امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 10:37

شکوفایی بخش کشاورزی با افتتاح طرح‌های گلخانه‌ای و دامداری

شکوفایی بخش کشاورزی با افتتاح طرح‌های گلخانه‌ای و دامداری

به گزارش ایرنا، آیین بهره برداری از ۳۷۲ طرح گلخانه ای به مساحت ۹۵۴ هکتار و فاز ۱ و ۲ مجتمع دامداری در استان مرکزی با ظرفیت ۲۰ هزار راس گاو شیری و همچنین تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی در استان‌های مختلف روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

با بهره برداری از ۳۷۲ طرح گلخانه‌ای در سراسر کشور و نیز مجتمع دامداری در زرندیه استان مرکزی برای ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در سراسر کشور اشتغالزایی می‌شود.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری در این آیین با بیان اینکه کشاورزی بزرگترین پایه سلامت، حیات و امنیت جامعه و مردم است، گفت: تا سال ۹۲ کل گلخانه‌های کشور هشت هزار هکتار بود و امروز ۹۵۴ هکتار گلخانه در سراسر کشور افتتاح شد یعنی در همین یک روز شاهد افتتاح حدود یک هشتم گلخانه کل دولت‌های گذشته تا سال ۹۲ بوده‌ایم.

رییس جمهوری با بیان اینکه اصل کار کشاورزی روی دوش کشاورزان است، اظهار کرد: چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر امروز در سراسر کشور در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند که از همه آنها و نیز کشاورزان نمونه که امروز لوح دریافت کردند، قدردانی و برای آنان آرزوی موفقیت می کنیم.

وی ادامه داد: مطمئن هستیم این مسیر می‌تواند مسیر خودکفایی و استقلال کشور را در بخش غذایی و امنیت مردم را تامین کند و امیدوارم تا پایان دولت هم این راه را ادامه دهیم.

روحانی با بیان اینکه افتتاحیه های بسیار دیگری تا پایان دولت در زمینه کشاورزی خواهیم داشت، اضافه کرد: امروز شاهد افتتاح طرحهای کشاورزی با ارزش حدود ۵ هزار میلیارد تومان و با اشتغال حدود ۱۲ هزار نفر بودیم.

رشد ۳ برابری توسعه گلخانه‌ها در دولت تدبیر و امید

کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی نیز در این آیین گفت: با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید و افتتاح پروژه‌های جدید، اکنون سطح زیرکشت گلخانه های کشور به ۲۱ هزار هکتار رسیده است و تا پایان این دولت، سطح زیر کشت گلخانه‌ها با افزایش سه برابری نسبت به سال ۹۲ به ۲۵ هزار هکتار خواهد رسید.

وی توجه دولت تدبیر و امید به تکمیل زنجیره‌های تولید در بخش کشاورزی را یادآور شد و افزود: امروز یکی از بزرگترین زنجیره‌های تولید در بخش دام استان مرکزی در دو فاز افتتاح می‌شود که هر فاز دارای ۱۰ هزار راس دام مجزا است.

خاوازی تصریح‌کرد: پیش از شروع فعالیت دولت تدبیر و امید، میزان کل شیر تولیدی کشور هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن بود که امروز به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است که امیدواریم تا پایان دولت به ۱۲ میلیون تن برسد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کشاورز در بخش کشاورزی کشور فعالیت دارند که از این تعداد امروز ۱۷۰ نفر کشاورز برتر مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

رشد جهش در تولید سبزی و صیفی در دولت دوازدهم

محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی که برای برنامه افتتاح امروز در شهرستان پیشوای استان تهران حضور یافته بود، با اشاره به این که توسعه گلخانه‌ از محوری‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در تامین امنیت غذایی است اظهار داشت: تولید سبزی و صیفی در دولت دوازدهم سه برابر شده‌است.

وی گفت: در سال ۹۲ حداکثر ۱.۴ میلیون تن سبزی و صیفی و یک و نیم میلیون تن شاخه گل تولید می‌شد که این میزان در سال ۹۹ به ۲.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی و ۳ میلیون تن شاخه گل رسیده است و تا پایان دولت دوازدهم به تولید ۳.۵ میلیون تن محصول کشاورزی و ۴.۲ میلیارد شاخه گل دست خواهیم یافت.

معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: کشت گلخانه‌ای اثربخشی و اهمیت بسیار بالایی برای کشور دارد و با اجرای طرح های گلخانه‌ای بهره‌وری آب و میزان تولید در واحد سطح بیش از ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به افتتاح نخستین گلخانه تولید پایه گل در پیشوا گفت: این پروژه توسط شرکت پایاورد آسا بین‌الملل با مدرن‌ترین فناوری تولید و تکثیر پایه گل رز ایجاد شده است و با اجرای آن از وابستگی ۲۴۰ میلیون یورو در هر هکتار به خارج از کشور بی‌نیاز شده و حدود ۳ میلیون شاخه گل صادرات خواهیم داشت.

در ادامه آیین امروز، رییس جمهوری همچنین دستور بهره‌برداری از فازهای اول و دوم مجتمع دامداری در استان مرکزی با ظرفیت ۲۰ هزار راس گاو شیری با اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۳۵۰ نفر را صادر کرد.

مدیر عامل این واحد دامداری در آیین افتتاح آن گفت: این واحد از سال ۹۷ آغاز به کار کرده و ظرفیت تولید ۳۰۰ تن شیر را دارد؛ مساحت این پروژه ۲۴۰ هکتار و با ظرفیت ۲۰ هزار رأس دام است.

به گفته او، این واحد یکی از بزرگترین دامداری ‌های کشور و خاورمیانه با اعتبار بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال است که با تکمیل مرحله سوم و چهارم و بهره‌برداری کامل از این طرح ملی روزانه ۷۰۰ تن شیر خام به تولید استان و کشور افزوده می‌شود.

حضرتی گفت: این دامداری بخش بزرگی از شیرخام مورد نیاز زنجیره تولید را تامین می کند که اقدام بسیار مهمی در سال جهش تولید است و در زمینه صادرات محصولات لبنی نیز تاثیر بسزایی دارد.

مجوز تاسیس این مجموعه دامی به ظرفیت ۴۰ هزار راس گله و زیربنایی به وسعت ۴۰ هکتار در مزرعه‌ای به وسعت ۲۵۰ هکتار صادر شده و به‌دلیل بزرگی و بالابودن حجم سرمایه گذاری، در چهار مرحله ( هر فاز به ظرفیت ۱۰ هزار راس ) طراحی شده‌ است.

در آیین امروز همچنین از شبکه سراسری آموزش کشاورزی با ۴۲ کانال پخش زنده و همچنین ۳۲ استودیو تولید برنامه‌های کشاورزی و آموزش کشاورزی رونمایی شد و رییس جمهوری نیز از تعدادی از کشاورزان نمونه کشوری با اهدای لوح، تجلیل کرد.

همچنین در استان‌های مختلف استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت، لوح تقدیر کشاورزان و بهره‌برداران نمونه کشوری را به منتخبان اهدا کردند.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت