امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 06:42

تحولات مناطق عشایری لرستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی

تحولات مناطق عشایری لرستان پس از پیروزی انقلاب اسلامیتحولات مناطق عشایری لرستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش ایرنا، هم اکنون جامعه عشایری استان در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند این جامعه با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کنند.

تولیدات سالانه عشایر استان شامل ۱۲ هزار تن گوشت قرمز، ۲۹ هزارتن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۸ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهیان سردآبی، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است.

این جامعه مالکیت ۸۵ هزار هکتار از اراضی استان و یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات استان را دارند.

استان لرستان از نظر جمعیت عشایری رتبه ۶ و از نظر خانوار حائز رتبه هفتم کشور را دارد.

اداره کل امور عشایر لرستان برحسب وظایف سازمانی خود با ارائه خدمات متعدد به جامعه عشایری استان در قالب چهار طرح ارائه خدمات پشتیبانی به کوچ کنندگان محروم، عملیات اجرایی اسکان عشایر، طرح جایگزینی سوخت فسیلی و مطالعات جامع مناطق عشایری به ایفای نقش پرداخته که ماحصل آن ارائه خدمت بهتر جهت تحولات گسترده در بیش از چهار دهه انقلاب اسلامی است.

عملکرد ۴۲ ساله انقلاب برای عشایر لرستان

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات قابل قبولی برای توسعه فعالیت های عشایر استان انجام شد که از جمله آن می توان به احداث، مرمت و نگهداری راههای عشایری در قالب چهار هزار و ۵۶۰ کیلومتر با اعتبار ۲۰۵ میلیارد و ۹۸۱ میلیون ریال و تامین آب شرب ۲۰۰ کانون عشایری با اعتبار ۶۹ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال اشاره کرد.

تامین آب شرب سیار هفت هزار خانوار با اعتبار ۲۸ میلیارد و ۶۸۲ میلیون ریال، احداث ۵۰ جایگاه توزیع گاز با اعتبار سه میلیارد و ۱۸۲ میلیون ریال، احداث چهار ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی با اعتبار ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال، احداث ۴۰ باب استخر و ذخیره آب کشاورزی با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال از دیگر طرح های اجرایی انقلاب برای مردم عشایری لرستان است.

احداث ۸۰۰ دهنه چشمه و آبشخور دامی با اعتبار ۶ میلیارد و ۷۴۳ میلیون ریال، حفر ۱۰۰ حلقه چاه با اعتبار هشت میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال، احداث ۲۰۰ باب سرویس بهداشتی با اعتبار یک میلیارد و ۳۷۱ میلیون ریال و حمل سوخت فسیلی به مناطق عشایری برای بهره مندی ۱۱۰ هزارخانوار با اعتبار سه میلیارد و ۹۴۶ میلیون ریال نیز از دستاوردهای انقلاب برای مردم مناطق عشایری استان لرستان به شمار می رود.

ارائه آموزش های فنی و حرفه ای و ترویجی به ۳۸ هزار و ۸۵۰ نفر با اعتبار۲ میلیارد و ۵۷۵ میلیون ریال، طراحی و اجرای هشت سایت اسکان عشایر با سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال، انجام مطالعات کانونی های عشایری برای سه هزار خانوار و اعتبار هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال، احداث ۷۷ باب آب انبار با اعتبار ۹۰۱ میلیون ریال و خرید چهار هزار و ۵۰۰ کپسول گاز با اعتبار یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال نیز از دیگر دستاورهای انقلاب برای مردم در مناطق عشایری بوده است.

خرید ۲ دستگاه تانکر توزیع نفت با اعتبار ۲ میلیارد ریال، احداث ۸۷ باب جایگاه نفت سفید با اعتبار ۲۲ میلیارد و ۸۹۲ میلیون ریال، خرید ۲ دستگاه خودروی گاز و حمل سوخت با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال، احداث ۱۸ هزار و ۲۰۰ کانال کشاورزی با اعتبار ۱۴ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال، تامین، تهیه و توزیع ۴۶۴ هزار و ۳۰۰ تن علوفه، بیمه اجتماعی هفت هزار نفر و بیمه ۲۱۰ هزار راس دام عشایر نیز دیگر خدمات انقلاب در مناطق عشایری محسوب می شود.

اجرای طرح همزمانی فحلی و تلقیح مصنوعی ۳۰ هزار راس دام با ۶ میلیارد ریال، احداث و توسعه باغات مثمر با یک هزار و ۳۰۰ هکتار، راه اندازی پنج مورد صندوق خرد زنان با اعتبار ۷۷۷ میلیون ریال، توسعه ۲۴ هکتار گیاهان دارویی و احداث سه کارخانه تولید کنسانتره با سه میلیارد ریال نیز پس از پیروزی انقلاب در مناطق عشایری استان انجام شده است.

احداث پنج مورد مجتمع انباری چند منظوره با ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، احداث یک سیلوی ذخیره سازی گندم ۱۲ هزار تنی با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال، اعطای ۲ هزار و ۳۸۹ فقره تسهیلات بانکی به عشایر با اعتبار ۴۷۴ میلیارد و ۷۷۱ میلیون ریال و برگزاری ۱۰ مورد جشن های فرهنگی عشایری با یک میلیارد ریال اعتبار نیز برای ارائه خدمت بهتر به مردم مناطق عشایری لرستان پس از پیروزی انقلاب تاکنون است.

برای اجرای ۳۲ پروژه مهم و اساسی در مناطق عشایری لرستان در مجموع ۹ هزار و ۲۵۱ میلیارد و ۲۳۳ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

شاخص های برخورداری جامعه عشایری استان پس از انقلاب

با انجام فعالیت های مفید و موثر مسئولان در مناطق عشایری لرستان، شاخص های برخورداری جامعه عشایری استان روند مطلوبی را پیش گرفته است به طوری که اکنون ۶۵ درصد از جامعه عشایری از آب آشامیدنی بهداشتی و ۵۹ درصد نیز از راه دسترسی مناسب بهره مند هستند.

البته۷۳ درصد از جامعه عشایری لرستان از راه با روکش شنی، ۳۳ درصد راه با روکش آسفالت، ۳۶ درصد از برق، ۶۰ درصد از خانه بهداشت، ۶۳ درصد از مراکز آموزش ابتدایی، ۴۲ درصد از مرکز آموزش راهنمایی، ۱۲ درصد از مرکز آموزش متوسطه و ۱۵ درصد مرکز آموزش پیش دانشگاهی برخوردار هستند.

طبق آمارهای امور عشایری لرستان همچنین ۷۲ درصد از مراکز سوخت فسیلی، ۷۷ درصد دسترسی به مخابرات، ۴۰ درصد از مسکن مناسب بهره مند هستند که در این مدت اقدامات دیگر صورت گرفته است که اکنون ۲۶ درصد میزان اراضی عشایر به صورت آبی، ۷۴ درصد اراضی کشاورزی دیم است،

اجرای سه طرح هادی روستایی در مناطق عشایری استان لرستان نیز از دیگر دستاوردهای انقلاب برای مردم این مناطق به شمار می رود.

اداره کل امور عشایر لرستان طی بیش از چهار دهه انقلاب اسلامی با توجه به سیاست های سازمانی خود ۲ هدف عمده ارتقای سطح معیشت خانوارهای عشایری و ارتقای سطح رفاه و به تبع آن شاخص های برخورداری جامعه عشایری را پیگیری کرده است.

بر همین اساس به منظور دستیابی به این اهداف، با برنامه ریزی و استفاده از تمام توان مالی و اجرایی خود اقدام به انجام فعالیت در دورترین مناطق جغرافیایی استان حتی در نقاط سخت گذر کرده است که نتیجه آن دستیابی به ارتقای سطح معیشت خانوارهای عشایری با استفاده از تنوع بخشی به تولیدات، توسعه عملیات تبدیل اراضی دیم به آبی و تنوع بخشی در بحث تولیدات باغی و زراعی و ایجاد اشتغال پایدار کرده است.

همچنین برای کاهش فاصله بین جوامع روستایی و عشایری ارائه آموزش خانوارهای عشایری و فرزندان آنان جهت ارتقای سطح سواد جامعه عشایری در دستور کار بوده است و اکنون ارتقای سطح سواد با رشد۶۴ درصدی بین مردان و ۴۹ درصدی در بین زنان را شاهد هستیم.

اجرای ۶۶ پروژه عمرانی در مناطق عشایری لرستان

علاوه بر همه طرح های یادشده که در طول انقلاب برای جامعه عشایری انجام شده است اکنون براساس اعلام سیدضیا موسوی نیا مدیرکل امور عشایری لرستان، عملیات اجرایی ۶۶ پروژه عمرانی در مناطق عشایری استان در دست اجرا است که با تکمیل این تعداد، هفت هزار خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه های عمرانی ۱۵ میلیارد تومان هزینه می‌شود، اظهار داشت: این پروژه ها شامل احداث، مرمت و نگهداری راه‌های عشایری، آبرسانی به کانون های عشایری و آبرسانی سیار، بهسازی چشمه و احداث آبشخور دامی، احداث کانال آب کشاورزی، حمل سوخت به مناطق عشایری و احداث جایگاه سوخت فسیلی است.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه ها در راستای ارتقای شاخص های برخورداری با هدف کاهش فاصله بین شاخص‌ها در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی انجام می‌شوند. همچنین با هدف ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشتی عشایر استان حدود ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای پرواربندی، کشت گیاهان دارویی و تهیه نهاده های دامی بین عشایر و شرکت های تعاونی آنها در حال جذب است.

موسوی نیا اظهار داشت: همچنین همزمان با ایام دهه فجر، هفت پروژه با اعتبار سه میلیارد تومان در مناطق عشایری استان افتتاح خواهد شد و ۳۲۱ خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند. این طرح‌ها شامل آبرسانی به کانون های عشایری "ورکو" بخش کاکاوند دلفان با یک ایستگاه پمپاژ، سه کیلومتر خط انتقال و هفت مخزن، "سوکه" بخش پاپی خرم‌آباد با ٢ کیلومتر خط انتقال، "خارزار" بخش پاپی خرم‌آباد با ٣٠ کیلومتر خط انتقال و "میوک دار خاتون و خانی" بخش پاپی با پنج کیلومتر خط انتقال هستند.

وی گفت: منبع ذخیره آب شرب "باکبود و صفرآباد" و " سران " در الیگودرز هرکدام با چهار کیلومتر خط انتقال و تکمیل کانال کشاورزی "چکان ززو ماهرو" الیگودرز با اجرا و بازسازی ٨٠٠ متر نیز از دیگر طرح های امور عشایری لرستان در هفته دولت به شمار می روند.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت