امروز: 6 آذر 1401 ساعت: 15:06

استاندار : اشتغال‌زایی روستایی مازندران مبتنی بر کشاورزی نوین باشد

استاندار : اشتغال‌زایی روستایی مازندران مبتنی بر کشاورزی نوین باشداستاندار : اشتغال‌زایی روستایی مازندران مبتنی بر کشاورزی نوین باشد

احمد حسین زادگان عصر امروز دوشنبه در حاشیه بهره برداری از ۳۱ طرح گلخانه ای لیموترش مقیاس کوچک در روستای خرماکلای قائمشهر که با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری برگزار شد ، در گفت و گو با خبرنگاران افزود : امروز شخص رئیس جمهوری به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دستور داد تا به طرح های اشتغالزای روستائیان استان مازندران به صورت ویژه توجه و حمایت کند.

وی بر ضرورت استفاده از آخرین یافته های علمی در اشتغالزایی روستایی مازندران تاکید کرد و گفت : طرح های کشاورزی در مقیاس کوچک با هدف ایجاد اشتغالزایی روستایی و افزایش درآمد الگوی مناسبی برای کشاورزی مازندران است و خوشبختانه این طرح از مهم ترین رویکردهای دولت تدبیر و امید است که از دو سال پیش شروع شد.

نماینده عالی دولت در مازندران اظهار داشت: طرح های کشاورزی در مقیاس کوچک علاوه بر ارزش افزوده ، توجیه اقتصادی مناسبی در استان دارد که سبب حفظ زمین ،جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز ، افزایش درآمد روستائیان و حتی مهاجرت معکوس جمعیت از شهر به روستا ها نیز شده است.

وی با اظهار این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه زیر ساختی روستاها توجه زیادی شده است ، افزود : برای رفاه و زندگی بهتر روستائیان باید طرح های اشتغالزایی را با هدف تثبیت جمعیت و افزایش درآمد پایدار بیش از پیش مورد حمایت قرار دهیم.

حسین زادگان گفت : روستاهای مازندران با توجه به این که دارای زمین مناسب است و رویکرد جدیدی که در حوزه کشاورزی بویژه توسعه فضای گلخانه ای ، زارعت چوب ، دامداری و دامپروری و صنایع تبدیل کشاورزی استان به وجود آمده است می تواند جونان زیادی را با درآمد مناسب همراه با رفاه اجتماعی مورد رضایت ،مشغول به کار کند.

وی به وجود ظرفیت دیپلماسی اقتصادی که در چند سال اخیر بین استان های شمالی با کشورهای همسایه دریای خزر به وجود آمده است ، اشاره کرد و افزود : از طرفی وجود بنادر ، توسعه حمل و نقل های استاندارد و پایانه های محصولات کشاورزی در مازندران سبب شد تا زمینه گسترش صادرات محصولات کشاورزی استان نیز دوچندان شود.

استاندار مازندران بر گسترش وتقویت روابط اقتصادی بین اتاق بازرگانی مازندران با کشورها همسایه تاکید کرد و اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید به مقوله زنجیره تولیدات محصولات کشاورزی استان از جمله محصولات شیلاتی ،مرکبات ، گل وگیاه ،کیوی، لبنیات و دام و طیور توجه جدی شده است .

نماینده عالی دولت در مازندران با بیان این که روستاهای مازندران در حوزه گردشگری بویژه بومگردی و صنایع دستی ظرفیت خوبی دارد ، گفت: امروز جوانان روستاهای استان باید به تناسب ظرفیت و توانمندی ، طرح های اشتغالزایی را ارائه کنند و به طور یقین می توانند همانند جوانان روستایی خرماکلا قائمشهر از حمایت های تسهیلاتی دولت بهره مند شوند.

حسین زادگان تصریح کرد: طرح های پرورش ماهی در قفس و کشاورزی گلخانه ای در مقیاس کوچک مهم ترین ظرفیت در گسترش اشتغال و افزایش درآمد روستائیان مازندران است.

۳۱ طرح اشتغال روستایی در قالب گلخانه‌های مقیاس کوچک لیموترش عصر امروز دوشنبه با دستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری در روستای « خرماکلا » شهرستان قائمشهر به بهره‌برداری رسید.

استاندار مازندران به همراه جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به صورت میدانی در مراسم افتتاح این طرح های اشتغالزا شرکت داشتند.

بر اساس اعلام اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، برای ایجاد این گلخانه ها ۱۶میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات طرح اشتغال روستایی و عشایری هزینه شد.

روستای خرماکلای قائمشهر کانون طرح توسعه کشت گلخانه ای در مازندران است به طوری که در ۲ سال اخیر با افتتاح چندین گلخانه مقیاس کوچک لیموترش در این روستا برای ۲۵۰ نفر از جوانان که بیشتر آنان دانش آموختگان رشته های کشاورزی هستند ، اشتغال ایجاد شده است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت