امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:25

تولید واکسن رازی کوو پارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی

وزیر جهاد کشاورزی خبرداد:

تولید واکسن رازی کوو پارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « کاظم خاوازی » در آئین رونمایی از واکسن رازی کووپارس موسسه رازی ضمن تبریک ایام دهه فجر و تشکر از کادر درمان برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ افزود: موسسه رازی از سال ۱۳۰۳ تشکیل شد، در سال ۱۳۲۱ واکسن کزاز را معرفی کرد و پس از آن دیفتری، سرخک، سرخجه و اوریون را تولید کرد.

خاوازی خاطرنشان کرد: در طول ۹۶ سال از تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، این موسسه هر زمانی که یک بیماری عفونی در کشور بروز می‌کرد با امکاناتی که در اختیار داشت اقدام به بررسی و تهیه واکسن ‌کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶ واکسن اجباری کودکان توسط این موسسه رازی تولید می‌شود و هر زمان که بیماری عفونی در کشور شیوع پیدا کرده، موسسه رازی با بضاعت خود برای ساخت واکسن و دارو پیش قدم شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با نوع واکسن موسسه رازی عنوان کرد: موسسه رازی یکی از مناسب ترین پلتفرم ها یعنی پلتفرم نوترکیب را انتخاب کرد که جزو بهترین انواع پلتفرم تولید واکسن محسوب می‌شود و هیچ ویروسی را وارد بدن نمی کند و بسیاری از کمپانی های دنیا این روش را انتخاب کرده اند.

وی افزود: ساخت این واکسن توسط تیم ویژه ای از پزشکان، داروسازان دامپزشکان و شیمی دانان کشور در موسسه رازی انجام شده که دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان غذا و دارو FDA یه صورت کامل در آن رعایت شده است.

خاوازی ادامه داد: موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید واکسن استفاده شد. در فاصله اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی را تمام کرد، در اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، این واکسن بر روی ۵۰۰ حیوان آزمایش شد.

وی تصریح کرد: این واکسن تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو انجام شده که از تمام تلاشگران این عرصه تشکر می کنم و امیدواریم آزمون‌های بالینی ۱ و ۲ انسانی را هم با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: از آنجا که این واکسن تحت مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان غذا و دارو ساخته شده است، مردم به راحتی می‌توانند به آن اطمینان کنند.

خاوازی ابراز امیدواری کرد: هر روز شاهد موفقیت‌های بیشتر محققین برای کنترل بیماری‌ها باشیم.

به گزارش ایرنا، رییس سازمان تحقیقات، آموزش وترویج کشاورزی وقت ۲۰ اسفندماه سال ۹۸ اعلام کرده بود: این سازمان در زمینه کمک به تشخیص و ساخت واکسن ویروس کرونا با تمام قدرت و شدت و به عنوان یک بازوی قوی و کارآمد در کنار وزارت بهداشت خواهد بود.

آمادگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به صورت کتبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام شد تا در صورت موافقت این وزارتخانه، موسسه رازی و پژوهشگاه های مرتبط به صورت کامل آماده ارائه توانمندی و امکانات خود در خصوص این ویروس تنفسی دراختیار قرار دهند.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت