذایی بر اساس توصیه های فنی، استفاده از بذر اصلاح شده به میزان مناسب، کاشت با بذر کار کشت مستقیم و برداشت مکانیزه و به موقع محصول و استفاده از کودهای ریز مغذی جهت افزایش عملکرد و کارایی مناسب از دیگر شاخص‌های انتخاب این بهره بردار به عنوان نمونه کشوری است.

باغدار نمونه انگو دیم

یوسف انصاری نیز با عملکرد 56 انگور دیم در هر هکتار که از روستای ضربنه شهرستان بانه به عنوان باغدار نمونه انتخاب شده که رعایت فواصل کاشت و استفاده از ارقام سازگار با منطقه و مدیریت تغذیه بر اساس آزمون خاک از شاخص‌های انتخاب وی است.

از دیگر شاخص‌های انتخاب وی به عنوان باغدار نمونه کشوری شامل تولید محصول سالم در چارچوب برنامه IPM (مدیریت تلفیقی آفات ، بیماری ها و علف های هرز)، رعایت هرس اصولی و ارتباط مستمر با کارشناسان فنی وتخصصی ترویج درطول فصل تولید و بکارگیری توصیه های فنی کارشناسان است.

پروار بند نمونه گوساله

سربست وطن دوست که به عنوان پرواربند نمونه گوساله انتخاب شده هم اکنون در واحد دامداری ۵۰۰ راسی خود روستای نژمار شهرستان مریوان مشغول فعالیت است.

بخوانید  برگزاری دوره‌های آموزشی تراش گوهرسنگ در ۶ استان

ارتباط و هماهنگی مستمر با مراجع اجرایی حضور در فعالیت های ترویجی، درصد تلفات پایین، مدیریت تغذیه در واحد دامی ، رعایت قوانین و مقررات بهداشتی، اعمال برنامه واکسیناسیون مطابق دستورالعمل دامپزشکی و مناسب بودن وضعیت فنی و بهداشتی جایگاه از شاخص‌های انتخاب وی است.

امروز به صورت ویدئو کنفرانس، ۳۷۲ طرح گلخانه‌ای و فاز ۱ و ۲ مجتمع دامداری با سرمایه‌گذاری ۴۹ هزار میلیارد ریالی با حضور رییس جمهوری به بهره‌برداری ‌رسید.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود سه میلیون تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۴۰۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت