امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 19:58

۱۳ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی در اختیار عشایر کشور قرار می‌گیرد

۱۳ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی در اختیار عشایر کشور قرار می‌گیرد۱۳ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی در اختیار عشایر کشور قرار می‌گیرد

شاهپور علائی مقدم روز دوشنبه در حاشیه آیین افتتاح طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایری شهرستان نهبندان در جمع خبرنگاران افزود: ۹۰ درصد هزینه این پنل‌های خورشیدی از محل یارانه دولت تامین شده است که با اعتبار حدود ۱۳۵ میلیارد تومان بین عشایر کل کشور توزیع خواهد شد و هزار و ۲۰۰ پنل مربوط به خراسان جنوبی است.

وی همچنین گفت: از آغاز امسال ۴۷۰ هزار تن نهاده دامی بین عشایر توزیع شد و تا پایان سال به ۵۷۰ هزار تن می‌رسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال جاری به همت جامعه عشایر کشور ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز تولید شده است.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر تولید می‌شود گفت: از سال ۹۵ تاکنون با پرداخت تسهیلات کم‌بهره، اصلاح روش تغذیه دام و اصلاح نژاد دام، افزایش ۵۰ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر کشور رقم خورد.

علائی مقدم افزود: در راستای برخورداری عشایر از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، ۲۸۸ پروژه آبرسانی با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومان دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: همچنین ۲۸۲ پروژه مختلف از سوی دستگاه‌های متولی با اعتبار هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان در حوزه عشایری کشور در حال بهره‌برداری است.

رییس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: ۱۰۰ هزار نفر از عشایر سرپرست خانوار از بیمه اجتماعی رایگان برخوردار می‌شوند.

فرماندار نهبندان هم گفت: از سازمان امور عشایر ایران خواستار تکمیل فاز سوم طرح آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکوه برای بهره‌مندی ۲۸۰ خانوار هستیم.

مجید بیکی افزود: فاز دوم پروژه آبرسانی به محلات عشایری نهبندان در کمتر از ۶ ماه به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه در مناطق عشایری نگاه خوبی برای خدمت‌رسانی و افزایش ضریب ماندگاری وجود دارد اظهار داشت: آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکوه بزرگترین پروژه حوزه عشایری استان خراسان جنوبی در نهبندان است.

وی گفت: شهرستان نهبندان ۱۶ هزار و ۱۰۰ نفر جامعه عشایری و رتبه دوم جمعیت عشایری را در استان دارد لذا ضرورت حضور عشایر در مناطق مرزی و تلاش برای حضور آن‌ها مهم است.

فرماندار نهبندان یادآور شد: از ۲۸۷ راس دام سبک در شهرستان نهبندان ۱۷۰ هزار راس متعلق به عشایر منطقه خواجه منجیکوه است.

وی گفت: تامین آب شرب انسان و دام یکی از دغدغه‌های مهم عشایر است که با بهره‌برداری از فاز دوم آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکوه این دغدغه رفع شد.

فاز دوم طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایری خواجه منجیکوه شهرستان نهبندان در نهمین روز دهه فجر با حضور رییس سازمان امور عشایر ایران و استاندار خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

افتتاح طرح آبرسانی به محله عشایری تیغناب در بخش درح شهرستان سربیشه از دیگر برنامه‌هایی است که برای این سفر پیش بینی شده است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت