امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:21

رییس جمهوری ۳۱ گلخانه لیموترش را در قائمشهر افتتاح کرد

رییس جمهوری ۳۱ گلخانه لیموترش را در قائمشهر افتتاح کردرییس جمهوری ۳۱ گلخانه لیموترش را در قائمشهر افتتاح کرد

به گزارش ایرنا ، استاندار مازندران به همراه جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به صورت میدانی در مراسم افتتاح این طرح های اشتغالزا شرکت داشتند.

بر اساس اعلام اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، برای ایجاد این گلخانه ها ۱۶میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات طرح اشتغال روستایی و عشایری هزینه شد.

روستای خرماکلای قائمشهر کانون طرح توسعه کشت گلخانه ای در مازندران است به طوری که در ۲ سال اخیر با افتتاح چندین گلخانه مقیاس کوچک لیموترش در این روستا برای ۲۵۰ نفر از جوانان که بیشتر آنان دانش آموختگان رشته های کشاورزی هستند ، اشتغال ایجاد شده است.

رئیس جمهوری در این مراسم ویدئوکنفرانسی از مازندران به عنوان « قطب کشاورزی » ایران نام برد و گفت که به همین دلیل به طرح های روستایی مازندران که نقش مهمی در اشتغال روستایی دارد به صورت ویژه حمایت و کمک می شود.

دولت تدبیر و امید از بهمن سال ۱۳۹۶ با اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی طرح اشتغال روستایی و عشایری را با مدیریت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مناطق با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر در کشور کلید زد. روستای خرماکلای قائمشهر در همین چارچوب مورد توجه ویژه قرار گرفت و افتتاح همزمان ۳۱ گلخانه امروز هم نتیجه بخشی از این توجهات ویژه بوده است.

پرداخت بیش از چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زا

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت که از ۲ سال گذشته تا کنون چهار هزار و ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به سه هزارو ۹۰۸ طرح روستایی در استان پرداخت شده است.

کامران اصغری افزود : با این تسهیلات برای هفت هزار و ۵۳۸ نفر از جوانان روستایی شغل ایجاد شده است.

وی گفت که ۵۶۰ میلیارد ریال از اعتبارات پرداخت شده در این مدت از محل صندوق توسعه ملی در مازندران برای ایجاد ۲۷۰ طرح گلخانه ای سرمایه گذاری شده است.

اصغری افزود : جوانان روستای خرماکلا قائمشهر در یک اقدام مهم کشاورزی بیشترین سهم از اعتبارات اشتغالزایی روستایی را به خود اختصاص دادند و همچنان تعداد زیادی از طرح های گلخانه ای بویژه تولید گل و گیاه از این روستا در انتظار دریافت تسهیلات قرار دارد.

طرح های گلخانه ای روستای خرماکلای قائمشهر بخشی از ۱۴۲ هزار و ۳۵۸ طرح اشتغال روستایی و عشایری بود که امروز در چهل و هشتمین برنامه افتتاح جهش تولید با دستور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی و افتتاح شد.

طرح توسعه زنجیره ارزش زعفران در استان‌های خراسان های شمالی، رضوی و جنوبی، مجتمع مشارکتی پرورش ماهی قزل‌آلا در استان کهکیلویه و بویراحمد، طرح توسعه گردشگری و صنایع دستی در استان خراسان شمالی، طرح تولید محصولات کشاورزی در استان کرمانشاه، طرح گلخانه کوچک مقیاس لیموترش در استان مازندران و طرح خدمات فنی و تخصصی دامپزشکی و گیاه‌پزشکی، طرح طبیعت‌ و بوم‌گردی، طرح خدمات ورزشی، طرح مشاغل خانگی، طرح پرورش دام و طیور، ‌ طرح صنایع تبدیلی و گلخانه‌ای، طرح فرش دستبافت و مصنوعات چوبی از جمله پروژه‌هایی هستند که با دستور رییس جمهور افتتاح و به بهره‌برداری رسیدند.

این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان اجرا شده و برای ۲۶۳ هزار و ۲۴۳ نفر اشتغالزایی دارد. اعتبارات این طرح‌ها که در بخش‌های مختلف خدمات، کشاورزی و صنعت اجرا شده، ‌ در طول سال‌های ۹۷ تا ۹۹ اختصاص داده شده است.

بر اساس این گزارش، از این طرح‌ها ۱۶ هزار و ۴۷۵ طرح در بخش خدمات، ۹۲ هزار و ۳۰۷ طرح در بخش کشاورزی و ۳۳ هزار و ۵۷۶ طرح در بخش صنعت اجرا شده است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت